گفتگوها برای استخراج معدن حاجیگگ در مرکز افغانستان آغاز می‌شود

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption معدن آهن حاجیگک حدود دو میلیارد تن آهن دارد که استخراج برای دولت افغانستان سالانه سیصد میلیون دلار درآمد دارد

وزارت معادن افغانستان اعلام کرده که گفتگوها در باره اجرای پروژه استخراج معدن حاجیگک را به زودی با شرکت های هندی و کانادایی آغاز می کند.

جواد عمر، سخنگوی وزارت معادن روز شنبه، ۲۴ جدی/دی به بی‌بی‌سی گفت که بر اساس جدول زمانی عقد قرارداد استخراج این معدن، از فردا (یکشنبه) گفتگوها با این شرکتها آغاز می شود.

شرکت کانادایی موسوم به کیلو گولدماین است که کار استخراج یک بخش از چهار بخش این معدن به آن واگذار شده و سه بخش دیگر آن به شرکت فولاد هند واگذار شده که پیش از این برنده مزایده بین المللی برای استخراج معدن آهن حاجیگگ شده است.

آقای عمر همچنین گفت که اجرای پروژه های مقدماتی برای استخراج این معدن و از جمله ایجاد تاسیسات زیربنایی و کارخانه ذوب آهن و مسائل مربوط به کارگزینی در این پروژه، موضوع گفتگوی مقامهای وزارت معادن با مسئولان این شرکتها خواهد بود.

سخنگوی وزارت معادن افزود: "در نشست مقدماتی بر تعهدات این شرکتها در طرحهای پیشنهادیشان تاکید صورت خواهد گرفت، علاوه بر آن در باره مسائل مالی، فنی و زیست محیطی، زیرساختها و البته احداث خط آهن، کارخانه تولید انرژی و امثال آنها مورد بحث قرار خواهد گرفت."

او همچنین گفت که ممکن است اجرای این پروژه بزرگ برای حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر شغل ایجاد کند و دولت افغانستان تاکید دارد که کارگران افغان در آن استخدام شوند و در کارهای تخصصی استخراج معدن و دیگر بخشهای این پروژه هم افغانها آموزش ببینند و شامل کار شوند.

در صورت اجرایی شدن این پروژه، که البته زمان آغاز عملی آن هنوز مشخص نیست، این بزرگترین سرمایه گذاری شرکتهای هندی و کانادایی در افغانستان خواهد بود ـ امری که البته بدون چالشهای سیاسی، امنیتی و همچنین فنی نخواهد بود.

هند در سالهای اخیر تلاش داشته که از طریق سرمایه گذاری اقتصادی در افغانستان، از یک سو سهمی در بازار تجارتی و معادن افغانستان به دست آورد و از سوی دیگر در رقابت بر سر حضور کشورهای مختلف در افغانستان پس نماند.

البته این موضوع واکنش تند پاکستان، رقیب اصلی هند را در پی داشته است.

پاکستان نفوذ و حضور گسترده هند در افغانستان را خطری برای خود می داند – چیزی که دولت افغانستان آن را رد کرده و گفته است که خاک این کشور علیه هیچ کشوری مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

دولت افغانستان گفته است که استخراج معدن آهن حاجیگگ سالانه حدود سیصد میلیون دلار را به خرانه این کشور واریز خواهد کرد.

معدن آهن حاجیگک در رشته کوههای بابا در ولایت بامیان در صد کیلومتری غرب کابل موقعیت دارد که بر اساس آمارهای تخمینی، حدود دو میلیارد تن آهن دارد.

مطالب مرتبط