کمیته وکلای مدافع برای حمایت از رسانه‌های افغانستان تشکیل شد

Image caption آمار تخمینی حاکی است که حدود ده هزار نفر در نهادهای رسانه های افغانستان فعال هستند

انجمن وکلای مدافع افغانستان برای حمایت حقوقی از رسانه ها و خبرنگاران، کمیته ویژه ای تشکیل داده است.

مسئولان این نهاد روز دوشنبه، ۱۹ جدی/دی در مراسم آغاز به کار این کمیته گفتند که این کمیته حدود پنجاه عضو دارد که به رسانه ها و خبرنگاران، خدمات حقوقی رایگان ارائه می کنند.

هر چند نهادهای زیادی برای حمایت از حقوق رسانه ها و خبرنگاران در افغانستان فعال هستند، اما این نخستین باری است که وکلای مدافع تصمیم به ارائه خدمات حقوقی رایگان به آنها گرفته اند.

مسئولان انجمن وکلای مدافع گفته اند که اعضای کمیته ویژه ای که تازه تشکیل شده، وکالت خبرنگارانی را که در دادگاهها پرونده دارند، بدون دریافت پول به عهده می گیرند.

روح الله قاری‌زاده، رئیس این انجمن گفت: "این کمیته سعی می کند تا یک نسل جدید وکلای رسانه ای متعهد را در راستای دفاع از حقوق بشر، آزادی بیان، دسترسی به اطلاعات و حمایت حقوقی از روزنامه نگاران و سایر دست اندرکاران امور رسانه ای تشکیل دهد."

Image caption خبرنگاران زن در افغانستان ظاهرا با مشکلات بیشتری مواجه بوده اند

او اهداف این کمیته را چنین برشمرد: "حمایت از اجرای قانون اساسی، قانون رسانه ها و سایر قوانین مرتبط با آزادی بیان و رسانه ها، دفاع از حقوق ژورنالیستان، کارکنان رسانه ها، بخش مخابرات و تکنولوژی مطبوعاتی، راه اندازی برنامه های آموزشی مربوط به حقوق رسانه ها، رشد دانش تخصصی وکلای مدافع پیرامون معیارهای ملی و بین المللی حقوق رسانه ها".

تشکیل کمیته ویژه حمایت از رسانه ها از جانب وکلای مدافع، با استقبال مقامهای دولتی و همچنین خبرنگاران و رسانه ها مواجه شده است.

عارف پارسا خبرنگار در کابل گفت: "ایجاد چنین نهادهایی هم برای بالا بردن سطح آگاهی مسئولانی که از حقوق روزنامه نگاران آگاهی ندارند موثر خواهد بود و هم گام مثبتی است برای این که مردم و خصوصا مسئولان بفهمند که حق خبرنگاران است که اطلاعات را از آنها بگیرند و به مردم بدهند".

اما شماری دیگر از خبرنگاران موفقیت چنین کمیته ها را برای حل درازمدت مشکلات خبرنگاران با شک و تردید می نگرند.

این خبرنگاران می گویند که پیش از این هم چندین نهاد برای دفاع از حقوق خبرنگاران تشکیل شده است، اما در ده سال گذشته دستاورد چندانی نداشته اند.

هر چند آزادی بیان در افغانستان از حمایت قانونی برخوردار است، اما در عمل، روزنامه‌نگاران با مشکلات زیادی مواجهند. در ده سال گذشته چندین خبرنگار کشته و دهها تن دیگر با تهدیدهای گوناگون رو به رو شده اند.

Image caption بیشتر خبرنگاران اعمال خشونت علیه خود را از چالشهای اصلی در کار خود می دانند

یک نهاد غیردولتی موسوم به دیده بان رسانه ها، اخیرا در گزارشی از ثبت ۸۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۱ میلادی در افغانستان خبر داده است که سه مورد قتل، شش مورد زخمی شدن، دو مورد بازداشت موقت، هم شامل آن می شود.

در این مراسم دین محمد مبارز راشدی، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ هم تائید کرد که روزنامه نگاران با مشکلات زیادی مواجهند و از جمله نهادهای امنیتی آنها را به گونه "خودسرانه" بازداشت می کنند.

آقای راشدی هشدار داد که "بی‌برنامگی" نهادهای دولتی و به ویژه نهادهای امنیتی در برخورد با رسانه ها می تواند فعالیت های رسانه ای را در افغانستان "تحت الشعاع و تحت تاثیر" قرار دهد.

در حال حاضر ۱۵۰ رادیو، پنجاه شبکه تلویزیونی، صدها رسانه چاپی و چندین خبرگزاری آزاد در افغانستان فعال هستند.

هر چند آمار دقیقی در باره تعداد خبرنگارانی که در این رسانه ها کار می کنند، وجود ندارد، اما برخی آمار تخمینی شمار آنها را تا حدود ده هزار نفر ذکر کرده است.

مطالب مرتبط