'میانشین' از کنترل طالبان خارج شد

نیروهای افغان و ناتو در قندهار حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ولسوالی میانشین از نظر موقعیت جغرافیایی خود برای جنوب افغانستان مهم است

نیروهای امنیتی افغانستان پس از حدود پنج سال، کنترل یکی از ولسوالی های مهم را در ولایت قندهار در جنوب افغانستان به دست گرفته اند.

ولسوالی میانشین که با پاکستان مرز مشترک دارد، در سال های اخیر از سوی گروه طالبان اداره می شد و حکومت افغانستان در آن هیچ گونه حضوری نداشت.

حالا مسئولان افغان در قندهار می گویند که نیروهای امنیتی به دنبال یک عملیات نظامی چندین روزه، وارد ولسوالی میانشین شده و اداره محلی طالبان را از این ولسوالی بیرون رانده اند.

توریالی ویسا، والی قندهار گفت که نهادهای دولتی در ولسوالی میانشین دوباره احیا شده و برای این ولسوالی، فرمانده پلیس و ولسوال نیز تعیین شده است.

آقای ویسا که با خبرنگاران صحبت می کرد، از افرادی که در پنج سال اخیر با طالبان در ولسوالی میانشین همکاری می کردند، خواست تا به این ولسوالی بازگشته و با دولت افغانستان همکاری کنند.

مقامات افغان می گویند عملیات تصرف ولسوالی میانشین بدون تلفات و خسارات قابل توجه انجام شده و تنها یک مامور پلیس در جریان این عملیات، با یک بمب کنار جاده ای برخورد کرده و کشته شده است.

ولسوالی میانشین که بخش های وسیع آن با پاکستان مرز مشترک دارد، از مناطق مهم در جنوب افغانستان است که علاوه بر پاکستان، هم مرز ولایات زابل و ارزگان نیز هست.

مقامات افغان می گویند نفوذ طالبان در ولسوالی های مرزی، از این جهت خطرناک است که زمینه رفت و آمد گروه های شورشی در امتداد مرزهای پاکستان به آسانی برای طالبان فراهم می شود.

به گفته مقامات، کنترل ولسوالی میانشین از سوی طالبان در سال های اخیر، به این گروه کمک کرده بود تا به راحتی از مناطقی در خاک پاکستان، کمک دریافت کنند.

مطالب مرتبط