انتخابات هیات رئیسه مجلس افغانستان به دور چهارم رفت

عبدالستار خواصی و فرهاد عظیمی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption عبدالستار خواصی در دور سوم و فرهاد عظیمی در دور دوم به سمتهای منشی و نایب منشی انتخاب شدند

دور سوم انتخابات داخلی مجلس نمایندگان افغانستان هم نتوانست که منجر به تعیین اعضای هیات رئیسه این مجلس شود.

در دور دوم این انتخابات روز سه شنبه، ۴ دلو/بهمن، فرهاد عظیمی، نماینده بلخ با کسب ۱۱۴ رای نائب منشی (دبیر) شد و در این رای گیری قیس حسن ۷۶ رای به دست آورد.

همچنین در دور سوم رای گیری عبدالستار خواصی، نماینده پروان با کسب ۱۰۸ رای منشی مجلس شد، اما ظهیر سعادت با کسب ۵۴ رای در مقابل او شکست را پذیرفت.

با عدم موفقیت احمد بهزاد، نماینده هرات و جعفر مهدوی نماینده کابل در دور سوم انتخابات داخلی مجلس، آنها شانس خود را برای احراز سمت نیابت دوم رئیس مجلس از دست دادند.

آنگونه که عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس اعلام کرد در چهارمین رای گیری برای تعیین نائب دوم مجلس، که فردا (چهارشنبه، ۵ دلو) برگزار می شود، باید افراد دیگری نامزد شوند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقایان مهدوی و بهزاد، که در سه دور رایگیری آرای کافی به دست نیاوردند، شانس احراز سمت نایب دوم رئیس مجلس را به دیگران واگذار کردند

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان برای یک دوره پنجساله انتخاب می شود، اما دوره کاری معاونان و همچنین منشی‌ها یا دبیران این مجلس یکساله است و کسانی به این سمتها برگزیده می شوند که بیش از ۵۰ درصد آراء کل اعضای حاضر در مجلس را کسب کنند.

آقایان بهزاد و مهدوی در هر سه دور رای گیری نتوانستند که موفق به کسب این تعداد رای شوند و در نتیجه این شانس را به نمایندگان دیگری واگذار کردند.

روز دوشنبه عبدالظاهر قدیر نماینده ولایت ننگرهار و از منتقدان حامد کرزی، رئیس جموری افغانستان به عنوان نائب اول رئیس مجلس نمایندگان انتخاب شد.

آقای قدیر از سیاستمداران پرنفوذ در شرق افغانستان است. او ریاست ائتلاف پارلمانی حمایت از قانون را هم به عهده دارد که از سیاستهای آقای کرزی انتقاد می کند.

عبدالستار خواصی عضو ائتلاف پارلمانی اصلاح طلبان است که مواضع نزدیکی با سیاستهای حکومت حامد کرزی دارد.

فرهاد عظیمی نائب منشی مجلس سال گذشته هم در همین سمت بود.

مطالب مرتبط