طالبان: تفاهم با جهان به معنای پذیرفتن قانون اساسی افغانستان نیست

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

گروه طالبان اعلام کرده است که "تفاهم" آنها با جامعه بین المللی در مورد جنگ افغانستان به معنای پذیرفتن قانون اساسی این کشور نیست.

یک سخنگوی طالبان در اعلامیه ای که از طریق انترنت در اختیار رسانه ها قرار گرفته همچنین گفته است که تلاش برای رسیدن به این تفاهم باعث نخواهد شد که "جهاد" آنها در افغانستان متوقف شود.

طالبان در این اعلامیه تاکید کرده اند که خواستار برقراری صلح در افغانستان هستند و از این رو با جامعه جهانی تماس برقرار می کنند.

در این اعلامیه آمده است: "این برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان است که ما تلاشهای سیاسی خود را برای ایجاد یک تفاهم با جامعه جهانی افزایش داده ایم تا وضعیت (مشکلات) کنونی حل شود."

اعلامیه افزوده است: "اما این تفاهم به معنای خاتمه جهاد نیست و همچنین به این معنا نیست که ما قانون اساسی اداره (دولت) دست نشانده کابل را بپذیریم."

پذیرفتن ارزشهای مندرج در قانون اساسی افغانستان در مورد مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان، آزادی بیان و آزادی های فردی، از شرط های اصلی دولت افغانستان و جامعه جهانی برای مصالحه با طالبان بوده است.

دولت افغانستان بارها تاکید کرده است که طالبان برای آشتی و پیوستن به صلح، باید دستاوردهای ده سال اخیر این کشور را بپذیرند.

اما طالبان می گویند که تصمیم آنها به ایجاد تفاهم با جامعه جهانی، با هدف "برآورده کردن اهداف ملی و اسلامی مردم افغانستان" اتخاذ شده است.

همزمان، مقامات آمریکایی گفته اند که قرار است به زودی یک نماینده ارشد خود را به کابل اعزام کنند تا در مورد چگونگی گفتگو با طالبان با حکومت افغانستان صحبت کند.

هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا، گفته است که برای این هدف، قرار است مارک گروسمن، فرستاده ویژه آمریکا به منطقه، به کابل رفته و با حامد کرزی دیدار کند.

گزارشها حاکیست که آمریکا سال گذشته، برای آغاز گفتگو با طالبان یک طرح ابتدایی ریخته بود که براساس آن، باید پنج نفر از زندانیان طالبان از گوانتانامو رها شده و به قطر منتقل می شدند.

اما این تفاهم ظاهرا پس از مخالفت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان با این طرح، به هم ریخت.

با این حال، هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا گفت: "ما هیچ گونه تصمیمی در زمینه رهایی (زندانیان) طالبان از گوانتانامو نگرفته ایم."

خانم کلنتون گفت که موضع آمریکا در مورد گفتگو با طالبان روشن بوده است: دست کشیدن از خشونت، قطع رابطه با القاعده و حمایت از قانون اساسی افغانستان که مدافع حقوق زنان و اقلیت های این کشور است.

او همچنین تاکید کرد که آمریکا حاضر است برای گفتگو با طالبان، با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان "همکاری نزدیک" داشته باشد.

مطالب مرتبط