روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۸ جدی

روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر به بررسی و تحلیل مسائل مربوط به گفتگوهای صلح با گروههای شورشی در افغانستان پرداخته اند.

هشت صبح گشایش دفتر سیاسی برای گروه طالبان در قطر را "هیاهویی برای هیچ" خوانده و نوشته است که دفتر سیاسی طالبان در قطر بیش از آن‌که حرکتی در راستای حل معضل افغانستان باشد، کاری است که برای اهداف داخلی و بیرونی برخی کشورها رسانه‌ای می‌شود.

به باور نویسنده، آمریکا در آستانه‌ انتخابات ریاست ‌جمهوری خود و با خروج نظامیان آمریکایی از عراق، در تلاش است که حل معضل افغانستان از طریق مصالحه را نیز در کارنامه رهبران سیاسی خود داشته باشد. هشت صبح افزوده که این موضوع برای رای دهندگان آمریکایی بسیار اهمیت دارد. هشت صبح همچنین نوشته که آمریکا برای انزوای سیاسی پاکستان و در مقابله با اقدام‌های اخیر این کشور، از هرنوع امکاناتی برای از بین بردن محوریت پاکستان استفاده می‌کند. به باور روزنامه، دفتر سیاسی طالبان در قطر، محوریت شورای کویته را، که در گروگان آی‌اس‌آی است، عملا از بین برده است.

روزنامه اراده در سرمقاله خود تحولات اخیر در صحنه سیاسی افغانستان و موضعگیری‌های دولت این کشور در قبال این تحولات را "عجیب و غریب" خوانده و تاکید کابل بر محوریت افغانی گفتگوهای صلح با طالبان را زیر سوال برده است.

این روزنامه افزوده که در ده سال گذشته سر رشته امور به دست دولت افغانستان بود اما این دولت با وجود هزینه‌های سنگین هیچ کاری از پیش نبرد. اراده افزوده که تامین امنیت و برقراری فضای آرام در کشور از مسئولیتهای دولت بود که نتوانست در این مدت حتی در یک منطقه کشور هم آرامش بیاورد.

روزنامه در عین حال نوشته است که اصرار کابل بر واگذاری زندان بگرام در زمانی که طالبان تاکید بر رهایی زندانیان خود دارند، نشان می‌دهد که کابل در تلاش است روند مذاکرات بین آمریکایی‌ها و طالبان را مختل سازد و از آن به نفع خود بهره برداری کند.

روزنامه باور ملی در سر مقاله خود مساله واگذاری مسئولیت زندان بگرام به دولت افغانستان را مورد بحث قرار داده و نوشته زمانی که سازمان ملل موضوع نقض حقوق بشر در زندانهای افغانستان را زیر سوال برد، چرا به نقض حقوق زندانیان در بازداشتگاه بگرام توجه نکرد.

روزنامه به گزارش یک هیات حکومت افغانستان، که مامور بررسی وضعیت بازداشتگاه بگرام بوده، اشاره کرده و از سازمان ملل خواسته است تا موارد نقض حقوق بشر در این بازداشتگاه را مورد توجه قرار دهد.

روزنامه چراغ شک و تردیدهایی را در مورد روند مذاکرات صلح مطرح کرده و نوشته که ادامه خشونتها همزمان با ابراز آمادگی دو طرف برای گفتگو هیچ توجیهی ندارد. روزنامه افزوده که به نظر می‌رسد که برای دو طرف کشتار افراد بیگناه هیچ اهمیتی ندارد و پایانی برای این کشتار به زودی متصور نیست.

روزنامه با اشاره به کشته شدن شش کودک و یک پیرمرد در انفجاری در حومه شهر ترینکوت در روز جمعه (۱۶ جدی/دی) از حکومت افغانستان خواسته است همان‌طوری که در مقابل عملیات شبانه ناتو با تندی برخورد می‌کند، برای پایان کشتار افراد غیرنظامی با تروریست‌ها نیز برخورد قاطعی داشته باشد.

به تعبیر چراغ، طالبان برای تامین منافع "دیگران" در صحنه‌های نظامی دست به خشونت می‌زنند و حالا برای این گروه زمان به دست آوردن ثمر کارکردهای خود است و باید سهم "باداران" خود را هم در آن در نظر بگیرند. نویسنده تاکید کرده که دولت باید بجای "زدودن سیاهی" از چهره طالبان، جلو تلفات غیرنظامیان را بگیرد.

روزنامه آرمان ملی از قول یکی از اعضای شورای صلح افغانستان نوشته که حکومت این کشور براساس طرحی با واگذاری کنترل شماری از ولایتهای جنوبی این کشور به طالبان مخالفتی ندارد. روزنامه تسریع روند مذاکرات را نشانه صحت این مساله و قدرتمند شدن طالبان می داند.

آرمان ملی می نویسد که اگر خبر موجودیت چنین طرحی بر سر میز مذاکره‌کنندگان درست باشد، تمامی دستاوردهای ده سال گذشته افغانستان برباد می رود. نویسنده هشدار داده است که این امر می تواند افغانها را از داشتن یک کشور مستقل با مرزهای کنونی آن محروم کند.

سرمقاله‌نویس این روزنامه در ادامه پرسیده است که آیا این مساله بخشی از طرح "خاور میانه بزرگ" آمریکا نیست. آرمان ملی در توضیح این مطالب افزوده است که براساس این فرضیه، کشورهای خاور میانه به کشورهای کوچکتر تجزیه می شود.

روزنامه ماندگار طرح موضوع واگذاری کنترل ولایتهای جنوبی افغانستان به طالبان را کار "لابی‌های پاکستانی" دانسته و نویسنده مطلب به این باور است که پاکستان برای دسترسی به منابع نفتی و معدنی افغانستان از این طرح حمایت می کند.

به باور این روزنامه، طالبان هم علی‌رغم طرح پیش شرطهای سنگین برای گفتگو، به نظر می‌رسد که آماده به دست گرفتن کنترل چند ولایت جنوبی افغانستان هستند. به تعبیر ماندگار، پاکستان با تسلط طالبان بر این ولایتها، زمینه کنترل این گروه بر مناطق بیشتر افغانستان را فراهم خواهد کرد.

نویسنده معتقد است که اجرایی شدن این طرح، طالبان را به عنوان گروهی با مشروعیت سیاسی و قدرتی اداره‌گر با بعد مردمی مطرح خواهد کرد – چیزی که به نظر ماندگار، برای حامیان طالبان طرحی ساده، کم هزینه و در واقع بی‌مصرف است.

روزنامه دولتی انیس به بهانه هشتمن سالگرد تصویب قانون اساسی افغانستان از عدم اراده همگانی برای اجرای مواد این قانون انتقاد کرده است. به نظر این روزنامه، مردم افغانستان خود را صاحب "بهترین" قانون اساسی می دانند که براساس آن از دموکراسی، آزادی بیان و حقوق مدنی بهره‌مند هستند.

انیس اما در ادامه تاکید کرده که همگان باید این محاسبه را داشته باشند که این قانون و قانونهای پیرو آن تا چه حدی رعایت و اجرا می شود و معیارهای رعایت احکام قانون را همه باید مورد ارزیابی نقادانه قرار دهند.

نویسنده هشدار داده که از نظر افتادن ارزشهای مندرج در قانون اساسی وعمل نکردن براساس آن، خطر از دست رفتن این ارزشها را بیشتر می کند و آنگاه مردم افغانستان جایگاه خود را در جامعه بین‌المللی هم از دست خواهند داد.

مطالب مرتبط