هشت سرباز ناتو در جنوب افغانستان کشته شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption سال گذشته برای نیروهای خارجی خونین بود، اما ناتو گفته که هنوز زود است که از خونین بودن سال جاری سخن گفت

مقام های پیمان آتلانتیک شمالی _ناتو_ مستقر در افغانستان تائید کرده اند که دست کم هشت سرباز عضو نیروهای بین‌المللی در مناطق جنوبی افغانستان کشته شده اند.

انفجارهای کناره جاده ای در هلمند و قندهار در جنوب افغانستان، در آغاز روزهای سال نو، تلفات سنگینی برای نیروهای بین المللی به همراه داشته است.

نیروهای ناتو گفته اند که دست کم پنج نفر از این هشت نفر روز جمعه، ۱۶ جدی/دی در جنوب افغانستان کشته شدند.

ژنرال کارستن ژاکوبسون، سخنگوی ناتو در کابل به بی بی سی گفت: "تایید می کنم که ظرف بیست و چهار ساعت گذشته حوادثی در هلمند و قندهار رخداده که در آن آیساف هشت سربازش را یکجا از دست داده و علت آن انفجارهای کنار جاده ای بوده است."

در حالی که تنها شش روز از سال نو میلادی گذشته است، ژنرال ژاکوبسون گفت که هنوز زود است که از یک سال خونین‌تر از سال گذشته سخنی به میان آورد.

او افزود: "هنوز خیلی زود است که بگوئیم سال ۲۰۱۲ شاهد یک فرایند کاملا متفاوت از سالهای گذشته باشد، اما متاسفیم که در نخستین روزهای سال نو تلفات سنگینی به بار آمد."

این در حالی است که اواسط این هفته مقام های افغان و بین المللی اعلام کردند که با توجه به ضربات سنگینی که شورشیان در سال گذشته متحمل شدند، سال ۲۰۱۲ شاهد تحرک کمتر شورشیان در افغانستان خواهیم بود.

سال گذشته شورشیان متحل تلفات سنگینی شدند، اما این سال برای نیروهای بین‌المللی نیز سنگین تمام شد.

در سال ۲۰۱۱ میلادی ۵۴۴ سرباز خارجی در افغانستان کشته شدند.

سال گذشته میلادی با این تعداد تلفات، دومین سال پرتلفات برای نیروهای خارجی در ده سال گذشته در افغانستان بوده است.

مطالب مرتبط