مسئولیت امنیت ۱۲ منطقه هرات به نیروهای افغان واگذار شد

سربازان ارتش افغانستان حق نشر عکس BBC World Service
Image caption با اجرای کامل مرحله دولت واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی، نیمی از جمعیت این کشور تحت پوشش امنیتی این نیروها قرار می گیرند

مسئولیت تامین امنیت ۱۲ ولسوالی (شهرستان) از ۱۵ ولسوالی ولایت هرات در غرب افغانستان، به نیروهای افغان واگذار شد.

در ده سال گذشته امنیت این مناطق در دست نیروهای ایتالیایی بود.

اشرف غنی احمدزی، رئیس ستاد انتقال مسئولیت های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان، روز دوشنبه، ۲۶ جدی/دی در هرات گفت که حالا نیروهای افغان توانایی کافی برای به عهده گرفتن مسئولیت امنیتی را دارند.

آقای احمدزی تاکید کرد که نیروهای افغان با جنگ افرازهای مدرن مجهز می شوند.

آقای احمد زی در مراسم رسمی انتقال مسئولیت به نیروهای افغان از "مداخله سیاسی برخی محافل" در ارتش و پلیس ابراز نگرانی کرد، اما توضیح بیشتری در این مورد نداد.

حالا تنها ولسوالیهای، شیندند، اوبه و چشت. در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان نیست.

ولسوالی شیندند، جایی است که فردوگاه نظامی شیندند نیز در آنجا است و فعلا نیروهای آمریکایی در آنجا مستقر است و هواپیمای بدون سرنشین موسوم به جانور قندهار که اخیرا توسط نیروهای نظامی ایران در شرق آن کشور به زمین نشانده شد نیز از همین فرودگاه پرواز کرده بود.

محمد قاضی زاده، خبرنگار بی بی سی در هرات می گوید ولسوالی های اوبه، چشت و شیندند، هر از گاهی شاهد نا امنی هایی نیز بوده است.

اشرف غنی احمدزی گفت که دولت ایتالیا قول داده است که در مناطقی که مسئولیت امنیتی آن به نیروهای داخلی واگذار شده، طرحهای عمرانی به اجرا گذاشته شود.

به این ترتیب، نیروهای ایتالیایی هرات را کاملا ترک نخواهند کرد. مسئولیت امنیتی شیندند، اوبه و چشت به عهده آنها خواهد بود و گروه بازسازی ولایتی هرات هم تحت رهبری آنها کار خواهد کرد.

شیر محمد کریمی، رئیس ستاد مشترک ارتش افغانستان گفت که نیروهای ایتالیایی در صورت نیاز به نیروهای افغان کمک خواهند کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نیروهای ایتالیایی همچنان در هرات حضور خواهند داشت و بیشتر در بازسازی اقتصادی این ولایت سهم مشارکت خواهد کرد

مسئولیت امنیتی شهر هرات، در مرحله نخست انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای داخلی واگذار شده بود.

مقامهای دولت افغانستان گفته اند که با اجرای کامل مرحله دوم انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان، نیمی از جمعیت این کشور تحت پوشش این برنامه قرار می گیرند.

ژنرال کارستن جاکوبسون، سخنگوی نیروهای ناتو در کابل مرحله های اول و دوم واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان را موفقیت آمیز توصیف کرده است.

آقای جاکوبسون گفت: "در مناطق مربوط به اجرای مرحله اول انتقال و همچنان مناطق مربوط به مرحله دوم انتقال، ما هیچ نشانه ای از بدتر شدن اوضاع امنیتی مشاهده نکرده ایم."

سخنگوی ناتو افزود که گفتگوها بر سر تعیین مناطق تحت پوشش مرحله سوم این برنامه، از همین حالا آغاز شده و زمان دقیق آغاز این مرحله و مناطق تحت پوشش آن تا نوروز آینده اعلام خواهد شد.

انتقال مسئولیت تامین امنیت از نیروهای ناتو به نیروهای افغان، بخشی از برنامه خروج نیروهای خارجی افغانستان است که بر اساس توافق قبلی قرار است تا پایان سال 2014 این کشور را ترک کنند.

در حال حاضر دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور تلاش دارند، تا با افزایش شمار نیروهای آموزش دیده و مجهز به سلاح جدید نیروهای افغان، مطمئن شوند که برنامه خروج نیروهای خارجی در سال 2014 با تاخیر مواجهه نخواهد شد.

مطالب مرتبط