افغانستان با سه متحد عمده خود قرارداد همکاری امضا می‌کند

پرچم افغانستان حق نشر عکس .
Image caption افغانستان در آستانه خروج نظامیان ناتو، تلاش دارد با متحدان غربی و اروپایی خود قرارداد استراتژیک امضا کند

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده است که ظرف دو هفته آینده با کشورهای بریتانیا، فرانسه و ایتالیا سند همکاری استراتژیک امضا می‌کند.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، گفت که کار تهیه متن این اسناد به مراحل نهایی خود رسیده و قرار است به زودی تکمیل شود.

در آستانه خروج نظامیان ناتو از افغانستان، دولت این کشور تلاش‌هایش را برای امضای قراردادهای استراتژیک با چندین کشور تشدید کرده است.

انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۴ میلادی، ماموریت نظامی ناتو در افغانستان به پایان برسد و دولت افغانستان امیدوار است که پیش از آن، چندین قرارداد استراتژیک با کشورها و سازمان‌های مختلف از جمله ناتو و اتحادیه اروپا امضا کند.

مقامات افغان باور دارند که امضای این قراردادها، افغانستان را در برابر تهدیدهای منطقه‌ای پس از خروج سربازان ناتو از این کشور، بیمه خواهد کرد.

پیش از این، دولت افغانستان یک قرارداد همکاری درازمدت با هند امضا کرده است و وزارت خارجه می‌گوید که امضای قراردادهای مشابه با استرالیا و ناتو نیز در راه است.

اما این اقدامات دولت افغانستان، از سوی همسایگان این کشور، به ویژه ایران و پاکستان، با نگرانی دنبال می‌شود.

یکی از مهم‌ترین قراردادهایی که وزارت خارجه افغانستان می‌خواهد امضا کند، با ایالات متحده آمریکا خواهد بود. گفته می‌شود که بر اساس این قرارداد، آمریکا فرصت ایجاد پایگاه‌های دائمی در افغانستان خواهد یافت.

اگرچه وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که مذاکرات برای امضای این قرارداد میان دو جانب افغانستان و آمریکا از سر گرفته می‌شود، اما تحولات اخیر از جمله تلفات غیرنظامیان و ادامه عملیات شبانه نیروهای ناتو در افغانستان، پیشرفت در روند امضای این قرارداد را با کندی روبه‌رو کرده است.

مطالب مرتبط