افغانستان: مشکل پاسپورت بزودی حل می‌شود

پاسپورت افغانستان
Image caption افغانها هر چند وقت یک بار با مشکل نبود پاسپورت روبرو می شوند

وزارت داخله (کشور) افغانستان از چاپ صدها هزار جلد پاسپورت جدید خبر داده و گفته که انتظار می رود این پاسپورتها به زودی در اختیار اداره پاسپورت افغانستان قرار گیرد.

کتابچه های پاسپورت اخیرا در افغانستان تمام شده و توزیع پاسپورت سیاحت برای افغانها در ماه های اخیر متوقف شده بود.

این مسئله سبب شد که افغانها در مواردی برای بدست آوردن پاسپورت، از راه های غیرمستقیم وارد عمل شده و برای دریافت پاسپورت، هزاران افغانی رشوه بپردازند.

به گفته مقامات، قرارداد چاپ پاسپورتها با یک شرکت فرانسوی مقیم بریتانیا امضا شده و نبود هزینه کافی برای چاپ پاسپورت ها، سبب شده بود که این روند با تاخیر روبرو شود.

مسئولیت تهیه پاسپورت در افغانستان بدوش وزارت خارجه است و هزینه چاپ آن باید از سوی وزارت مالیه (دارایی) پرداخت شود.

اما هر چند مدت یک بار، توزیع پاسپورت در افغانستان متوقف می شود و این مسئله انتقادهای زیادی را به دنبال داشته است.

محمد نعیم، یکی از متقاضیان پاسپورت در کابل می گوید: "یک ماه است که منتظر دریافت پاسپورت هستم. می خواهم برای تداوی (مداوا کردن) پدرم به هند بروم، اما تا حالا نتوانسته ام پاسپورت بگیرم."

منتقدان می گویند، ادارات مربوط در افغانستان، تا زمانی که کتابچه های پاسپورت عملا به پایان نرسد، اقدام به تجدید چاپ آن نمی کنند و علاوه بر این، کندی روند چاپ پاسپورت در خارج از افغانستان، باعث ایجاد این مشکل می شود.

مقامات اداره پاسپورت می گویند، برنامه نوسازی پاسپورت های افغانستان و تغییر آن به "پاسپورت های کامپیوتری" وارد مراحل عملی خود شده است.

این اداره گفته است که انتظار می رود توزیع این پاسپورتها که با معیارهای بین المللی برابر است، از بهار سال آینده خورشیدی آغاز شود.