افغانستان یک میلیون تن نفت از ایران خریداری می کند

پطرول حق نشر عکس PA
Image caption افغانستان با قیمت روز افزایش مواد سوختی روبروست

وزارت تجارت افغانستان از امضای یک تفاهم نامه برای خرید نفت از ایران خبر داده است.

براساس این تفاهم نامه، ایران ظرف یک سال آینده یک میلیون تن نفت در اختیار افغانستان قرار می دهد.

مقامات افغان امیدوار هستند که این برنامه کمک کند تا قیمت رو به افزایش نفت در بازارهای افغانستان، کنترل شده و کاهش پیدا کند.

زمستان در افغانستان، همه ساله با بلند رفتن نرخ مواد سوخت از جمله گاز و تیل (بنزین) همراه است.

امسال نیز، نرخ فروش نفت در بازارهای افغانستان تقریبا تا دو برابر افزایش پیدا کرده و انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

دولت افغانستان برای کاهش این قیمت ها، تا حالا قراردادهای جداگانه ای را برای خریداری نفت از روسیه و ترکمنستان امضا کرده است.

اما مقامات وزارت تجارت افغانستان می گویند، خرید نفت از ایران به این دلیل به سود افغانستان است که فاصله ایران از افغانستان کمتر است و از این رو، برای انتقال نفت به افغانستان به هزینه کمتری نیاز است.

وحید الله غازی خیل، سخنگوی وزارت تجارت می گوید: "یکی از عوامل افزایش قیمت نفت در افغانستان این است که مصرف (هزینه) انتقال برای ما بسیار زیاد است. ما گاهی از روسیه، گاهی از ازبکستان و گاهی از ترکمنستان نفت وارد می کنیم و مصرف انتقال یک تن نفت، برای ما حدود دوصد و پنجاه تا سه صد دلار است."

آقای غازی خیل افزود: "حکومت ایران با ما توافق کرده که مواد نفتی را در اصفهان، مشهد و رفسنجان در اختیار ما قرار بدهد تا مصرف انتقال آن برای ما کم شود."

وزارت تجارت افغانستان می گوید که بخش خصوصی، در عرضه مواد سوختی در بازارهای این کشور بیش از حد سودجویی می کند و در مواردی این مسئله روی بلند رفتن قیمت مواد نفتی در بازارها تاثیر می گذارد.

مقامات این وزارت هشدار داده اند با تاجرانی که بیش از حد تعیین شده مواد سوخت را به فروش می رسانند برخورد قانونی شده و مجوز کار شان از آنها گرفته می شود.

در عین حال، وزارت تجارت گفته که روی ایجاد "ذخایر استراتژیک" در کابل کار می کند تا بتواند در زمان نیاز، از آن برای کنترل نرخ در بازارها استفاده کند.

مطالب مرتبط