مجله فرهنگی: از رویدادهای فیلم تا انتشار اثری تازه درباره موسیقی افغانستان

حق نشر عکس bbcpersian
Image caption رشد فیلمهای مستند و کوتاه داستانی در یک سال گذشته در افغانستان چشمگیر بوده است.

در سال 2011 میلادی جشنواره های مهم بین المللی فیلم نظیر کن، گلدن گلوب یا کره طلایی، برلین، ونیز، بافتا، لندن و همچنین مراسم اعطای جوایز اسکار با درخشش فیلمهایی چون سخنرانی پادشاه، تلقین، شبکه اجتماعی، فائوست و جدایی نادر از سیمین به عنوان آثار برجسته سینمایی جهان و منطقه توأم بود؛ آثاری که به دریافت جوایز متعدد نایل شدند.

در این سال تحولات امیدوارکننده ای در عرصه فیلم و سینمای افغانستان نیز رقم خورد و برگزاری جشنواره های فیلم در داخل و خارج از این کشور امیدواریهایی را در این زمینه به وجود آورد. اگرچه فیلمسازان افغانستان در عرصه تولید فیلمهای بلند سینمایی درخشش چندانی نداشتند، اما رشد در تولید فیلمهای مستند و کوتاه داستانی، هم از نظر کمی و هم در بعد کیفی، قابل توجه بود.

در مجله فرهنگی این هفته به بهانه پایان سال 2011 میلادی رویدادهای مهم سال در زمینه فیلم و سینما را در افغانستان با سه تن از فعالان این عرصه در داخل و خارج از این کشور به بحث گرفتیم.

عبدالملک شفیعی فیلمساز و منتقد فیلم در کابل در این بحث رادیویی به ما گفت که دشواریهای زیادی در عرصه فیلمهای بلند در افغانستان وجود داشته و با این وجود سه فیلم بلند سینمایی تولید شده است. از سوی دیگر میزان تولید در عرصه تولید فیلمهای مستند و کوتاه داستانی افزایشی چشمگیر داشته است.

دیانا ثاقب فیلمساز و کارگردان در کابل بر این نظر است که عدم توجه به فیلم و سینما در افغانستان باعث شده است که سرمایه گذاری در این عرصه و بویژه در زمینه فیلمهای بلند صورت نگیرد، و در واقع در افغانستان چیزی به نام صنعت سینما وجود ندارد.

همایون کریمپور فیلمنامه نویس و منتقد فیلم در فرانسه می گوید که برگزاری جشنواره های فیلم در خارج از افغانستان و در داخل این کشور نویدبخش رشد در زمینه تولید فیلم بوده است، اگرچه در افغانستان نهادهای رسمی از سینما حمایت نکرده اند و این امر ادامه مشکلات در این زمینه را باعث شده است.

Image caption سیر موسیقی افغانستان در قرن بیستم، هنر موسیقی کابلی، نقش رادیو افغانستان در تولید و ترویج موسیقی و تشکیل اجتماعی نوازندگان عناوین بخشهای مختلف این کتاب را شامل می شود.

در ادامه مجله فرهنگی هفته مطلبی داریم درباره ترجمه اثری درباره موسیقی افغانستان که اخیراً به بازار کتاب راه یافته است.

این کتاب زیر عنوان موسیقی افغانستان توسط نصرالدین سلجوقی، که پیش از این آثاری را تحت عنوان موسیقی و تئاتر در هرات و جلوه های هنر نیز از او به نشر رسیده، ترجمه شده و از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان انتشار یافته است.

پرفسور جان بیلی استاد دانشگاه در لندن که تحقیقات گسترده ای در عرصه موسیقی افغانستان بویژه آهنگهای عامیانه و محلی انجام داده، این کتاب را در دهه 70 میلادی به نگارش درآورده و در سال 1972متن انگلیسی آن توسط دانشگاه ساسیکس بریتانیا منتشرده شده بود.

سیر موسیقی افغانستان در قرن بیستم، هنر موسیقی کابلی، نقش رادیو افغانستان در تولید و ترویج موسیقی و تشکیل اجتماعی نوازندگان عناوین بخشهای مختلف این کتاب را شامل می شود.

پایان بخش مجله فرهنگی هفته گزارشی است از غرب افغانستان: گشایش نخستین انجمن اجتماعی هنرمندان تئاتر و سینما در هرات.

مدیریت تئاتر در ولایت هرات چندین دهه فعالیت داشته است، اما هنرمندان این عرصه با کمبود امکانات فنی و مشکلات اقتصادی روبرو بوده اند؛ موانعی که انجمن اجتماعی هنرمندان تئاتر و سینما در هرات حالا برای از میان برداشتن آنها وارد صحنه شده است. همکار ما محمد قاضی زاده در گفتگو با بهزاد عسکرزاده مسئول این انجمن نوپا، از او چند و چون این موضوع را جویا شده است.