روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۳ جدی

Image caption وضعیت زنان در سال گذشته میلادی، روزنامه افغانستان

پیمان استراتژیک با متحدان عمده افغانستان و از جمله آمریکا و همچنین گفتگوهای صلح با گروههای طالبان و حزب اسلامی، از مسائل مورد بحث در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

"طالبان استراحت کنند عملیات شبانه اجرا نمی‌شود"، عنوان مطلب اصلی روزنامه هشت صبح است. روزنامه با اشاره به اظهارات اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که امضای پیمان استراتژیک با آمریکا را مشروط به قطع عملیات‌های شبانه کرده، آینده این پیمان را مبهم دانسته است.

به نظر این روزنامه، سرنوشت پیمان استراتژیک با آمریکا و آینده همکاری میان افغانستان و متحدان غربی آن با اظهارات تازه آقای کرزی در هاله ای از ابهام قرار گرفته و به نظر نویسنه، این اظهارات به طالبان فرصت می دهد که خود را برای فعالیتهای شبانه نیرومند بسازند.

هشت صبح در ادامه سخنان آقای کرزی را "بهانه جویی" برای به تعویق انداختن امضای پیمان استراتژیک با آمریکا خوانده و افزوده که بهانه جویی بر سر امضای این پیمان می‌تواند افغانستان را از فرصت‌هایی که در انتظارش است، به‌دور نگهدارد.

به باور هشت صبح، سیاست‌های "مبهم، مشکوک و معامله‌‌گرایانه" حکومت افغانستان در مورد گروههای شورشی سبب شده است که جنگ وارد دهه‌ دوم شود و هنوز هم برای پایان آن کسی نمی‌تواند بااطمینان سخن بگوید.

روزنامه ماندگار هم نوشته که امضای پیمان استراتژیک با آمریکا به دلائلی که هنوز مشخص نیست به تعویق انداخته شده و از قول یک مقام کاخ ریاست جمهوری افغانستان که نخواسته نامش فاش شود، نوشته که در این مورد میان آقای کرزی و آمریکا بگومگوهایی بر سر گرفتن امتیاز بیشتر جریان دارد.

روزنامه افزوده هنوز کسی نمی داند که این امتیازات چه هستند، اما به باور ماندگار "قدر مسلم این است که آقای کرزی در پی منافع خود در تلاش متقاعد ساختن آمریکاییها است". به نوشته روزنامه، دولت آقای کرزی به همین منظور گفتگوهایی را برای امضای پیمان استراتژیک با ایران، که با آمریکا مناسبات خوبی ندارد هم آغاز کرده است.

ماندگار در ادامه نوشته که دولت آقای کرزی تصمیم دارد که تا سال ۲۰۱۴ میلادی، سالی که خروج تدریجی نیروهای خارجی از کشور به پایان می رسد، با شماری از کشورهای دنیا پیمان استراتژیک امضا کند، ولی به باور نویسنده، هنوز مشخص نیست که بار حقوقی این پیمانها برای افغانستان از چه قرار است.

نویسنده افزوده که اگر آقای کرزی به این فکر است که با امضای این پیمانها برای دولت "غرق در فسادش" نام نیکو حاصل کند و از آن به عنوان "دستاوردهای عظیم" دوران حکومتش در آینده یاد کنند، "کاملا در اشتباه است". به تعبیر نویسنده، این سندها به هیچ وجه نمی تواند "چهره سیاه حکومت آقای کرزی را سفید کند".

روزنامه اراده در مطلب اصلی اش تحت عنوان "ادامه گفتگوهای آمریکاییان با طالبان و معامله‌های پشت پرده"، گشایش دفتر طالبان در قطر را بر خلاف تصور و خواست دولت افغانستان، یک دفتر سیاسی دانسته که فرصت های لازم برای این گروه جهت تماس با محافل دیپلماتیک سایر کشورها را فراهم می کند.

نویسنده اراده به این باور است که گروه طالبان در قطر به رسانه های بین المللی و از جمله شبکه تلویزیونی الجزیره دسترسی آسان خواهد داشت و این امر به این گروه کمک می کند تا به تبلیغ اهداف و برنامه های خود بپردازد.

روزنامه در ادامه مطلب نوشته که شرط عدم دخالت خارجی در مذاکرات صلح، که از جانب دولت افغانستان مطرح شده و همچنین عدم تمایل گروه طالبان به گفتگو با دولت این کشور، به معنی عدم شکل گیری مذاکرات میان دو طرف است.

روزنامه چراغ است که با اشاره به اظهارات برخی اعضای حزب اسلامی که گفته اند طرف اصلی گفتگوی آنها آمریکاییها هستند، نوشته که دولت افغانستان نباید اجازه دهد گروههایی که به تاریخ پیوسته اند، برای خود کمپین سیاسی به راه اندازند و تلاش کنند تا در محور مذاکرات صلح با مخالفان قرار گیرند.

Image caption حسن بانو غضنفر سرپرست وزارت امور زنان و ثریا دلیل سرپرست وزارت بهداشت افغانستان در دیدار با سحر گل، نوعروس شکنجه شده پانزده ساله در کابل، روزنامه ماندگار

چراغ هشدار داده که اگر دولت چنین نکند سرنوشت مصالحه ملی مانند برنامه آشتی ملی دولت دکتر نجیب الله در اواخر دهه شصت خورشیدی، قربانی سلیقه های سیاسی و قومی گروههای ظاهراً مطرح خواهد شد و ممکن است زمینه برای براندازی خونین نظام فراهم شود.

روزنامه وحدت در سرمقاله خود دستیابی به صلح پس از گشایش دفتر سیاسی برای گروه طالبان در دوحه را "خوشخیالی" خوانده و تاکید کرده که گشایش چنین دفتری به هدف گفتگوهای دیپلماتیک میان طالبان و آمریکا و ناتو منجر به مصالحه در افغانستان نخواهد شد.

روزنامه افزوده اینکه سخنگوی گروه طالبان از گشایش دفتری برای این گروه در قطر اظهار بی اطلاعی کرده و حزب اسلامی هم دولت افغانستان را فاقد صلاحیت برای گفتگوی صلح دانسته، بیانگر ابعاد پیچیده، مبهم و متناقض در روند مصالحه است.

به عقیده این روزنامه، هنوز رهبران اصلی گروه طالبان به اصل مصالحه باور ندارند و روند جاری بر نگاهها و رفتار سیاسی آنها اثری نداشته است. به نظر وحدت، آن عده شورشیانی که می توانند بر اساس شرایط دولت افغانستان شامل مذاکرات صلح شوند، دسته های ناهمگونی هستند که با هم تفاهم ندارند.

به نظر سرمقاله نویس وحدت، بخشی از گروه طالبان که ملا عمر و شورای کویته در راس آن قرار دارد، طرفدار ادامه جنگ است و حاضر به مصالحه نخواهد شد، اما بخشی دیگر که در گفتگوهای سیاسی شرکت دارند و همچنین حزب اسلامی در صورتی که به امتیاز برسند، مستعد گفتگو و مصالحه هستند.

مطالب مرتبط