روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۰ جدی

Image caption گشایش دفتر طالبان در قطر - روزنامه افغانستان

روزنامه های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی نشست برلین که در آن شماری از رهبران اپوزیسیون حکومت افغانستان و اعضای مجلس نمایندگان آمریکا شرکت داشته اند، پرداخته اند.

براساس گزارشها، در این نشست که روزهای شنبه و یکشنبه گذشته برگزار شد، احمد ضیا مسعود، رئیس جبهه ملی، عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی، محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلام مردم، عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف تغییر و امید، یونس قانونی رئیس پیشین و عضو مجلس افغانستان شرکت داشته اند.

ریاست هیات آمریکایی در این نشست به عهده دانا روهراباکر، از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا بوده و شماری از اعضای این مجلس هم در ترکیب این هیات در این نشست حضور داشته اند.

روزنامه افغانستان در گزارشی نوشته که شرکت کنندگان این نشست بر بازنگری قانون اساسی افغانستان تاکید کرده و گفته اند که نظام کنونی افغانستان به دلیل تمرکز قدرت کارآمدی خود را از دست داده است. به نوشته روزنامه، آنها با صدور اعلامیه ای گفته اند که نظام متمرکز باعث گسترش فساد، ایجاد شگاف میان مردم و حکومت، بی ثباتی سیاسی و ضعف حاکمیت قانون در افغانستان شده است.

این روزنامه که صاحب امتیاز آن، حسین یاسا، هم در این نشست حضور داشته، نوشته که شرکت کنندگان این نشست پیشنهاد کرده اند که باید گفتگوها برای بازنگری قانون اساسی آغاز شود و نواقص ساختار قدرت سیاسی در افغانستان رفع شود. آنها بر تشکیل یک نظام غیرمتمرکز، که با تنوع فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مردم افغانستان سازگاری داشته باشد، تاکید کرده اند.

روزنامه افغانستان افزوده که در اعلامیه پایانی نشست برلین آمده که نهادهای مرکزی و محلی افغانستان باید طوری تحکیم یابد که پاسخگوی نگرانیهای همه اقشار جامعه باشد. در این اعلامیه بر انتخابی شدن پستهای ولایات و تقویت نقش شوراهای ولایتی نیز تاکید شده است.

اما روزنامه محور در سرمقاله خود نوشته که افغانها به این نشست شک و تردید دارند و دلیل آن این است که به تعبیر روزنامه، آمریکاییها با چند تن از رهبران قومی که دیدگاههای خاصی دارند، گفتگو کرده اند. به نظر این روزنامه، رهبرانی که در این نشست شرکت کرده اند، نمی توانند از اکثریت مردم نمایندگی کنند.

نویسنده محور افزوده در حالی که در نظام کنونی بیشتر قدرت به دست همین افراد است، آنها خود را "اپوزیسیون" حکومت هم می دانند. رونامه در ادامه تاکید کرده که آمریکایی ها و متحدان آنها باید بدانند که نظر چند تن نظر کل مردم افغانستان نیست.

این روزنامه در گزارش صفحه نخست خود نوشته که برنامه نشست برلین با برنامه گفتگوهای قطر میان آمریکا و طالبان یکی است. نویسنده محور معتقد است که تلاشهایی در راه است که طالبان در قدرت شریک شوند و کنترل مناطق جنوبی افغانستان به آنها واگذار شود.

به نظر نویسنده، رهبران اپوزیسیون که در این نشست شرکت کرده اند، عمدتا رهبران اتحاد شمال سابق هستند که خواستار برقراری نظام فدرالی در افغانستان هستند. مقاله نویس محور با این مقدمه نتیجه گیری کرده که اگر این برنامه ها اجرا شود، افغانستان به سوی "تجزیه" پیش خواهد رفت.

هشت صبح در مطلب اصلی خود نوشته که حکومت افغانستان از یک سو از امضای پیمان استراتژیک با آمریکا و چند کشور اروپایی سخن می گوید و از سوی دیگر اختلافها میان افغانستان و متحدان غربی آن برجسته تر می شود.

به نظر روزنامه، با طرح قطع عملیات شبانه نیروهای ناتو به عنوان پیش شرط امضای پیمان استراتژیک با آمریکا، دولت افغانستان در مذاکرات قطر به حاشیه رانده شد. هشت صبح افزوده که پیش از این هر گاه روابط آقای کرزی با غربیها پرتنش می شد، او ملا عمر را "برادر" خطاب می کرد و از گفتگو با طالبان به عنوان "اهرم فشار" علیه متحدان خود استفاده می کرد.

به نظر نویسنده اما حالا که گفتگوهای مستقیم میان آمریکا و طالبان در قطر آغاز شده، دولت آقای کرزی ابراز نارضایی می کند. هشت صبح "احیای ستاد مشترک صلح" افغانستان و پاکستان برای گفتگو با طالبان را واکنش دولتهای این دو کشور به انزوای خود در زمینه گفتگو با این گروه دانسته است.

کارهای این ستاد پس از ترور برهان الدین ربانی، رئیس پیشین شورای صلح افغانستان بر اساس تصمیم دولت افغانستان متوقف شد و در چند ماه گذشته سخنی از آن در میان نبود، اما روز یکشنبه، ۱۸ جدی/دی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که فعالیتهای این ستاد از سر گرفته می شود.

هشت صبح در ادامه مطلب خود معتقد است که این تلاشها به نحوی اختلافهای دولت افغانستان با متحدان غربی آن را بیشتر می کند. نویسنده پرسیده که حکومت افغانستان با برجسته کردن موارد اختلاف خود با متحدان غربی اش، در پی چیست و آینده روابط آن با غربیها چگونه خواهد بود.

روزنامه اراده در سرمقاله خود افزایش موارد حمله سربازان ارتش و پلیس افغانستان به سربازان خارجی را بررسی کرده و نوشته که این امر بیانگر "اوج بی‌اعتمادی" میان نیروهای داخلی و خارجی در افغانستان است. روزنامه "افزایش" این موارد را نگران کننده دانسته است.

اخیرا یک سرباز ارتش در ولایت زابل در جنوب افغانستان به سوی یک سرباز خارجی تیراندازی کرد و او را کشت و پیشتر از آن در ولایت فراه، در غرب افغانستان هم یک سرباز دیگر در اقدامی مشابه سه سرباز خارجی را از پا در آورد. پیش از آن هم خبرهایی از چنین حملات منتشر شده است.

اراده معتقد است که وقوع چنین رویدادها در افغانستان، نگرانی ها از نفوذ گروه طالبان در میان نیروهای مسلح این کشور را افزایش داده و به ویژه اینکه طالبان مسئولیت چنین حملات را به دوش می گیرند، به این نگرانی ها بیشتر دامن زده می شود.

روزنامه با این مقدمه تاکید کرده که وقوع این گونه رویدادها به صورت "زنجیره ای" در کنار این که باعث بروز بی اعتمادی میان نیروهای داخلی و خارجی می شود، به نحوی نظم را در میان نیروهای ارتش افغانستان هم به چالش می کشد.

اراده در ادامه پرسیده که چگونه است که نفرات نیروهای امنیتی با همه دقتی که برگزیده می شوند و هزینه هنگفتی برای آموزش آنها صرف می شود، "به آسانی مورد استفاده نیروهای دشمنی که باید علیه آنها بجنگند قرار می گیرند". نویسنده تاکید کرده که مقامهای دولت و خارجی‌ها باید به این سوال پاسخ روشنی بدهند.

مطالب مرتبط