نشست رهبران اپوزیسیون افغانستان با اعضای کنگره آمریکا در برلین

حق نشر عکس AP
Image caption شرکت کنندگان نشست برلین نظام "متمرکز" را باعث بی ثباتی سیاسی در افغانستان دانسته اند

اخیرا شماری از رهبران اپوزیسیون افغانستان در نشستی با اعضای کنگره آمریکا در شهر برلین آلمان بر تشکیل نظام سیاسی غیرمتمرکز در افغانستان تاکید کرده‌اند.

در این نشست احمد ضیا مسعود رئیس جبهه ملی، عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم، امرالله صالح رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان با شماری از اعضای ارشد کنگره آمریکا در باره مسائل افغانستان گفتگو کرده‌اند.

از جانب کنگره آمریکا در این نشست دو روزه، دانا روهرا باکر از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور به همراه لو گهمرت، استیو کینگ و لوریتا سانچز دیگر اعضای کنگره آمریکا شرکت داشته‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رهبران اپوزیسیون افغانستان عمدتا از نظام ریاستی انتقاد کرده و خواستار برقراری نظام فدرالی هستند

فیض الله زکی، سخنگوی جبهه ملی افغانستان که به همراه رهبران این جبهه به برلین رفته است، به بی بی سی گفت که شرکت کنندگان این نشست با صدور اعلامیه ای گفته اند که "تمرکز قدرت" در نظام سیاسی کنونی افغانستان باعث گسترش فساد، بی ثباتی سیاسی و شکاف میان مردم و دولت شده است.

در این اعلامیه تاکید شده که باید گفتگوها در باره بازنگری قانون اساسی آغاز شود تا راه برای تشکیل نظام سیاسی غیرمتمرکز هموار شود.

رهبران اپوزیسیون گفته‌اند که باید نظام سیاسی کشور، طوری باشد که باعث رضایت همه اقشار جامعه شود. آنها به ویژه بر تقویت اختیارات نهادهای محلی تاکید کرده‌اند.

دولت افغانستان تاکنون واکنشی در این مورد نداشته است اما یک نهاد غیردولتی موسوم به "مرکز مطالعات استراتژیک" نشست رهبران اپوزیسیون در برلین را، نگران کننده خوانده است.

غفور لیوال، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک گفته است که گفتگوها در این مورد می‌تواند نگرانی‌هایی را دامن بزند. او گفته است که گروه خاصی از رهبران سیاسی در نشست برلین شرکت کرده اند و اهدف نامشخصی دارند.

حق نشر عکس AFP
Image caption حامد کرزی از حامیان اصلی نظام ریاستی در افغانستان است

آقای لیوال گفت: "این نگرانی وقتی افزایش یافت که روز گذشته گروهی به گونه مبهم و مرموز و براساس یک برنامه نامشخص و از طرف یک سازمان غیرمشخص و برای یک هدف نامشخص در نشستی در برلین جمع شدند و طبل فدرالیسم را به صدا درآوردند."

مسئولان مرکز مطالعات استراتژیک که از جانب دولت افغانستان حمایت می شود، همچنین گفته‌اند که رهبران شرکت کننده در نشست برلین کسانی هستند که مردم افغانستان از آنها خاطرات خوبی ندارند و آنها موضوع فدرالیسم را در زمان حساسی مطرح کرده اند.

فیض الله زکی، سخنگو جبهه ملی گفته که نشست برلین با هدف مطرح کردن دیدگاه رهبران اپوزیسیون افغانستان با جامعه بین المللی برگزار شده است.

مطالب مرتبط