گذرگاه سالنگ پس از سه روز برفباری باز شده است

سالنگ حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption این گذرگاه به دلیل برفباری شدید، طوفان و فرود آمدن بهمن و همچنین احتمال ریزش بهمن بیشتر به روی رفت و آمد مسافران بسته شده بود

ژنرال رجب مسئول گذرگاه سالنگ گفت که این گذرگاه، که در سه روز گذشته به دلیل بارش برف سنگین بسته شده بود، حالا باز شده است.

گذرگاه سالنگ ــ که تونل سالنگ هم در آن واقع شده ــ مناطق شمالی افغانستان را با کابل وصل می کند. این گذرگاه در کوههای دشوارگذر هندوکش واقع شده است.

به گفته ژنرال رجب، در سه روز گذشته در جنوب گذرگاه سالنگ حدود دو متر و در شمال آن ۹۰ سانتی متر برف باریده است. او افزود که برفباری در این گذرگاه با طوفانهای شدیدی همراه بوده است.

مسئول گذرگاه سالنگ گفت که این گذرگاه به دلیل برفباری شدید، طوفان و برفکوچ (بهمن) و همچنین احتمال ریزش برفکوچهای بیشتر به روی رفت و آمد مسافران بسته شده بود.

به گفته او، جمعه شب (۱۶ جدی/دی) در پی توقف طوفان و برفباری در شمال و جنوب این گذرگاه، عملیات برف‌روبی آغاز شد و روز شنبه رفت و آمد موترها/خودروهای مسافربری آغاز شده است.

با این حال، ژنرال رجب افزود که گذرگاه سالنگ هنوز برای رفت و آمد خودروهای باربری و به ویژه کامیونهای بزرگ مناسب نیست.

آنگونه که مسئول گذرگاه سالنگ در گفتگوی خود با بی بی سی توضیح داد، مسدود شدن این گذرگاه در سه روز گذشته تلفاتی در پی نداشته است.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption شماری از نیروهای ویژه برای حفاظت از گذرگاه سالنگ و رسیدگی به مسافرانی که با مشکلات مواجه می شوند، در این گذرگاه مستقر شده اند

برفکوچ در ماه دلو (بهمن) سال ۱۳۸۸، در سالنگ منجر به کشته شدن نزدیک به ۱۹۰ نفر و زخمی شدن حدود ۲۰۰ نفر شد، انتقادهای زیادی را علیه نهادهای دولتی برانگیخت.

پس از آن نهادهای مسئول در این شاهراه در فصل زمستان برنامه های پیشگیرانه را روی دست می گیرند و از رفت و آمد مسافران در زمان بارش برف جلوگیری می کنند.

در همین حال، شماری از نیروهای ویژه برای حفاظت از گذرگاه سالنگ و رسیدگی به مسافرانی که با مشکلات مواجه می شوند، در این گذرگاه مستقر شده اند.

گذرگاه سالنگ، یکی از بزرگترین گذرگاههای افغانستان است. هر دو طرف شمالی و جنوبی این گذرگاه برفگیر و در روزهای برفباری طوفانی است. در صورت باریدن برف در سالنگ خطر برفکوچ همواره وجود دارد.

در حال حاضر این گذرگاه مهمترین گذرگاه برای رفت و آمد میان شمال و جنوب افغانستان است. روزانه صدها خودرو از این گذرگاه عبور می کنند.

مطالب مرتبط