ناتو: حملات شورشیان افغان هشت درصد کاهش یافته است

حق نشر عکس AP
Image caption ناتو در گزارش خود نوشته که شورشیان همچنان دست به حملات پیشرفته و بزرگ می‌زنند و به "تبلیغات خود برای ارعاب مردم" ادامه می‌دهند

پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - گفته که در سال گذشته میلادی ثبات و آرامش در افغانستان بهتر شده و میزان حملات شورشیان هشت درصد کاهش یافته است.

ناتو بخش قابل توجهی از گزارش سالانه خود را، که روز پنجشنبه، ۶ دلو/بهمن منتشر کرد، به مسائل افغانستان اختصاص داده است.

در این گزارش آمده که در سال ۲۰۱۱ میلادی میزان حملات شورشیان در سراسر افغانستان در مقایسه با سال ۲۰۱۰، به دلیل فشار عملیات مشترک نیروهای افغان و ناتو بر شورشیان، هشت درصد کاهش یافته و گروههای شورشی تضعیف شده اند.

ناتو در گزارش خود تاکید کرده که این پیشرفتها عمدتا در مناطق ناآرام جنوب افغانستان صورت گرفته و ولایت هملند را در این زمینه مثال زده است.

ولایت هملند در جنوب افغانستان در سالهای گذشته از ناآرام‌ترین ولایتهای افغانستان شمرده می‌شد و در سال ۲۰۱۰ میلادی چندین عملیات بزرگ نظامی علیه شورشیان در این ولایت صورت گرفت.

در گزارش سالانه ناتو آمده است: "حملات (شورشیان) در سراسر کشور در مقایسه با سال ۲۰۱۰ هشت درصد کاهش یافت. در هلمند حملات تا ۳۰ درصد و در بعضی از مناطق این ولایت تا ۸۰ درصد کاهش یافت."

با وجود این، سازمان ناتو در گزارش خود تاکید کرده که باید در این زمینه کارهای بیشتری انجام شود، به دلیل این که شورشیان همچنان دست به حملات پیشرفته و بزرگ می‌زنند و به "تبلیغات خود برای ارعاب مردم" ادامه می‌دهند.

در گزارش سالانه ناتو حملات شورشیان به مقامهای دولتی و رهبران پرنفوذ سیاسی، مذهبی و قومی در افغانستان تلاشی در همین راستا دانسته شده است.

Image caption به نظر ناتو، حملات شورشیان از ۴۴ در صد در سال ۲۰۰۸ به ۱۶ درصد در سال ۲۰۱۱ کاهش یافته است

نویسندگان این گزارش به برنامه واگذاری مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی اشاره کرده و نوشته اند که در سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از نیمی از مردم افغانستان شاهد به دست گرفتن مسئولیت امنیتی از سوی نیروهای امنیتی این کشور در مناطق خود بوده اند.

گزارش سالانه پیمان ناتو همچنین افزوده در حالی که شورشیان در یک سال گذشته تضعیف شده، در مقابل میزان توانایی های نیروهای امنیتی افغانستان افزایش یافته و برنامه آموزش نفرات ارتش و پلیس، مهارتهای رزمی آنها را بالا برده است.

نویسندگان گزارش افزوده اند که پیشرفتها در این عرصه باعث شد که روند تدریجی انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی در سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شود.

براساس توافق حکومت افغانستان و جامعه بین المللی تعداد نفرات ارتش و پلیس این کشور تا اکتبر سال ۲۰۱۱ باید به ۳۰۵ هزار نفر می‌رسید. در گزارش ناتو آمده که این هدف براساس برنامه آموزش نیروهای افغان توسط ناتو در وقت تعیین شده به دست آمد.

سازمان پیمان اتلانتیک شمالی تاکید کرده که پیشرفتها در عرصه نظامی و امنیتی، دستاوردهایی را در زمینه های غیرنظامی هم به دنبال داشته است. ناتو در این زمینه به افزایش دسترسی به خدمات بهداشتی، آموزش و پرورش و بازگشت مهاجران از خارج از کشور اشاره کرده است.

در ادامه گزارش آمده که با افزایش شمار نیروهای مسلح افغانستان و بالا رفتن توانایی های آنها، ارتش و پلیس این کشور به تدریج بجای نیروهای ناتو رهبری عملیات تامین امنیت را در سراسر این کشور به دوش خواهند گرفت.

Image caption در این گزارش آمده که نیروهای مسلح افغانستان حالا به صورت بهتری آموزش می بینند، با تجهیزات پیشرفته مجهز می شوند و نفرات آن حقوق بیشتری می گیرند

ناتو گفته است که در حال حاضر ۶۲ پایگاه آموزشی در سراسر افغانستان وجود دارد که بیش از ۳۴ هزار نفر در آنها سرگرم آموزش هستند. در این گزارش آمده که نیروهای مسلح افغانستان حالا به صورت بهتری آموزش می بینند، با تجهیزات پیشرفته مجهز می شوند و نفرات آن حقوق بیشتری می گیرند.

با وجود این، ناتو تاکید کرده که چالشهایی هم در این زمینه وجود دارد و از جمله در این گزارش به میزان بالای بیسوادی در میان نفرات نیروهای امنیتی، فرار سربازان ارتش و پلیس و آموزش فرماندهان فعال برای رویارویی با چالشها یاد شده است.

ناتو افزوده که کشورهای کمک کننده و از جمله اعضای ناتو باید به تعهدات خود در زمینه حمایت مالی از نیروهای افغان و آموزش آنها عمل کنند. نویسندگان گزارش تاکید کرده اند که این کمکها باید پس از سال ۲۰۱۴ میلادی هم ادامه یابد.

در این سال روند خروج تدریجی نیروهای بین المللی از افغانستان به پایان می رسد، اما ناتو گفته که این کشور تنها نخواهد بود و کمکهای جامعه جهانی همچنان ادامه خواهد یافت.

مطالب مرتبط