مسدود شدن تونل کوهات بر روی صدها پناهجوی افغان

مصری‌خان مهمند
Image caption شماری از نمایندگان پناهجویان افغان که اخیرا در دفتر نمایندگی وزارت امور مهاجرین گرد آمده بودند از رییس دفتر نمایندگی وزارت امور مهاجرین خواستار کمک گردیده تا شکایاتشان را به گوش مقامات ارشد پاکستان برسانند.

با مسدود شدن تونل کوهات در پاکستان، صدها نفر از پناهجویان افغان در دو طرف تونل گیر افتاده‌اند.

پناهجویان افغان می‌گویند، با مسدود شدن این تونل بر روی آنها در عمل هزارها پناهنده افغان در مناطق قبیله‌ای مانده‌اند.

حدود یک ماه پیش تونل کوهات که پیشاور را به مناطق "کوهات، هنگو، دیر اسماعیل خان" و بعضی دیگر از مناطق قبایلی پاکستان متصل می‌کند، از طرف مقامات امنیتی/نظامی پاکستان که کنترل تونل را در دست دارند، بر روی عبور مهاجران افغان مسدود گردیده است.

مهاجران افغان می‌گویند که بستگانشان در آن سوی تونل مانده‌اند. تونل کوهات حدود چهل و پنج کیلومتر از پیشاور فاصله دارد.

شماری از نمایندگان پناهجویان افغان که اخیرا در دفتر نمایندگی وزارت امور مهاجرین گرد آمده بودند از رییس دفتر نمایندگی وزارت امور مهاجرین خواستار کمک گردیده تا شکایاتشان را به گوش مقامات ارشد پاکستان برسانند.

پناهجویان افغان می‌گویند، از حدود یک ماه پیش بدینسو، تونل بر روی پناهجویانی که حتی کارت اقامت و یا پاسپورت قانونی دارند از سوی مقامات پاکستان مسدود شده و خودرو های حامل آنها بعد از شناسایی متوقف می‌شوند.

به گفته برخی از مهاجران تونل بر روی اجساد مردگان که بستگانشان برای دفن و یا تشییع قرار است به آن طرف تونل بروند و یا حتی مریضانی که به بیمارستان نیاز دارند، بسته است.

مصری خان مهمند، مسوول دفتر نمایندگی امور مهاجران می گوید که بیش از بیست اردوگاه بزرگ و کوچک در آن سوی تونل یعنی در مناطق قبایلی وجود دارد که در آن صدها پناهجوی افغان زندگی می‌کنند. او گفت، تا حال چندین بار با مقامات افغان کمشنری و مقامات ( یو ان اچ سی آر ) به تماس شده‌اند ولی تنها از سوی مقامات پاکستان به آن‌ها وعده داده شده است و عملی صورت نگرفته است.

آقای مهمند گفت، به همین دلیل آقای عمر داوودزی (سفیر افغانستان در پاکستان) نیز سفری به پیشاور داشت و با فرماندار ایالت خیبرپختونخوا در مورد بازگشایی تونل کوهات بر روی پناهجویان گفتگو کرد ولی "متاسفانه گفته‌های مقامات پاکستانی تنها روی وعده استوار است."

در همین حال از چند روز بدینسو صدها کامیون اموال تجاری افغانستان نیز از سوی مقامات پاکستان بین پیشاور و تورخم متوقف شده است. برخی از گزارش ها حاکیست که مقامات پاکستانی به دلیل اینکه گویا در این کامیونها اموال ناتو انتقال می‌یابد آن ها متوقف کرده اند.

به دنبال کشته شدن بیش از ۲۰ سرباز پاکستانی در اثر حمله ناتو به یک پست نظامی در مرز این کشور با افغانستان در اواخر ماه نوامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۱)، دولت پاکستان عبور و مرور کامیون های حمل اقلام ناتو به افغانستان را به نشانه اعتراض متوقف کرد.

شماری از آگاهان سیاسی بدین باورند که به دنبال این اقدام دولت پاکستان، اکنون مسدود شدن تونل کوهات می‌تواند اقدامی علیه افغانستان باشد؛ کشوری که از خاک آن حمله علیه این پست نظامی صورت گرفته است.

مطالب مرتبط