کدام نظام سیاسی در افغانستان کارایی دارد، ریاستی یا پارلمانی؟

کدام نظام سیاسی در افغانستان کارایی دارد، ریاستی یا پارلمانی؟

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی افتتاحیه پارلمان چهار روز پیش، نسبت به طرح تغییر نظام سیاسی این کشور واکنش تندی نشان داده و گفت که این کشور آزمایشگاه نظامهای سیاسی نیست.

اخیرا رهبران جبهه ملی افغانستان در نشستی با شماری از اعضای کنگره آمریکا در شهر برلین آلمان نظام ریاستی کنونی را "عامل بی‌ثباتی سیاسی" در کشور خواندند و خواستار تشکیل نظام پارلمانی شدند.

اظهارات تند آقای کرزی در جلسه افتتاحیه پارلمان افغانستان پس از تعطیلات زمستانی ظاهرا" در واکنش به همین اظهارات رهبران این جبهه است.

آقای کرزی که خود از حامیان اصلی نظام ریاستی در افغانستان است، در سخنرانیش تاکید کرد که نظام کنونی افغانستان براساس اراده مردم تشکیل شده و "تا پای جان" از آن پاسداری خواهد کرد.

ائتلاف ملی به رهبری عبدالله عبدالله یکی دیگر از گروه‌های سیاسی اپوزیسیون دولت افغانستان نیز تغییر نظام افغانستان از ریاستی به پارلمانی را از مهم ترین برنامه های خود عنوان کرده است.

بحث مربوط به نظام ریاستی یا پارلمانی در افغانستان بیشتر در جریان لویه جرگه قانون اساسی افغانستان که در سال ۲۰۰۴ بالا گرفت اما در آن زمان اکثریت نمایندگان شرکت کننده در این لویه جرگه از نظام ریاستی حمایت کردند.

به نظر شما آیا افغانستان نیاز به تغییر نظام سیاسی دارد؟

به نظر شما کدام یک از نظام های سیاسی، ریاستی یا پارلمانی، در افغانستان پاسخگویی نیازهای این کشور است؟

شما مى‌ توانید با قرار دادن شماره تماس خود در بخش نظرات وبسایت، ارسال ایمیل به نشانى dari@bbc.co.uk، یا تماس با شماره‌ ای ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱و یافرستادن پیامک (اس ام اس) به شماره ۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸، شام پنجشنبه در برنامه صدای شما شرکت کنید.