دستور رئیس جمهور افغانستان برای رسیدگی به شکنجه نوعروس پانزده ساله

حامد کرزی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی به معاون امنیتی وزارت داخله دستور داده که برای دستگیری عاملان شکنجه سحر گل تلاش کند

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به وزارت داخله (کشور) دستور داده که موضوع شکنجه سحر گل، نوعروس پانزده ساله را بررسی کند.

سحر گل حدود شش ماه پیش، زمانی که تنها ۱۴ سال سن داشته با یک مرد ۳۰ ساله ازدواج کرده و گفته شده که در این مدت به دلیل تن ندادن به تن فروشی، از سوی شوهر و خانواده او به شدت شکنجه شده است.

براساس اعلامیه ای که دفتر حامد کرزی در این مورد منتشر کرده، آقای کرزی شخصا به معاون امنیتی وزارت داخله دستور داده که موضوع سحر گل را پیگیری کند.

در این اعلامیه آمده است که آقای کرزی در جلسه شورای امنیت ملی تاکید کرده که عاملان شکنجه سحر گل هر چه زودتر دستگیر و به دست قانون سپرده شوند.

شوهر سحر گل در حال حاضر فراری است.

در گزارشها آمده است که این دختر رنج دیده حدود شش ماه در یک اتاق تاریک در شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان در شمال افغانستان زندانی بوده است.

Image caption در حال حاضر سحر گل در بیمارستانی در کابل تحت درمان قرار دارد

او چند روز پیش به وسیله پلیس و با همکاری ساکنان محل از این اتاق نجات داده شد.

این نوعروس که آثار شکنجه و زخم در بدنش هنوز هم دیده می شود، در بیمارستانی در کابل تحت درمان قرار گرفته و سرپرست وزارت صحت (بهداشت) گفته است که درمان آسیبهای فیزیکی و روحی که او دیده، ممکن است ماهها طول بکشد.

خبر شکنجه سحرگل در محافل رسانه ای و حقوق بشری افغانستان بازتاب گسترده ای داشته و نهادهای مختلف از دولت افغانستان خواسته اند که به وضعیت سحرگل رسیدگی کند و برای دستگیری عاملان شکنجه او تلاش جدی به خرج دهد.

مطالب مرتبط