روزنامه های کابل: چهارشنبه ۲۱ جدی

انتقال مسئولیت زندانها به پلیس افغانستان، نشست اخیر رهبران اپوزیسیون حکومت افغانستان در برلین و آغاز به کار اتاق های تجارت اتحادیه اروپا در افغانستان، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود انتقال مسئولیت زندانهای افغانستان از وزارت عدلیه به وزارت داخله را بررسی کرده و نوشته که تا زمانی که اصلاحات گسترده در زندانهای افغانستان بوجود نیاید، انتقال مسئولیت این محلات از یک وزارتخانه به وزارتخانه دیگر، چاره کار نیست.

این روزنامه نوشته که وزارت داخله افغانستان چندین سال پیش که مسئولیت زندانها را برعهده داشت، با اتهامات بدرفتاری در زندانها روبرو بود و پس از آنکه وزارت عدلیه این مسئولیت را برعهده گرفت، باز هم اتهامات و ادعاها در مورد شکنجه زندانیان متوقف نشد.

هشت صبح افزوده که حکومت افغانستان برای نگهداری از زندانها، نیاز به یک نیروی مجهز و حرفه ای دارد که علاوه بر مهارت های نگهداری از زندانیان خطرناک، با ارزشهای حقوق بشری و چگونگی برخورد با زندانیان نیز آشنا باشند.

روزنامه دولتی هیواد در سرمقاله خود به نشست اخیر سران اپوزیسیون حکومت افغانستان با اعضای کنگره آمریکا در برلین پرداخته و از آن به شدت انتقاد کرده است.

این روزنامه نوشته که برگزاری چنین نشست هایی در بیرون از افغانستان، "مداخله آشکار" در مسایل داخلی افغانستان پنداشته می شود.

در این نشست که چهره های چون عبدالرشید دوستم، محمد محقق، امرالله صالح و احمد ضیا مسعود شرکت داشته اند، روی نظام سیاسی افغانستان و احتمال تغییر قانون اساسی این کشور گفتگو شده است.

روزنامه ویسا نیز این نشست را "دامن زدن به نفاق" در بین مردم افغانستان دانسته و نوشته که حکومت افغانستان باید از "دوستان خارجی" خود در مورد این گونه اقدامات وضاحت بخواهد.

این روزنامه در مقاله خود زیر عنوان "یا حالا یا هیچ وقت" نوشته که دولت افغانستان آخرین فرصت را دارد تا منافع ملی این کشور را تامین کرده و با کنار گذاشتن "مصلحت ها" برای ایجاد وحدت ملی در افغانستان اقدام کند.

روزنامه افغانستان در مطلبی به بهانه آغاز به کار اتاق های تجارت و صنایع اتحادیه اروپا در افغانستان، وضعیت تولیدات داخلی افغانستان و صادرات آن به کشورهای خارجی را بررسی کرده است.

این روزنامه نوشته که کشورهای همسایه افغانستان، از وضعیت جاری در افغانستان به خوبی توانسته اند به سود خود استفاده کرده و در مواردی، تولیدات افغانستان را به نام کشور خود به بازارهای بین المللی صادر کنند.

نویسنده افغانستان افزوده که کشورهای همسایه، تولیدات افغانستان از جمله میوه خشک و زعفران را به قیمت ارزان خریداری کرده و پس از بسته بندی در کشورهای خود، این مواد را یا دوباره به افغانستان صادر می کنند و یا هم با قیمت چند برابر، آن را به کشورهای خارجی می فروشند.

روزنامه نوشته که این مشکل می تواند با یک سرمایه گذاری اندک برطرف شده و زمینه بسته بندی این مواد در داخل افغانستان فراهم شود تا افغانستان در برابر تولیدات خود، سود کافی بدست بیاورد.