روزنامه های کابل: یکشنبه، ۲۵ جدی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تتر و عکس صفحه اول روزنامه ماندگار

مسائل مرتبط با گفتگوهای صلح با گروه طالبان همچنان در صدر موضوعهای مورد بحث در مطالب تحلیلی روزنامه های چاپ کابل قرار دارد.

هشت صبح در مطلب اصلی خود با عنوان: "اقدام‌هایی که به نفع طالبان تمام می‌شود"، نوشته که انتشار ویدئوی بی‌حرمتی به اجساد ستیزه‌جویان طالبان از سوی سربازان آمریکایی به همراه برخی از اقدامهای دیگر آمریکایی‌ها به سود گروه طالبان انجامیده است.

به نظر این روزنامه، اظهارات اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که گفته "طالبان لزوما دشمن ما نیستند"، راه آمریکا را از راه حکومت افغانستان جدا کرد. به باور نویسنده، هر چند این اظهارات به نحوی اصلاح شد، اما شهروندان افغان را نسبت به حمایت آمریکا از مردم و دولت افغانستان بی‌باور کرد.

به باور هشت صبح، سومین اقدام آمریکایی‌ها که به سود طالبان انجامید، تلاش برای گشایش دفتری برای این گروه در قطر است. روزنامه افزوده: "موافقت با دفتر سیاسی طالبان در قطر، نوعی مشروعیت‌دادن به گروهی است که از سوی آمریکا و کشورهای دیگر به‌عنوان یک جریان تروریستی معرفی شده است."

به نظر روزنامه، گفتگوی طالبان با آمریکایی‌ها در قطر عملا حکومت افغانستان را به حاشیه رانده و این امر شک و تردیدهایی را در مورد "صداقت" متحدان غربی افغانستان برانگیخته است. هشت صبح افزوده که "مجموعه این‌ اقدام‌ها خواسته و ناخواسته سود سیاسی فراوانی" به آدرس طالبان فرستاده است.

روزنامه باور انجام گفتگوهای صلح با طالبان به رهبری افغانها را "نقطه پایان مشکلات" دانسته و نوشته که آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند و رهبری این گفتگوها را به افغانها واگذار کند و در این زمینه تنها به داشتن نقش کمک کننده اکتفا کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تتر و عکس صفحه اول روزنامه افغانستان

به نظر روزنامه، این کار سه فایده دارد: اول این که افغانها قادر به حفظ دستاوردهای ده ساله خود می‌شوند، دوم از ورود کسانی که خود را یک طرف قضیه می‌دانند و با گفتگوهای صلح مخالفت می‌کنند جلوگیری می‌شود و سوم این که این کار راه حل افغانی پیدا می‌کند و در نتیجه این مشکل به پایان می‌رسد.

به نظر می‌رسد که اشاره روزنامه باور به کسانی که خود را یک طرف قضیه افغانستان می‌دانند، رهبران مجاهدین باشد که اخیرا گفته‌اند که آنها "طرف اصلی" طالبان هستند و بدون مشارکت آنها در گفتگوها، روند مصالحه با طالبان به نتیجه نخواهد رسید.

روزنامه ماندگار در تتر اول خود نوشته که "صلح بدون مجاهدین به مقصد نمی‌رسد" و تاکید کرده که "هیچ گفتگویی بدون حضور مجاهدین، نه اعتبار دارد و نه به صلح می‌انجامد". به باور روزنامه، "حضور سی‌ساله مجاهدین در تحولات سیاسی کشور، این جناح را به فربه‌ترین صدای جامعه تبدیل کرده است".

مقاله‌نویس ماندگار هشدار داده که "اوضاع کشور نشان می‌دهد که معامله‌های خطرناکی در جریان است و این معامله‌ها می‌تواند افغانستان را وارد چرخه مناسبات قومی و تباری کند". نویسنده افزوده که زمانی طالبان کارهای تباری و قومی انجام دادند و حالا حکومت آقای کرزی آن را "ادامه می‌دهد".

روزنامه سرنوشت معتقد است که روند مصالحه با طالبان در حال پیشرفت است و نشانه‌های این است که طالبان حاضر به مذاکره شده‌اند، کارها برای گشایش دفتری برای طالبان در قطر ادامه دارد، دولت هم با گشایش دفتر طالبان در قطر موافقت کرده و هیاتی از سوی حزب اسلامی به کابل آمد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption "امروزه زبان‌های فارسی‌دری و پشتو در خیلی از مکاتبات و حتی در جاده‌ها ارزش گذشته‌ خود را از دست داده‌اند و بیشتر تابلوها به زبان انگلیسی نوشته می‌شوند". هشت صبح

به نظر روزنامه، اما هنوز یک موضوع باقی مانده و آن درخواست حکومت حامد کرزی برای رهبری گفتگوهای صلح است. سرنوشت افزوده که هر چند آمریکا گفته که هر نوع گفتگو تحت رهبری افغانها انجام خواهد شد، ولی چرا هنوز هم حکومت افغانستان از روند گفتگوها دور است.

به نوشته سرنوشت، با این که آمریکا اطمینان داده که رهبری گفتگوها به عهده افغانها خواهد بود، ولی حکومت افغانستان هنوز هم نگران است و نسبت به تلاشهای اخیر آمریکا در مورد مصالحه با طالبان شک و تردید دارد، اما با این همه از روند گفتگوها حمایت می‌کند.

اراده در سرمقاله خود نوشته که جریان گفتگوهای مستقیم آمریکا با طالبان در قطر و آشکار شدن ابعاد پیدا و پنهان آن، حکومتهای کابل و اسلام آباد را به "واهمه" انداخته است. به نظر نویسنده، از سرگیری ستاد مشترک صلح افغانستان و پاکستان نشانه‌ای از همین واهمه است.

این ستاد، که در آن مقامهای ارشد دو کشور عضویت دارند، سال گذشته تشکیل شد و نخستین اجلاس آن در اسلام آباد برگزار شد و قرار بود نشست دیگر آن در کابل برگزار شود، اما با کشته شدن برهان الدین ربانی، رئیس پیشین شورای صلح افغانستان، ادامه کار این ستاد از جانب افغانستان متوقف شد. وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که این ستاد کار خود را از سر می‌گیرد.

اراده به این باور است که ادامه کار این کمیسیون مانند دیگر توافقات افغانستان و پاکستان تحت تاثیر "متغیرهای تنش‌زا و امنیتی" قرار دارد. نویسنده افزوده که به محض وقوع حمله‌ای در افغانستان، این توافقات به حالت تعلیق در می‌آیند.

روزنامه معتقد است که همکاریهای دو کشور برای مبارزه با تروریسم موثر است و هر گاه کابل و اسلام‌آباد به همکاری‌های خود در این زمینه ادامه ندهند، تروریسم به راحتی کار خود را انجام می‌دهد. اراده تاکید کرده که کابل و اسلام‌آباد باید به همین دلیل به همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی خود ادامه دهند.

در پی موجی از محکومیت انتشار ویدئویی بی‌حرمتی چهار سرباز نیروی دریایی آمریکا به اجساد ستیزه‌جویان طالبان در افغانستان، روزنامه دولتی انیس این کار این سربازان را "تکان‌دهنده" و "شرم‌آور" خوانده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کمکهای خارجی و فساد اداری در افغانستان، روزنامه افغانستان

انیس چنین بی‌حرمتی را مغایر کنوانیسیون‌های بین‌المللی دانسته و نوشته که ادامه نبر در میدانهای جنگ به هیچ صورت مانع ادای مسئولیت و تعهدات انسانی طرفهای درگیر نمی‌شود و اهانت سربازان آمریکایی به اجساد افراد کشته شده توجیه‌نپذیر نیست.

به نظر این روزنامه دولتی، هر چند رشته محکومیت این بی‌حرمتی از سوی محافل و نهادها و مقامهای بلندپایه آمریکایی ادامه دارد، اما تکرار چنین اشتباهی می‌تواند دورنمای همکاری درازمدت و مناسبات افغانستان و آمریکا را "زیر سوال ببرد".

انیس تاکید کرده که این خواست مردم افغانستان است که با عاملان این بی‌حرمتی برخورد قاطع صورت گیرد و به تامین نظم در میان نیروهای نظامی و رعایت اصول و هنجارهای قبول شده بین‌المللی به صورت جدی توجه شود.

مطالب مرتبط