روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۶ جدی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تتر اول روزنامه سخن جدید

مصرف نشدن بودجه توسعه ای نهادهای دولتی افغانستان موضوع بحث مطالب اصلی شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل است.

اخیرا نهادی موسوم به اداره تقویت برنامه های پارلمانی گزارش داده است که نهادهای دولتی افغانستان در ده ماه گذشته به طور متوسط موفق به مصرف تنها ۳۴ درصد بودجه توسعه ای خود شده اند. بیشتر روزنامه ها به همین گزارش استناد کرده اند.

روزنامه افغانستان مصرف نشدن بودجه نهادهای دولتی را ناشی از عدم ظرفیت کاری در این نهادها دانسته و نوشته که نبود برنامه‌های کارآمد یکی از معضلات اصلی در ده سال گذشته افغانستان بوده که باعث کاهش کارآمدی نهادهای دولتی و بدبینی مردم و جامعه جهانی نسبت به این نهادها شده است.

سرمقاله‌نویس روزنامه افغانستان معتقد است که "تمرکز اداری و اختیارات گسترده تعدادی از افراد" باعث شده که شماری دیگر از نهادها و ادارات دولتی عملا با فقدان بودجه و اختیارات لازم مواجه شوند و در نتیجه در طول سال بیکار باشند. به نظر نویسنده این امر سطح پاسخگویی نهادهای دولتی را پایین آورده است.

روزنامه افزوده که هر چند سالانه میلیونها دلار برای بالا بردن ظرفیت کاری کارمندان دولت هزینه می‌شود، ولی این برنامه‌ها به دلیل بالا بودن سن بسیاری از کارمندان و سطح پایین دانش برخی دیگر، عملا موثریت چندانی نداشته است.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان در ادامه انتقاد کرده که این در حالی است که سالانه پروژه‌های زیادی به وزارتخانه‌ها پیشنهاد می‌شود، ولی این وزارتخانه‌ها کمبود بودجه را به عنوان دلیل عدم پذیرش این پیشنهادها مطرح کرده‌اند.

روزنامه سخن جدید در تتر اول خود با لحن کنایه آمیزی نوشته است: "ذخیره پنجاه درصد بودجه سالانه وزارتخانه ها برای سال آینده!". این روزنامه بر اساس آمار وزارت مالیه/دارایی نوشته که بودجه توسعه‌ای سال مالی جاری افغانستان دو میلیارد دلار بوده است.

روزنامه افزوده این وضعیت، که در نهادهای دولتی هر ساله تکرار می‌شود و انتقادهای زیادی را هم به دلیل اجرایی نشدن پروژه‌ها به دنبال دارد، ناشی از "ناامنی، عدم مسئولیت‌پذیری مقامهای بلندپایه و نبود نظارت سالم بر کارهای دولتی" است.

روزنامه باور در سرمقاله خود نوشته که بیشتر وزارتخانه‌ها حتی نیمی از بودجه توسعه‌ای خود را مصرف نکرده‌اند. به نظر روزنامه، هر چند در همه زمینه‌ها نواقص وجود دارد، اما دولت تنها دلیل این امر را "ناامنی" در کشور عنوان کرده است.

Image caption تتر اول روزنامه وحدت

روزنامه افزوده که درست است که در برخی مناطق ناامنی وجود دارد، اما این همه مطلب نیست. به نظر این روزنامه، فساد گسترده اداری و عدم توجه به "شایسته سالاری" در نهادهای دولتی و "قومی شدن" پستهای دولتی، یکی از دلائل بی‌مصرف ماندن بودجه این نهادها است.

باور در ادامه تاکید کرده که مجلس نمایندگان و رئیس جمهوری باید از وزارتخانه‌ها بپرسند که چرا آنها نتوانسته‌اند بودجه خود را مصرف و مشکلات مردم را حل کنند. نویسنده همچنین افزوده که اگر وزارتخانه‌ها شایستگی لازم برای مصرف بودجه خود را ندارند، مجلس باید از وزیران سلب اعتماد کند.

شماری دیگر از روزنامه‌های کابل در شماره‌های امروز خود موضوع مصالحه با طالبان و دیدگاههای متفاوت در این زمینه را در مطالب تحلیلی خود بررسی کرده‌اند.

هادی صادقی در سرمقاله روزنامه وحدت با عنوان "تا کی اغفال و فریب؟"، سیاست حکومت حامد کرزی در مورد مصالحه با طالبان را "مبهم و یک جانبه" خوانده و نوشته که چنین سیاستی باعث شده که طالبان نسبت به روند مصالحه اعتماد نداشته باشند و بازیگران داخلی و خارجی هم سردرگم شوند.

به نظر سردبیر وحدت، در حال حاضر وضعیت جنگ و صلح در افغانستان به شدت در ابهام فرو رفته و بازیگران داخلی و خارجی نمی‌دانند که سرانجام سرنوشت مصالحه چه می‌شود و چه آینده‌ای در انتظار مردم افغانستان است.

نویسنده اما در ادامه افزوده که حکومت به هیچ صورت نمی‌تواند مردم و جریانهای سیاسی را از روندهای کلان ملی دور نگهدارد و اگر به سیاست "ابهام و اغفال" ادامه دهد، "تیشه به ریشه مشروعیت" خود خواهد زد و دیر یا زود "بازی‌های پنهانی" آشکار خواهد شد.

اما روزنامه محور در مطلب صفحه نخست خود اظهارات اخیر رهبران جبهه ملی در باره مصالحه با طالبان را نوعی تلاش برای "خرابکاری" این روند دانسته و نوشته که اگر این رهبران از گفتگو با طالبان اعلام حمایت می‌کنند، "تظاهر" است.

به باور نویسنده محور، جبهه ملی طوری وانمود کرده که گویا در مورد مصالحه با طالبان دارای نقش اصلی است، ولی در واقع رهبران آن خواستار مصالحه‌ای هستند که طالبان اسلحه خود را به زمین بگذارند، خیال رسیدن به قدرت را از سر دور کنند و در چند ولایت جنوبی افغانستان آزاد باشند.

روزنامه معتقد است که آمریکا گامهایی برای گفتگو با طالبان برداشته، اما به شرایط و عوامل داخلی توجه نکرده است. محور افزوده که شاید دلیل آن این باشد که آمریکا در پی خروج "آبرومندانه" از افغانستان است و با بی‌توجهی به مسائل داخلی افغانستان، زمینه جدایی حاکمیت اداری این کشور به شمال و جنوب را دست کم می‌گیرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تتر اول روزنامه ماندگار

روزنامه هشت صبح "خاموشی خانه ملت" نسبت به موضوع مصالحه با طالبان را مهم دیده و در سرمقاله خود نوشته با این که تحولات سیاسی اخیر تاثیر مستقیم بر وضعیت سیاسی مردم دارد، در جریان این تحولات نه یادی از پارلمان شده و نه واکنشی به عنوان "صدای ملت" در این مورد شنیده شده است.

روزنامه افزوده که هر چند اعضای مجلس در تعطیلات زمستانی به سر می‌برند، اما "چشم‌پوشی" قوه مقننه نسبت به این تحولات را در کل نمی‌توان نادیده گرفت. هشت صبح تاکید کرده که انتظار اساسی این است که پارلمان به عنوان خانه ملت باید در مورد هر رویدادی موضع، واکنش و دیدگاه داشته باشد.

روزنامه اما افزوده که بر اثر "بی‌کفایتی رهبری" پارلمان و "مداخله مداوم حکومت" در امور آن، پارلمان به حاشیه رانده شده و به همین دلیل، سال گذشته حتی نفهمید که خطوط اساسی سیاست حکومت از چه قرار است و بر چه اساسی به جنگ و صلح ادامه می‌دهد.

هشت صبح در ادامه هشدار داده که اگر پارلمان نقش یک سال گذشته خود را بررسی نکند و در انتخابات هیات رئیسه خود در سال آینده رهبری نیرومندی برنگزیند، برای دوره‌های طولانی در حاشیه باقی خواهد ماند و نقش آن در در تحولات کم‌رنگ خواهد بود.

ماندگار در مطلبی در صفحه نخست خود نوشته که مرکز رسانه‌های حکومت به دلیل حمایت این مرکز از رسانه‌های ضدغربی بسته می‌شود. به نوشته این روزنامه، آمریکا کمکهای مالی خود به این مرکز را قطع کرده و مشاوران خود را هم دیگر به آنجا نمی‌فرستد.

مرکز رسانه‌های حکومت مسئولیت امور رسانه‌ای حکومت و به ویژه دفتر رئیس جمهوری را به عهده دارد و بیشتر نشستهای خبری مقامهای دولتی را هم همین مرکز سازماندهی می‌کند. پیش از این سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ هم آن را "نهادی موازی" با این وزارت خوانده و خواستار انحلال آن شده است.

ماندگار به نقل از صدیق‌الله توحیدی مسئول سازمان دیده‌بان رسانه‌ها نوشته که افراد نزدیک به کریم خرم، رئیس دفتر حامد کرزی تلاش کرده‌اند که مرکز رسانه‌های حکومت را محلی برای "تقابل با آمریکا و جامعه جهانی" تبدیل کنند و به همین دلیل کمکهای خارجی به این مرکز قطع شده است.

روزنامه همچنین افزوده که که آقای خرم افراد نزدیک به خود را در مرکز رسانه‌های حکومت تعیین کرده و از آن طریق با حمایت برخی از رسانه‌ها در تلاش کاهش حساسیت افکار عمومی علیه "افکار طالبانی" و حزب اسلامی است.

مطالب مرتبط