دیده‌بان حقوق بشر: کرزی در انتخاب اعضای کمیسیون حقوق بشر دقت کند

سازمان دیده بان حقوق بشر که مقر آن در نیورک است، از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواسته است در انتخاب و معرفی اعضای جدید کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دقت کند.

این سازمان با انتشار اعلامیه ای بر استقلال کمیسیون حقوق بشر افغانستان تاکید نهاده و از رئیس جمهور کرزی خواسته است افرادی را به عنوان اعضای جدید این سازمان معرفی کند که مستقل باشند و تجربه لازم در زمینه فعالیت های حقوق بشری داشته باشند.

در این اعلامیه آمده است که با وجود اینکه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در شرایط سخت و دشواری در افغانستان کار می کند اما در سالهای گذشته حضور موثری داشته است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان ۹ عضو دارد و اعضای آن برای دوره پنج ساله از سوی رئیس جمهوری انتخاب می شوند.

در سپتامبر سال ۲۰۱۱ میلادی دومین دوره کاری اعضای این کمیسیون به پایان رسید و آقای کرزی با ادامه کارچهار تن از اعضای قبلی این کمیسیون موافقت نکرد.

ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزی، روز ۲۳ دسامبر گفت که دوره کاری نادر نادری، فهیم حکیم، غلام محمد غریب و حمیده برمکی در این کمیسیون پایان یافته و افراد جدیدی بجای آنها معرفی خواهند شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption خانم سمر گفت، اعضای کمیسیون حقوق بشر همه کشور ها مطابق اصولنامه پاریس انتخاب می شوند و افغانستان هم از این قاعده مستثنا نیست

اما سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت کمیسیون هنوز در مورد پایان کار هیچکدام از اعضایش نامه رسمی دریافت نکرده است و همه اعضای کمیسیون تاکنون به کار خود ادامه داده اند.

خانم سمر گفت اعضای کمیسیون حقوق بشر همه کشور ها مطابق اصولنامه پاریس انتخاب می شوند و افغانستان هم از این قاعده مستثنا نیست.

براساس اصولنامه پاریس اعضای کمیسیون حقوق بشر باید از مجلس نمایندگان رای اعتماد بگیرند ولی در افغانستان بجای رای اعتماد مجلس، این مساله به تائید رئیس جمهوری مشروط شده است.

خانم سمر گفت وقتی کمیسیون حقوق بشر تشکیل شد، افغانستان مجلس نمایندگان نداشت، بنا براین اختیار گزینش اعضای آن به رئیس جمهوری واگذار شد و بعد از آن نیز به دلیل شرایط خاص حاکم برافغانستان، این رویه همچنان ادامه یافته است.

رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان افزود، نهاد های مدنی فعال در زمینه حقوق بشر افرادی را برای عضویت کمیسیون حقوق بشر به رئیس جمهوری پیشنهاد می کنند و رئیس جمهوراز میان آنها و در تفاهم با نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و کمیسیون حقوق بشر، اعضای جدید را انتخاب خواهد کرد.

عدم موافقت رئیس جمهور افغانستان با ادامه کار شماری از اعضای کمیسیون، سبب نگرانی برخی نهاد های مدنی افغانستان شده است.

شماری از نهاد های مدنی با انتشار اعلامیه ای گفته اند از آن نگرانند که دولت با انتصاب افراد جدید، استقلال این کمیسیون را نقض کند.

اعضای نهاد های مدنی گفتند با اصل عزل و نصب اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشراز سوی رئیس جمهور مخالفتی ندارند اما شیوه استخدام اعضای این کمیسیون باید با دیگر ماموران دولتی فرق داشته باشد.

اعضای نهاد های مدنی افغانستان همچنین در این موردابرازنگرانی کرده اند که با اعمال تغییرات در ترکیب اعضای کمیسیون حقوق بشر، اسنادی که در زمینه نقض حقوق بشر توسط این کمیسیون جمع آوری شده در اختیار ناقضان حقوق بشر قرار بگیرد.

اما سیما سمر چنین نگرانی را جدی نمی داند و می گوید، گزارشها و اسنادی که در زمینه نقض حقوق بشر و عاملان آن در افغانستان جمع آوری شده، دیگر از بین نمی روند. چون در جاهای مختلف از جمله در فضای مجازی انترنت ثبت شده است.

مطالب مرتبط