نخستین مرکز تشخیص سرطان در هرات گشایش یافت

Image caption مسئولان امور بهداشتی در هرات از تشکیل مرکز جدید سرطانشناسی در این شهر استقبال کرده اند

نخستین مرکز خصوصی تشخیص سرطان در هرات در غرب افغانستان گشایش یافته است.

هرات پس از کابل، پایتخت، دومین ولایتی است که دارای مرکز تشخیص بیماریهای سرطانی است.

پیش از این بیماران مشکوک به بیماری سرطان برای تشخیص قطعی به خارج از افغانستان فرستاده می‌شدند.

هرچند آمار دقیقی از شمار افراد مبتلا به سرطان در غرب افغانستان منتشر نشده، اما دکتر هارون فیروز، موسس مرکز جدید تشخیص سرطان در هرات می گوید "سرطان‌مری" شایعترین نوع سرطان در هرات است .

آقای فیروز گفت: " بیمارستانها ۲۴۰۰ مورد را برای تشخیص به این مرکز فرستاده اند که از این میان متاسفانه حدود ۷۵ درصد آنها، موارد سرطانی بوده اند. من در این زمینه تحقیقاتی انجام داده و یافته ام که شایع ترین سرطان در هرات، "سرطان مری" است."

مسئولان بیمارستان هفتصد بستر در هرات می‌گویند کیفیت کار مرکز سرطانشناسی از لحاظ اعتبار، با مراکز مشابه در کشورهای منطقه برابری می‌کند.

دکتر نعیم عالمی، مسئول این بیمارستان گفت: موارد زیادی بوده است که نظر این مرکز با نظر مراکز تشخیص معتبر در کشورهای منطقه، یکی بوده است. ما بارها نتایج این مرکز و نتایجی را که از بیرون از افغانستان به ما رسیده است باهم مقایسه کرده‌ایم تفاوتی در نتایج وجود نداشت "تشخیص این مرکز با تشخیص کشورهای دیگر تقریبا یکسان بود."

Image caption پزشکان هراتی گفته اند که ایجاد مرکز جدید سرطانشناسی در این شهر باعث می شود که بیماران آنها مجبور به سفر به خارج نشوند

دکتر مسعود ابدالی، متخصص بیماریهای گوارشی و جگر می گوید زمان برای تشخیص بیماری بسیار ارزشمند است. پیش از این نمونه هایی را که ما برای تشخیص به ایران می فرستادیم حدودا یکماه طول می کشید تا نتیجه آزمایشها دوباره به ما برسد اما ایجاد این مرکز کمک کرده است که حالا ما نتایج آزمایشها را در ظرف یک هفته داشته باشیم.

در سالهای اخیر شمار بیمارستانها و مراکز درمانی خصوصی در افغانستان افزایش یافته است.

اما انتقادهایی هم به دلیل هزینه سنگین تشخیص و درمان و همچنین امکانات محدود و خدمات غیرمعیاری این مراکز وجود داشته است.

مطالب مرتبط