روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲۷ جدی

تلفات برفباری اخیر در شمال شرق افغانستان از موضوع های اصلی گزارشهای خبری و تحلیلی بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روز دوشنبه، ۲۶ جدی/دی مقامهای محلی در ولایت بدخشان گزارش دادند که دست کم ۱۵ نفر در اثر فرود آمدن برفکوچ (بهمن) در این ولایت کوهستانی کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شده اند.

هشت صبح گزارش داده که در بدخشان علاوه بر این که ۱۵ تن کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شده اند، ۵۰۰ نفر دیگر در محاصر برف گیر مانده اند و هنوز به آنها کمک‌رسانی نشده است. به نوشته این روزنامه، راههای بیشتر مناطق کوهستانی بدخشان مسدود شده است.

این روزنامه افزوده که هر چند نهادهای محلی تلاشها را برای نجات گیرماندگان در برف شدت بخشیده، اما آنها از امکانات محدودی برخوردارند و به همین دلیل توانایی رسیدگی به آسیب‌دیدگان را ندارند. به نوشته هشت صبح، در برخی مناطق بدخشان ضخامت برف تا سه متر رسیده است.

چراغ قهر طبیعت و "ضعف مدیریت" را عامل قربانی شدن پانزده نفر در ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان دانسته و از اداره مبارزه با حوادث طبیعی انتقاد کرده که "منتظر می‌ماند تا آفات طبیعی جان مردم را بگیرد" و آنگاه ماموران آن وارد عمل شوند.

روزنامه افزوده که در موارد بسیاری به دلیل بی‌برنامگی و عدم هماهنگی لازم میان نهادها مرتبط با مبارزه با حوادث طبیعی، کمک‌رسانی لازم و به موقع به آسیب‌دیدگان صورت نمی‌گیرد. به نظر چراغ، این وضعیت در سالهای گذشته هم ادامه داشته ولی برای رفع مشکلات اقدامی صورت نگرفته است.

سرمقاله‌نویس چراغ همچنین نوشته که در این تردیدی نیست که حوادث طبیعی عامل بخشی از تلفات است، اما در این هم شکی نیست که "ضعف مدیریت در نهادهای مربوط به هر دلیلی که باشد، عامل بخش دیگری از تلفات این گونه حوادث است.

به نوشته این روزنامه، وقتی راهها در مناطق برفگیر و کوهستانی مانند بدخشان و مناطق مرکزی افغانستان مسدود می‌ماند و کسانی که زیر آوار برفکوچ (بهمن) زخمی می‌شوند و یا گیر می‌مانند و کمک‌رسانی نمی‌شود، آنها جان خود را دست می‌دهند.

آرمان ملی طرح اخیر گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی در مورد مصالحه را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته که او در حالی طرح مصالحه می‌دهد که چندین وزیر و والی و دهها مقام بلندپایه در دولت دارد و اگر خود هم روزی احیانا از طریق انتخابات به قدرت برسد، این قدر پست در کابینه نخواهد داشت.

روزنامه افزوده که هنوز مردم "راکت‌باران" کابل و بستن راهها برای جلوگیری از ورود مواد غذایی به شهر کابل به وسیله حزب اسلامی را از یاد نبرده‌اند. آرمان ملی با اشاره به تاکید رهبر حزب اسلامی بر محاکمه "جنایتکاران جنگی" نوشته که اگر زمانی روز دادخواهی فرابرسد، او نیز باید محاکمه شود.

روزنامه دولتی انیس نوشته که یک سازمان غیردولتی در افغانستان تصمیم گرفته گروهی از روحانیون را تعیین کند تا مسائل مرتبط با مصالحه با شورشیان در افغانستان را در رسانه‌های داخلی و خارجی توضیح دهند.

به نظر این روزنامه مردم افغانستان شرایط دشوار جنگ تحمل کرده‌اند، حالا به هر "ندا و شعار صلح پسندانه" گوش فرامی‌دهند. انیس افزوده که تشکیل چنین نهادی مایه دلگرمی مردم افغانستان است و روحانیون در چهارچوب این نهاد می توانند گامهایی را در این زمینه بردارند.

وحید مژده، در مقاله‌ای در روزنامه ماندگار نوشته که بحران در افغانستان "ابعاد تازه‌ای" یافته و دولت این کشور به همراه پاکستان، که هر دو در گفتگوهای قطر دور نگهداشته شده‌اند، تلاش دارند که در روند گفتگوهای صلح نقش برجسته‌تری داشته باشند.

نویسنده با کنایه نوشته که شورای صلح تلاش دارد هیاتی را به قطر بفرستد تا طول و عرض دفتر طالبان در این کشور را بررسی کند و از سوی دیگر دولت افغانستان در پی گرفتن کنترل بازداشتگاه بگرام در شمال کابل است که شماری از افراد طالبان در آن تحت نظر نظامیان آمریکایی زندانی هستند.

مقاله‌نویس ماندگار معتقد است که کنترل دولت بر بازداشتگاه بگرام، دولت را در موقعیت برتر در گفتگوهای صلح قرار می‌دهد و دلیل آن این است که طالبان خواستار آزادی زندانیان خود هستند و اگر زندانیان طالبان تحت نظر آمریکایی‌ها باشند، طالبان نیازی به گفتگو با دولت ندارند.

نویسنده همچنین معتقد است که در افغانستان کسی مصالحه از طریق همدگرپذیری تجربه نکرده و از سوی دیگر جنگهای گذشته ثابت کرده که اگر حتی یک گروه کوچک هم حس محرومیت از قدرت کند، می‌تواند در این کشور آسیب‌پذیر برای سالها ایجاد مشکل کند.

مطالب مرتبط