ظاهر قدیر نایب رئیس مجلس نمایندگان افغانستان شد

Image caption آقای قدیر از منتقدان صریح اللهجه حامد کرزی است

عبدالظاهر قدیر نماینده ولایت ننگرهار و رئیس ائتلاف حمایت از قانون، نائب اول رئیس مجلس نمایندگان شد.

آقای قدیر، با کسب ۱۴۰ رای، نادر خان کتوازی نماینده پکتیکا را که ۴۶ رای داشت، شکست داد. در انتخابات روز سوم دلو/بهمن، ۲۱۰ تن از نمایندگان در تالار حاضر بودند.

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان برای یک دوره پنجساله انتخاب می شود اما دوره کاری معاونان و همچنین منشی‌ها یا دبیران این مجلس، یکساله است و کسانی به این سمتها برگزیده می شوند که بیش از ۵۰ درصد آراء کل اعضای حاضر در مجلس را کسب کنند.

ظاهر قدیر، از چهره های پرنفوذ سیاسی در شرق افغانستان است.

او در کمتر از یک سال گذشته، که در راس ائتلاف پارلمانی "حمایت از قانون" قرار داشته، به عنوان یکی از منتقدان صریح اللهجه حکومت حامد کرزی شناخته شده است.

آقای قدیر پسر حاجی عبدالقدیر فرمانده فقید مجاهدین سابق در ولایت ننگرهار است که هشت سال پیش و زمانی که وزیر فواید عامه و معاون رئیس جمهور کرزی بود، در کابل ترور شد.

برای احراز سمت نایب دوم رئیس، احمد بهزاد نماینده هرات، جعفر مهدوی نماینده کابل و محمد عبده نماینده بلخ نامزد بودند، اما هیچ یک موفق به کسب آراء لازم نشدند.

همچنین در این انتخابات چهار نماینده دیگر برای احراز دو مقام منشی (دبیر) و نایب منشی نامزد شدند، اما هیچ کدام آرای کافی برای احراز این سمت را به دست نیاوردند.

به این ترتیب، انتخابات این سه پست به دور دوم رفت و آنگونه که عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس اعلام کرد، این انتخابات فردا (سه شنبه، ۴ دلو) برگزار خواهد شد.

سال گذشته مجلس نمایندگان برای انتخاب اعضای هیات رئیسه خود چند دور انتخابات برگزار کرد و این مساله به یک معضل جدی در درون مجلس تبدیل شد.

Image caption انتخابات برای احراز سه سمت دیگر هیات رئیسه مجلس به دور دوم کشیده شده است

سر انجام اعضای مجلس بر اساس "توافق سیاسی" از نامزدی عبدالرئوف ابراهیمی برای ریاست مجلس حمایت کردند، اما مجلس برای انتخاب دیگر اعضای هیات رئیسه خود چهار بار انتخابات برگزار کرد.

ولی در انتخابات داخلی امسال مجلس به نظر می رسد که سمتهای هیات رئیسه به نحوی در میان نمایندگان اقوام بزرگ تقسیم شده است.

به طور مثال، برای احراز سمت نایب اول رئیس، دو پشتون (عبدالظاهر قدیر و نادر خان کتوازی) برای کسب سمت نایب دوم رئیس، سه هزاره (احمد بهزاد، جعفر مهدوی و محمد عبده) نامزد شدند.

احتمالا هدف از این تقسیم بندی جلوگیری از تکرار تجربه سال گذشته است، اما عنایت الله بابر فرهمند، عضو مجلس می گوید که بیشتر، حفظ ترکیب قومی سال گذشته هیات رئیسه مورد نظر نمایندگان بوده است.

آقای فرهمند تاکید کرد که برای حفظ این ترکیب قومی هیات رئیسه، هیچ گونه توافق رسمی و علنی صورت نگرفته است.