تاکید آمریکا بر قطع ارتباط طالبان با گروه‌های تروریستی

حق نشر عکس afp
Image caption مارک گروسمن می گوید در کشورهای منطقه حمایت جدی از مذاکره با طالبان وجود دارد

مارک گروسمن، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان گفته است طالبان باید با انتشار اعلامیه‌ای رسمی نشان دهند که رابطه‌شان را با گروه‌های تروریستی قطع کرده‌اند.

آقای گروسمن که در یک کنفرانس خبری مشترک با جاوید لودین، معاون وزارت خارجه افغانستان صحبت می‌کرد، تصریح کرد که "برای افتتاح دفتر طالبان در قطر، نیاز به یک اعلامیه روشن از طرف طالبان برعلیه تروریسم بین‌المللی و در حمایت از روند صلح برای پایان دادن به کشمکش‌های مسلحانه داریم."

نماینده ویژه آمریکا همچنین تاکید کرد که دولت قطر و دولت افغانستان باید در تماس مستقیم با یکدیگر باشند و در مورد روند مذاکره با طالبان از نزدیک با همدیگر کار کنند.

او گفت تاکنون اتفاق مهمی در گفتگو با طالبان نیافتاده است و در مورد آغاز به کار دفتری برای طالبان در قطر باید تلاشهای بیشتری صورت گیرد.

آقای گروسمن که اخیرا سفری به کشور‌های منطقه از جمله ترکیه، هند، عربستان سعودی و امارات متحده عربی داشته است گفت، حمایت جدی از روند گفتگو با طالبان در کشورهای منطقه وجود دارد.

دولت افغانستان در ابتدا با ایجاد دفتری برای طالبان در قطر مخالف بود اما بعدا حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که با ایجاد دفتر طالبان در قطر موافق است اما به شرطی که رهبری گفتگوها را دولت افغانستان به عهده داشته باشد.

واکنش دولت افغانستان به ایجاد دفتر طالبان در قطر ابتدا، از سوی ناظران سیاسی کنارگذاشتن دولت افغانستان از سوی آمریکا تلقی شد.

اما سخنان امروز آقای گروسمن نشان می‌دهد که ظاهرا مقامهای آمریکایی و دولت افغانستان سعی دارند مواضع خود در مورد مذاکره با طالبان را به همدیگر نزدیک کنند.

بعد از اظهارات ضد و نقیض در مورد دفتر طالبان در قطر و گفتگو میان آمریکایی‌ها و طالبان، ظاهرا این نخستین باری است که یک مقام آمریکایی پیش شرط تازه و مشخصی را برای آغاز مذاکرات جدی در قطر مطرح کرده است.

طالبان تاکنون واکنشی به اظهارات اخیر آقای گروسمن نشان نداده است.