شمار تلفات برفباری اخیر در بدخشان به ۳۰ نفر رسید

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption والی بدخشان گفت که احتمال افزایش آمار قربانیان برفباری اخیر وجود دارد

مقامهای محلی ولایت بدخشان، در شمال شرق افغانستان گفته‌اند که شمار قربانیان برفباری اخیر در این ولایت به ۳۰ کشته و ۵۶ زخمی رسیده است.

شاه ولی‌الله ادیب، والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که گروههای نجات محلی از دو روز پیش عملیات کمک‌رسانی و نجات افراد گیرمانده در برف را آغاز کرده و این عملیات هنوز هم ادامه دارد.

آقای ادیب افزود که گروههای نجات دو جسد را روز چهارشنبه، ۲۸ جدی/دی از زیر آوار برف بیرون آوردند و به گفته او، احتمال افزایش شمار قربانیان این حادثه وجود دارد.

والی بدخشان گفت که شماری از سازمانهای بین المللی وعده داده‌اند که به آسیب دیدگان بدخشانی کمک می رسانند، اما افزود که هنوز این کمکها به منطقه نرسیده است.

او روز سه‌شنبه هشدار داده بود که اگر کمکهای فوری به آسیب دیدگان این ولایت نرسد، احتمال فاجعه انسانی در این منطقه کوهستانی و برفگیر وجود دارد.

قربانعلی همزی، خبرنگار بی بی سی که به همراه والی بدخشان به منطقه راغستان این ولایت سفر کرده، می‌گوید شمار قابل توجهی از قربانیان برفکوچ (بهمن) در این منطقه زیر آوار برف جان را از دست داده اند.

او گفت که ابعاد حادثه در این منطقه گسترده است و ارتفاع برف در آنجا تا سه متر رسیده است.

این در حالی است که راههای شماری از مناطق کوهستانی بدخشان به دلیل سنگینی برف مسدود شده و عملیات کمک رسانی به این مناطق را دشوار کرده است.

برفباری های شدید در روزهای شنبه و یکشنبه گذشته (۲۴ و ۲۵ جدی/دی) باعث فرود آمدن برفکوچ در مناطق راغستان، کوهستان، یاوان و اشکاشم شد و گزارش شده است که شمار زیادی از روستاییان در این مناطق به دلیل مسدود شدن راهها، گیر مانده‌اند.

در همین حال، ائتلاف ملی به رهبری عبدالله عبدالله از مخالفان سیاسی حکومت حامد کرزی، از مقامات کشور انتقاد کرده که قادر به کمک به مردم نیستند و در این زمینه به صورت آشکار از خود "بی‌کفایتی" نشان داده‌اند.

این ائتلاف روز چهارشنبه، ۲۸ جدی/دی با صدور اعلامیه ای گفته است که شمار زیادی از مردم در ولایتهای بدخشان، سرپل، بامیان، بغلان و دایکندی به صورت غم انگیزی در محاصره برف گیر مانده‌اند.

مطالب مرتبط