شهردار کابل: قصرهای تاریخی باید با پول مردم افغانستان مرمت شوند

Image caption محمد یونس نواندیش تاکید کرده است که پولهایی که به حساب تازه واریز می شوند، به گونه شفاف مصرف خواهد شد

شهرداری کابل در یک اقدام تازه برای بازسازی قصرهای دارالامان، چهلستون و تاج بیگ، یک حساب بانکی برای واریز کردن کمکهای نقدی باز کرده است.

این حساب روز یکشنبه، ۲۵ جدی/دی رسما باز شد و شهردار کابل امیدوار است که مردم کمکهای نقدی خود را به این حساب واریز کنند.

محمد یونس نواندیش، شهردار کابل گفته است که شمار زیادی از مردم برای کمک به بازسازی این سه قصر تاریخی در کابل، ابراز آمادگی کرده اند.

قصرهای دارالامان و تاج بیگ در زمان سلطنت شاه امان الله (۱۹۱۹-۱۹۲۹) ساخته شد و اما قصر چهل ستون در زمان شاه زمان سدوزائی ساخته شده و قدامت آن به ۱۲۱۰ خورشیدی می رسد.

قصر دارالامان در دهه شصت خورشیدی و در زمان رژیم کمونیستی طرفدار شوروی سابق، مقر وزارت دفاع بود، در جریان کودتای نظامی به رهبری شهنواز تنی، وزیر دفاع علیه دکتر نجیب الله رئیس جمهوری وقت آسیب دید و در دهه هفتاد در جریان جنگهای داخلی نیمه ویران شد.

قصرهای چهلستون و تاج بیک نیز، در سالهای جنگ داخلی شدید ویران شدند.

در ده سال اخیر این نخستین باری است که مقام های دولتی برای بازسازی، بجای درخواست کمک از جامعه جهانی، از مردم این کشور درخواست کمک کرده اند.

آقای نواندیش، که با تلاشهای اخیرش برای بهبود وضعیت شهر کابل به عنوان یک شهردار موفق شناخته شده است، دست به این ابتکار زده و امیدوار است که در این طرح موفق شود.

او در مراسم گشایش حساب بانکی در یکی از بانکهای دولتی گفت: "اگر چه الحمدالله شهردای کابل رابطه بسیار خوبی را با جامعه جهانی و کمک کنندگان بین المللی ایجاد کرده و ما مستفید از کمکهای زیاد این دوستان بین المللی خود هستیم، اما شهرداری کابل تصمیم گرفت تا قصرهای دارالامان، چهلستون و تاج بیگ را، که جزئی از افتخارات ملی ما هستند، با پول مردم افغانستان بازسازی کند."

شهردار کابل گفت که هدف از راه اندازی این برنامه، ترویج فرهنگ مشارکت مردم در بازسازی و توسعه افغانستان است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در پیامی از ابتکار آقای نواندیش قدردانی کرده است.

تعدادی از تاجران، مقام های دولتی و نمایندگان پارلمان، کمکهای خود را به حساب بانکی تازه شهرداری برای کمک به بازسازی این قصرها واریز کردند.

شهردار کابل گفت که شهروندان افغان از سراسر جهان می توانند پولهای خود را به این حساب بانکی واریز کنند.

اما با توجه به فساد گسترده در نهادهای دولتی افغانستان نگرانی‌هایی در مورد شفافیت این روند نیز ابراز شده است.

ولی آقای نواندیش در پاسخ به این نگرانی ها گفت: "این پولها رسما به حساب بانکی تحویل می شود و در هر موردی که باید مصرف شود، بر اساس قوانین و مقررات افغانستان این پول می تواند بیرون کشیده و مصرف شود."

او افزود: "این حساب شخصی نیست، حساب رسمی است، هر افغانی که این حساب کشیده می شود، به طور طبیعی مورد مصرفش باید ثبت شود، روشن و واضح باشد." هرچند به گفته شهردار کابل، کار مطالعات فنی و بررسی قصرهای دارالامان، چهلستون و تاج‌بیگ آغاز شده، ولی هنوز روشن نیست که بازسازی کامل این قصرها به چه مقدار هزینه نیاز دارد.

براساس بررسی که از سوی گروهی از مهندسان افغان و آلمانی انجام شده، تنها بازسازی قصر دارالامان حدود ۳۰ میلیون یورو هزینه لازم دارد.

آیا ممکن است چنین هزینه هایی را از کمک های مردم تامین کرد؟ شهردار کابل خود و مردم این کشور را در آزمون بزرگی قرار داده است.

مطالب مرتبط