انتقال مسئولیت بازداشتگاه بگرام 'به گفتگو با طالبان ارتباط دارد'

بازداشتگاه بگرام حق نشر عکس AP
Image caption بر اساس آمار اداره زندانهای افغانستان، حدود دو هزار نفر در بازداشتگاه بگرام نگهداری می شوند

در پی در خواست انتقال مسئولیت بازداشتگاه بگرام و زندانیان آن به دولت افغانستان، اداره زندانهای این کشور گفته که برای به عهده گرفتن این مسئولیت آماده است.

ژنرال امیر محمد جمشید، رئیس این اداره به بی بی سی گفت که حدود دو هزار نفر در بازداشتگاه بگرام زندانی اند که در حال حاضر مسئولیت آن به دوش نظامیان آمریکایی است.

روز پنجشنبه، ۱۵ جدی/دی دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که مسئولیت کامل این بازداشتگاه تا یک ماه دیگر به دولت افغانستان واگذار خواهد شد.

بر اساس برنامه ای که پیش از این اعلام شده، قرار بود که روند واگذاری مسئولیت نگهداری از بازداشتگاه بگرام تا آخر سال ۲۰۱۲ میلادی از نیروهای آمریکایی به دولت افغانستان منتقل شود.

اما حالا آقای جمشید می گوید که ممکن است سرعت بخشیدن به روند واگذاری مسئولیت نگهداری از این بازداشتگاه به دولت افغانستان، با سرعت گرفتن روند گفتگوها با طالبان ارتباط داشته باشد.

او افزود: "اگر بهانه همین باشد و بهانه‌های دیگری نتراشند، به طور طبیعی این امر (واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام به دولت) مفید واقع می شود. گویا بهانه ای که داشتند، این بهانه هم رفع می شود. بنا براین، دیگر چه انگیزه ای وجود دارد که آنها (طالبان) به روند صلح حاضر نشوند؟"

سال گذشته در پی تصمیم دولت افغانستان شمار زیادی از زندانیان طالبان از بازداشتگاههای نیروهای خارجی به دولت افغانستان واگذار شد و تعدادی از آنها در پی این تصمیم آزاد شدند.

امیر محمد جمشید گفت که حدود سیصد تن از بازداشتی‌های بازداشتگاه بگرام و حدود دو هزار و ۵۰۰ تن از اعضای طالبان از زندانهای دولت افغانستان آزاد شده اند.

در گذشته این کار انتقادهای زیادی را در پی داشت و شماری از اعضای مجلس نمایندگان و منتقدان دولت آقای کرزی، او را متهم به آزادی زندانیان طالبان بدون بررسی پرونده های آنها کردند.

حالا هم این احتمال مطرح است که ممکن است دولت افغانستان با گرفتن مسئولیت بازداشتگاه بگرام، شماری از آنها را آزاد کند.

هر چند آقای جمشید تاکید کرد که هیچ کار غیرقانونی در مورد آزادی آنها صورت نخواهد گرفت، اما گفت: "اگر روند صلح عملی شود و طالبان سلاح به زمین بگذارند، یا شرایطی را که دولت و جامعه جهانی در برابر آنها می‌گذارد، قبول کنند، طبیعی است که دیگر ضرورتی به زندانی کردن جانب مقابل احساس نمی‌شود."

اخیرا طالبان اعلام کرده اند که حاضرند با آمریکایی ها گفتگو کنند و به این منظور دفتری نیز در قطر ایجاد شده است.

یکی از شرایط اصلی طالبان برای آغاز گفتگوها با آمریکایی‌ها آزادی زندانیان عضو این گروه در بازداشتگاههای داخل و خارج از افغانستان و از جمله بازداشتگاه گوانتانامو بوده است.

در همین حال یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفته است در مورد انتقال مسئولیت زندانیان بگرام به دولت افغانستان، هر دو طرف روی برنامه مشترکی که قبلا توافق شده بود، کار می کنند.

روز گذشته دولت افغانستان همچنین اعلام کرد که با زندانیان در بگرام بد رفتاری شده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی در این مورد، گفت اگر ادعایی در این مورد وجود داشته باشد، بررسی خواهد شد.

مطالب مرتبط