روزنامه های کابل: سه شنبه، ۴ دلو

روزنامه های چاپ امروز کابل انتخابات داخلی مجلس نمایندگان و مسائل مربوط به مصالحه با طالبان را در مطالب اصلی خود مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

در انتخابات داخلی مجلس برای تعیین اعضای هیات رئیسه آن، روز دوشنبه، ۳ دلو/بهمن عبدالظاهر قدیر به عنوان نائب اول رئیس مجلس انتخاب شد و انتخابات برای تعیین سه عضو دیگر هیات رئیسه به دور دوم کشیده شد که امروز سه شنبه برگزار شده است.

ماندگار در سرمقاله خود تاکید کرده که مجلس نمایندگان تلاش کند که "عقب ماندگی سال گذشته" را جبران کند. به نظر نویسنده، جنجالها بر سر انتخابات پارلمانی سال گذشته درگیر خود کرد و به همین دلیل نمایندگان نتوانستند که به کارهای خود رسیدگی کنند.

روزنامه معتقد است که هنوز هم مجلس با چالشهای متعددی مواجه است و از جمله "دست اندازیهای حکومت" در کار مجلس، "ترکیب نامتجانس" اعضای مجلس و رقابت شدید میان دو گروه بزرگ پارلمانی. ماندگار افزوده که این مشکلات کارهای مجلس برای تصویب قوانین را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نویسنده با یادآوری این موضوع که نمایندگان هیچگاه وظیفه اصلی خود را از یاد نبرند، تاکید کرده که اعضای مجلس باید با چالشهای موجود بر سر راه مجلس تلاش کنند. ماندگار همچنین افزوده که هیات رئیسه مجلس اگر بر اساس تعهدات خود عمل کند، می تواند به حل این چالشها کمک کند.

آرمان ملی در سرمقاله خود آغاز به کار مجلس نمایندگان پس از پایان تعطیلات زمستانی نمایندگان، نوشته که مردم از شیوه کارکار دولت برای تامین و برقراری آرامش در کشور "به ستوه آمده اند" و حالا انتظار مردم این است که پارلمان برای بهبود کارها تلاش کند.

روزنامه تاکید کرده که پارلمان باید از اختیارات نظارتی خود برای "جهت دهی کارهای نهادهای حکومتی" استفاده کند. آرمان ملی تاکید کرده که درست است که وظیفه نمایندگان ساختن نیست، اما به عنوان نهاد قانونگذار، برای ارائه خدمات به مردم، تلاش کنند که میان نهادهای دولتی هماهنگی ایجاد شود.

نویسنده از شماری از نمایندگان مجلس انتقاد کرده که سال گذشته وقت خود را در دفاتر دولتی برای انجام کارهای شخصی صرف کردند و برخی هم وسیله استخدام خویشاوندان خود در نهادهای دولتی شدند. آرمان ملی تاکید کرده که نمایندگان نباید موکلان خود را از یاد ببرند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود سفر قریب الوقوع حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به فرانسه، بریتانیا و ایتالیا برای امضای پیمانهای استراتژیک با این کشورها را مهم دیده است.

به نظر این روزنامه، همکاریهای درازمدت میان افغانستان و این کشورها و برخی کشورهای دیگر و از جمله آمریکا و هند، بیانگر تعهد بلندمدت جامعه جهانی در قبال مسائل افغانستان است.

پیش از این افغانستان با هند پیمان استراتژیک امضا کرده و قرار است که با آمریکا نیز پیمان مشابهی امضا کند. روز دوشنبه، ۳ دلو/بهمن فرستاده ویژه اتحادیه اروپا اعلام کرد که پیمان استراتژیک جداگانه میان این اتحادیه و افغانستان تا ماه آینده نهایی خواهد شد.

انیس افزوده که سه قدرت بزرگ اروپایی که قرار است هفته آینده با افغانستان قرارداد همکاریهای استراتژیک امضا کند، متعهد به ادامه همکاریهای خود پس از سال ۲۰۱۴ میلادی، سال خروج نیروهای خارجی از افغانستان، هستند.

روزنامه چراغ گشایش دفتر طالبان در قطر را نقد کرده و آن را بیانگر وجود "دو حکومت" در افغانستان دانسته است. به نظر این روزنامه، ایجاد دفتر سیاسی برای طالبان در قطر، نخستن گام برای به رسمیت شناختن طالبان است.

روزنامه افزوده که در صورت گشایش این دفتر، طالبان از مصونیت دیپلماتیک در سطح بین المللی برخوردار می شوند و در این صورت این گروه "مشروعیت سیاسی کسب می کند" و توانایی آن را به دست می آورد که با کشورهای مختلف روابط سیاسی و اقتصادی برقرار کند.

سرمقاله نویس چراغ به این نظر است که در گفتگوهای قطر دولت افغانستان به صورت "تحقیرآمیزی" نادیده گرفته شد. به باور نویسنده، این مذاکرات میان طالبان و آمریکا روندی افغانی نیست و در واقع "معامله بده و بستان سیاسی است میان آمریکا و پاکستان".

روزنامه اراده در سرمقاله خود نوشته که مارک گروسمن، فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان "در پی آشتی با گروه حقانی" است. به نوشته روزنامه، آقای گروسمن در سفر خود به منطقه با برخی نمایندگان طالبان و شبکه حقانی دیدار داشته است.

اراده افزوده که دیدار نماینده ویژه آمریکا با افراد وابسته به گروه طالبان و شبکه حقانی بیانگر آن است که واشینگتن در تلاش مصالحه با گروههایی است که در گذشته آنها را "تروریست" می دانست. از سوی دیگر، این روزنامه معتقد است که این دیدارها به معنای نادیده گرفتن نقش پاکستان در تحولات منطقه است.

نویسنده افزوده که آمریکا در پی حمله مهاجمان انتحاری وابسته شبکه حقانی به سفارت آمریکا در کابل، واشینگتن اسلام آباد را تحت فشار قرار داد تا این شبکه را، که به نظر آمریکا وزیرستان شمالی پاکستان محل فعالیت آن است، نابود کند. به باور اراده، افزایش این فشارها باعث تنش در روابط دو کشور شد.

سرمقاله نویس اراده در ادامه نوشته که آمریکا برای کتمان عدم موفقیت خود در افغانستان و ناکارآمدی دولت این کشور تلاش کرد که پاکستان را متهم به عدم همکاری در ریشه کردن مشکلات منطقه کند، اما حالا خود در پی سازش با گروههایی است که برای نابودی آنها به منطقه لشکر کشید.

مطالب مرتبط