ادعاهای ضد و نقیض در باره تلفات عملیات شبانه ناتو در کنر

Image caption کنر یکی از ولایتهای ناآرام در شرق افغانستان است که گروههای شورشی در آن نفوذ دارند

شماری از ساکنان ولایت کنر در شرق افغانستان گفته‌اند که در اثر عملیات شبانه نیروهای مشترک افغان و ناتو، شش غیرنظامی کشته شده‌اند.

معترضان روز چهارشنبه، ۲۸ جدی/دی در همایشی اعتراض‌آمیز در شهر اسعدآباد، مرکز ولایت کنر، مدعی شدند که قربانیان این عملیات شامل یک زن، چهار کودک و یک مرد می‌شوند.

پیش از این دفتر اطلاع‌رسانی ناتو در افغانستان با صدور اطلاعیه‌ای گفته است که در اثر این عملیات در ولسوالی/شهرستان "چوکی" ولایت کنر، ۹ شورشی مسلح وابسته به گروه طالبان کشته شده‌اند.

بر اساس این اطلاعیه، دو تن از افراد کشته شده لباس زنانه و برقع پوشیده بودند.

در همین حال گزارشهای تایید نشده‌ای هم وجود دارد که یکی از افرادی که در این عملیات کشته شده، برادر یکی از فرماندهان طالبان در ولایت کنر بوده است.

بر اساس این گزارشها، این فرد سال گذشته در ربودن لیندا نورگرو، کارمند یک سازمان امدادرسانی بریتانیایی در ولایت کنر دست داشته است.

خانم نورگرو، ماه میزان/مهر سال گذشته در جریان درگیری میان نظامیان تحت امر ناتو و گروگانگیران در شرق افغانستان کشته شد.

فضل‌الله وحیدی، والی کنر توضیحی در باره ادعای کشته شدن غیرنظامیان در ولسوالی "چوکی" ارائه نکرده، اما گفت که تحقیقات در باره این ادعا ادامه دارد.

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای ناتو گفته اند که در اثر عملیات شبانه در منطقه چوکی نه شورشی مسلح کشته شده اند

این ادعا در حالی مطرح شده که اخیرا حکومت افغانستان بار دیگر بر توقف عملیات شبانه به رهبری نیروهای ناتو در این کشور تاکید کرده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته که امضای پیمان استراتژیک با آمریکا منوط به توقف این عملیات در جنگ این کشور است.

اما نیروهای ناتو اجرای چنین عملیات را در مبارزه با تروریسم یک ضرورت دانسته و گفته اند که این گونه عملیات از کم خطرترین عملیاتها علیه شورشیان است.

به نظر فرماندهان ناتو، اجرای این عملیات به جای عملیات روزانه، احتمال تلفات غیرنظامیان را کاهش می دهد و رسیدن به اهداف نظامی را هم آسانتر می کند.

مطالب مرتبط