واکنش تند کرزی به طرح تغییر نظام سیاسی افغانستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نسبت به طرح تغییر نظام سیاسی این کشور واکنش تندی نشان داده و گفته که این کشور آزمایشگاه نظامهای سیاسی نیست.

اخیرا رهبران جبهه ملی در نشستی با شماری از اعضای کنگره آمریکا در شهر برلین آلمان نظام ریاستی کنونی را "عامل بی‌ثباتی سیاسی" در کشور دانسته و خواستار تشکیل نظام پارلمانی شده‌اند.

اظهارات تند آقای کرزی در جلسه افتتاحیه پارلمان افغانستان پس از تعطیلات زمستانی در روز شنبه، اول دلو/بهمن در واکنش به همین اظهارات رهبران این جبهه است ـ هر چند او نامی از آنها نبرد.

آقای کرزی گفت: "می خواهم تاکید کنم که افغانستان آزمایشگاه سیاسی بیگانگان نیست. در ۴۰ سال گذشته کشور ما چندین نوع نظام سیاسی را تجربه کرد. ما اجازه نمی دهیم که در کشور ما یک تجربه جدید سیاسی دیگر آزمایش شود."

او ـ که خود از حامیان اصلی نظام ریاستی در افغانستان است ـ در این سخنرانی تاکید کرد که نظام کنونی افغانستان براساس اراده مردم تشکیل شده و "تا پای جان" از آن پاسداری خواهد کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بیشتر مخالفان سیاسی حکومت طرفدار نظام پارلمانی هستند

این نخستین واکنش علنی حامد کرزی به اظهارات رهبران مخالفان سیاسی‌اش در مورد نظام سیاسی افغانستان است.

پس از نشست برلین، رهبران جبهه ملی و از جمله احمد ضیا مسعود، محمد محقق و عبدالرشید دوستم در گفتگو با رسانه‌های داخلی و خارجی نیز تاکید بیشتری بر ارجحیت نظام پارلمانی بر نظام ریاستی کرده‌اند.

پیشتر از این وزارت خارجه افغانستان نشست برلین را "غیرقانونی" خوانده و هشدار داده بود که چنین نشستها در آینده نباید تکرار شود.

شماری دیگر از محافل نزدیک به حامد کرزی نیز در واکنش به این نشست واکنش تندی نشان داده و تلاشها برای تغییر نظام سیاسی کشور را تقبیح کرده‌اند.

غیر از جبهه ملی، شماری دیگر از گروههای اپوزیسیون و از جمله ائتلاف ملی به رهبری عبدالله عبدالله نیز طرفدار نظام پارلمانی هستند.

اخیرا رهبران این دو گروه، گفته‌اند که برای پیگیری خواسته‌های خود قصد دارند که ائتلاف مشترکی را تشکیل دهند تا در انتخابات ریاست جمهوری آینده با قدرت بیشتر و هماهنگتر شرکت کنند.

شماری از اعضای این ائتلاف، عضو مجلس نمایندگان هستند.

Image caption حالا مجلس منتظر معرفی وزیران پیشنهادی آقای کرزی برای تایید صلاحیتهای آنها است

به نظر می‌رسد که آقای کرزی در سخنرانی خود در جلسه افتتاحیه پارلمان، این موضوع را هم در نظر داشته است.

اعضای مجلس نمایندگان در یک سال اخیر به شدت درگیر با آقای کرزی درگیر جنجالهای بوده اند و از جمله انتخابات و موضوع معرفی هفت عضو کابینه و چند مقام ارشد حکومتی دیگر از سوی آقای کرزی به مجلس.

آقای کرزی علی رغم تاکیدهای مکرر مجلس کسی را برای تصدی این پستها به مجلس معرفی نکرد و روز شنبه آقای کرزی به نمایندگان مجلس وعده داد که افرادی را در این پستها معرفی خواهد کرد.

مطالب مرتبط