شورای صلح افغانستان: حاضریم برای گفتگو با طالبان به قطر برویم

اعضای شورای صلح حق نشر عکس Getty
Image caption شورای صلح افغانستان می گوید با انتقال شماری از زندانیان طالبان از گوانتانامو به قطر، مخالف است

شورای صلح افغانستان اعلام کرده است که اگر شرایط مناسب باشد، اعضای این شورای حاضر است به قطر برود و از نزدیک با اعضای طالبان در آنجا دیدار و گفتگو کند درحالی که طالبان اعلام کرده اند که دفتر قطر تنها برای گفتگو با آمریکا ایجاد شده است.

محمد اسماعیل قاسمیار، عضو ارشد این شورا و مسوول روابط خارجی آن، به بی بی سی گفت، هنوز مقدمات گفتگوها در قطر فراهم نیست اما اگر فضا و شرایط فراهم باشد با نمایندگان طالبان وارد گفتگو خواهیم شد.

مسوول روابط خارجی شورای عالی صلح افغانستان، بار دیگر بر افغانی بودن گفتگوهای صلح تاکید کرد و خواستار آن شد که تمامی کشورها و سازمان های دخیل در قضیه افغانستان این مساله (افغانی بودن گفتگو های صلح) را به عنوان یک اصل بپذیرند.

آقای قاسمیار هشدار داد که در صورت عدول از این اصل، مذاکرات هیچ نتیجه ای نخواهد داشت.

این عضور شورای عالی صلح افغانستان همچنین گفت که این شورا با انتقال اعضای طالبان از زندان گوانتانامو به قطر مخالف است و آنرا "مخالف قانون اساسی این کشور و اصول پذیرفته شده بین المللی می داند".

آمریکا در نظر دارد، برای پیشبرد مذاکرات صلح با طالبان، پنج عضو ارشد این گروه را از زندان گوانتانامو به قطر منتقل کند.

ظاهرا یکی از فرماندهان مهم طالبان که متهم به دست داشتن در کشتار جمعی است نیز جزء این پنج نفر است.

محمد اسماعیل قاسمیار گفت که تعیین حد و مرز فعالیت دفتر طالبان در قطر، از دیگر اهداف هیاتی اعزامی این شورا به دوحه است.

اما هنوز مشخص نیست که طالبان و آمریکایی ها که در حال حاضر طرف های مستقیم مذاکرات هستند، چنین چیزی را خواهند پذیرفت یانه.

همچنین طالبان که رسما اعلام کرده اند در قطر با آمریکایی ها مذاکره می کنند، هنوز مشخص نکرده اند که حاضر هستند با اعضای شورای صلح دولت افغانستان مذاکره کنند یانه.

دولت افغانستان ابتدا با ایجاد دفتری برای طالبان در قطر مخالفت کرد. اما وقتی طالبان اعلام کردند که حاضرند با آمریکایی ها در قطر مذاکره کنند و نه با دولت افغانستان، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که از مذاکرات آمریکایی ها و طالبان در قطر حمایت می کند.

مطالب مرتبط