افغانستان برای حل مشکلات پناهجویان در یونان سفارت باز می‌کند

پناهجویان افغان در یونان
Image caption سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت که در دو سال اخیر تعداد تخمینی پناهجویان افغان در یونان تا پنجاه هزار نفر رسیده است

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که سفارت این کشور در بلغارستان بسته می شود و به عوض آن سفارت دیگری را در یونان باز می‌کند.

جانان موسی‌زی، سخنگوی این وزارت روز یکشنبه، ۱۸ جدی/دی به خبرنگاران گفت که وزارت خارجه در پی بررسی‌های یک هیات ویژه از وضعیت پناهجویان افغان در یونان، تصمیم گرفته که سفارت افغانستان در آتن گشایش یابد.

آقای موسی‌زی گفت: "یکی از گامهایی که وزارت امور خارجه در نظر دارد در ارتباط با حل و رسیدگی به مشکلات مهاجران افغان در یونان بردارد، ایجاد یک نمایندگی سیاسی در سطح سفارت در کشور یونان است."

سخنگوی وزارت خارجه افزود که به عوض گشایش سفارت افغانستان در آتن، سفارت این کشور در بلغارستان بسته می‌شود. آقای موسی‌زی افزود که این سفارت تا آخر سال جاری خورشیدی بسته خواهد شد.

جانان موسی‌زی دلیل اتخاذ چنین تصمیمی را رسیدگی به مشکلات پناهجویان افغان در یونان عنوان کرد و گفت که در دو سال گذشته تعداد تخمینی پناهجویانی که از افغانستان وارد یونان شده‌اند، تا ۵۰ هزار نفر رسیده است.

یونان یکی از کشورهایی است که معمولا این پناهجویان آن را برای ورود به اروپای غربی بر می‌گزینند. بیشتر پناهجویان افغان بدون اسناد قانونی وارد یونان می شوند و به همین دلیل با موانع متعددی مواجه می‌شوند.

آقای موسی‌زی گفت: "یکی از مهمترین یافته‌های سفر این هیات افغانی این بود که مهاجرین افغان در یونان بی‌‎خبر از شرایط سفر و قاچاق بوده‌اند."

Image caption شماری از پناهجویان افغان گفته‌اند که در مواردی از سوی ناسیونالیست‌های تندور یونانی مورد حمله قرار گرفته‌اند

او افزود که شماری از پناهجویان افغان در یونان به دلیل نداشتن اسناد قانونی برای سفر به یونان در زندان شهر آتن زندانی شده‌اند. به گفته آقای موسی‌زی، حدود صد تن از این زندانیان در جریان سفر هیات وزارت خارجه به آتن آزاد شدند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که در جریان سفر این هیات به یونان، شمار زیادی از پناهجویان افغان در یونان اظهار پشیمانی کردند و خواستار دریافت برگه‌های بازگشت به کشور خود شدند.

پیش از این گزارشهایی درباره وضعیت بد پناهجویان افغان در یونان منتشر شده بود.

این پناهجویان از دولت افغانستان و سازمان‌های بین‎المللی انتقاد کرده‌اند که نسبت به وضعیت آنها توجهی ندارند.

شماری از این پناهجویان گفته اند که دولت یونان به آنها هیچ کمکی نکرده و حتی در مواردی از سوی گروههای تندرو ملی‌گرای یونانی مورد حمله قرار گرفته اند.

این افراد گفته اند در مواردی این گروهها پناهجویان افغان را مورد ضرب و شتم قرار داده اند، اما پلیس یونان از آنها در برابر مهاجمان حمایت نکرده است.

پناهجویان افغان عمدتا به هدف رسیدن به وضعیت بهتر اقتصادی در کشورهای اروپای غربی، راه یونان را در پیش می‌گیرند. برخی از آنها ناامنی، فقر، بیکاری و آینده ناروشن کودکان خود در افغانستان را از دلائل مهاجرت به غرب از طریق یونان عنوان کرده‌اند.

مطالب مرتبط