نیروهای ویژه افغانستان 'آماده اجرای مستقل عملیات شبانه نیستند'

Image caption ژنرال ظاهر عظیمی: "بخاطری که ظرفیت ایجاد شود، هنوز به وقت نیاز داریم تا تمام قابلیتها به نیروهای کماندویی ویژه افغان منتقل شود"

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که نیروهای ویژه این کشور هنوز آماده گرفتن مسئولیت عملیات شبانه از نیروهای ناتو نیستند.

مقامات این وزارت گفته اند که نیروهای افغان از لحاظ استخباراتی (اطلاعاتی) و انجام پروازهای شبانه هنوز آمادگی لازم را ندارند.

عملیات شبانه نیروهای ناتو همواره یکی از عوامل بروز تنش میان دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در افغانستان بوده است. اخیرا رئیس جمهوری این کشور امضای پیمان استراتژیک با آمریکا را منوط به قطع عملیات شبانه از سوی نیروهای آمریکایی کرد.

مسئولیت عملیاتهای شبانه علیه شورشیان، آنطوری که تصور می شود، به این زودی ها به نیروهای افغان واگذار نخواهد شد.

هرچند به گفته مقامات افغان و بین المللی، تلاش دارند مسئولیت عملیات شبانه را به عهده نیروهای ویژه ارتش افغانستان بسپارند.

اما ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که هنوز نیروهای ارتش افغانستان توانایی لازم برای به عهده گرفتن مسئولیت این عملیات را ندارند.

آقای عظیمی گفت: "در حال حاضر عملیات شبانه به صورت مشترک انجام می شود. برای تقویت توانایی نیروهای ارتش، هنوز به وقت نیاز داریم تا تمام مسئولیت ها به نیروهای کماندویی ویژه افغان منتقل شود."

او افزود: " در مورد پروازهای شبانه، هنوز توانایی انجام چنین کاری در نیروهای هوایی ما نیست. در مورد مسائل استخباراتی که ما بتوانیم هدف را از لحاظ استخباراتی کاملا دقیق بسازیم، مشکل داریم."

سخنگوی وزارت دفاع گفت، در حال حاضر در جریان عملیات شبانه، بازرسی خانه های مشکوک، به وسیله نیروهای داخلی انجام می شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سخنگوی وزارت دفاع گفته برای افزایش توانایی اطلاعاتی و پروازهای شبانه نیروهای ویژه افغانستان نیاز به زمان است

یکی از مسائل حساسیت برانگیز در اجرای عملیات شبانه، بازرسی خانه ها به وسیله سربازان خارجی بوده است. برخی از منتقدان این نوع عملیات گفته اند که این سربازان "فرهنگ افغانی" را در جریان بازرسی خانه ها به طور دقیق رعایت نمی کنند.

این در حالی است که پیشتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی بی سی گفته بود که صدها نفر از سوی نیروهای آمریکایی آموزش می بینند و انتظار می رود تا چند ماه دیگر نیروهای ویژه افغان آماده اجرای عملیات شبانه شوند.

ناتو این عملیات را بخش مهمی از برنامه های خود برای سرکوب طالبان می داند، اما اعتراض مردم بویژه در مناطق جنوب و شرق از بازرسی شبانه خانه هایشان توسط نیروهای خارجی، باعث شده است که دولت افغانستان خواستار توقف عملیات شبانه توسط نیروهای خارجی شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان خواستار توقف فوری این عملیات شده و اخیرا اعلام کرد که بدون توقف عملیات شبانه از سوی ناتو، پیمان استراتژیک میان آمریکا و افغانستان، امضا نخواهد شد.

اما فرماندهان ناتو می گویند با توجه به وضعیت کنونی افغانستان، ادامه عملیات شبانه یک نیاز است و نمی توانند آن را متوقف کنند، اما تلاش می‌کنند رهبری این نوع عملیات را به تدریج به نیروهای افغان واگذار کنند.

مطالب مرتبط