اتاق تجارت اتحادیه اروپا به افغانستان می آید

میوه خشک در کابل
Image caption میوه خشک افغانستان شهرت جهانی دارد

اتاق های تجارت و صنایع اتحادیه اروپا در نظر دارد فعالیت خود را در افغانستان آغاز کند.

مسولان این سازمان می گویند امیدواری نسبت به "آینده روشن" اقتصاد افغانستان به آنها انگیزه داده است که وارد افغانستان شوند.

این سازمان گفته است که در نظر دارند در بخش های مختلف به ویژه صادرات معیاری تولیدات افغانستان به بازارهای اروپا کار کنند.

آغاز به کار این سازمان در افغانستان، برای تاجران و صنعت کاران افغان خبر خوشی تلقی می شود.

برخی اقلام، از جمله میوه خشک، پوست خام و قالی که در افغانستان تولید می شود، شهرت جهانی دارد.

اما آنچه باعث شده که این کالاها در بازارهای جهانی با قیمت بلندی فروخته نشود، کیفیت پایین بسته بندی این کالاها و عدم توجه جدی به بازاریابی برای آن است.

مصطفی اوزدمیر، رئیس اتاق های تجارت و صنایع اتحادیه اروپا در بخش افغانستان به بی بی سی گفت که یکی از اهداف اصلی آغاز به کار آنها در افغانستان، همکاری با حکومت و بخش خصوصی این کشور است تا تولیدات افغانستان بتواند بازار خوبی در سطح بین المللی پیدا کند.

اتاق های تجارت و صنایع اتحادیه اروپا، هم اکنون در بیش از هفتاد کشور جهان فعال است و ایجاد شعبه ای این سازمان در افغانستان، می تواند در ایجاد رابطه میان این بازارها و تولیدات افغانستان کمک کند.

آقای اوزدمیر در گفتگو با بی بی سی، به ویژه به بسته بندی غیرحرفه ای صادرات افغانستان اشاره کرد.

او گفت: "به طور مثال، برخی تاجران، پوست خام، عسل و میوه خشک را از طریق ترکیه به کشورهای اروپایی صادر می کنند، اما متاسفانه نگهداری و بسته بندی این اقلام بر اساس معیارهای جهانی صورت نمی گیرد و حتی اگر این اقلام بسیار عالی هم باشند، تا به اروپا می رسد، کیفیت خود را از دست می دهد و در بازارهای اروپا مواد بی کیفیت تلقی می شود."

آقای اوزدمیر گفت که آنها تلاش می کنند تا برنامه های وسیع آموزشی را برای کارگران کارخانه های تولیدی در افغانستان راه اندازی کنند تا شیوه نگهداری معیاری از تولیدات و همچنین بسته بندی مرغوب این تولیدات را فرا گیرند.

او گفت که اتاق های تجارت و صنایع اتحادیه اروپا، همچنین در نظر دارد به تاجران و صنعت کاران افغان، قرضه فراهم کند.

مطالب مرتبط