فرانسه و افغانستان 'معاهده دوستی' امضا می‌کنند

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جموری افغانستان در این سفر با رئیس سنای فرانسه نیز دیدار کرد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای امضای معاهده دوستی با فرانسه به این کشور سفر کرده است.

بر اساس این معاهده، فرانسه بعد از سال ۲۰۱۴ به کمکهایش به افغانستان بویژه در زمینه دفاعی و آموزش ارتش افغانستان، ادامه خواهد داد اما در عملیات نظامی شرکت نخواهد کرد.

ایمل فیضی، سخنگوی حامد کرزی که او را در این سفر همراهی می کند به بی‌بی‌سی گفت که فرانسه بعد از سال ۲۰۱۴ علاوه بر اینکه به نهادهای دفاعی افغانستان مشورت و آموزش می دهد، قرار است در عرصه کشاورزی، بهداشت، برنامه های فرهنگی و حفظ آثار باستانی نیز با افغانستان همکاری کند.

فرانسه یکی از اعضای ائتلاف مبارزه علیه تروریسم به رهبری آمریکا است و بنا براین نیروهای فرانسوی در عملیات علیه شورشیان در افغانستان شرکت می کنند.

از سوی دیگر فرانسه عضو ناتو است و شماری از نیروهایش در چارچوب نیروهای یاری امنیت (ایساف) به نیروهای افغان در تامین امنیت و آموزش نیروهای ارتش کمک می کنند.

اما در ۲۰ جنوری/ژانویه، پس از آنکه چهار سرباز فرانسوی توسط یکی از سربازان ارتش افغانستان کشته شدند، نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه ماموریت نظامی و آموزشی این کشور در افغانستان را به حالت تعلیق در آورد.

فرانسه قرار است مانند دیگر اعضای ائتلاف و ناتو، در سال ۲۰۱۴ به حضور نظامی خود در افغانستان پایان دهد.

اما امضای این معاهده نشان می دهد که فرانسه بعد از ۲۰۱۴ نیز حضور موثری در افغانستان خواهد داشت.

دولت افغانستان سعی دارد قبل از آنکه متحدان بین المللی اش این کشور را ترک کنند، رابطه خود با هریک از آنها را به صورت مشخص تعریف کند.

ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی گفت فرانسه نخستین کشوری است که افغانستان با آن معاهده دوستی امضا می کند.

روز گذشته حامد کرزی در رم پایتخت ایتالیا بود و در آنجا نیز سندی را با مقام های ایتالیا امضا کرد و همچنین قرار است فردا سندی را با نخست وزیر بریتانیا امضاء کند.

اما سخنگوی آقای کرزی می گوید آنچه با ایتالیا امضا شده یک "تفاهم‌نامه" است و افغانستان پیش از این نیز تفاهم‌نامه های زیادی را با کشورهای دیگر نیز امضا کرده است. اما آنچه با فرانسه قرار است امضا شود، معاهده است و بعد از امضای حامد کرزی و نیکولا سارکوزی، پارلمانهای دو کشور نیز باید آن را امضا کنند.

رئیس جمهوری افغانستان شام روز جمعه بیست و هشتم جنوری/ژانویه برای دیدار با نخست وزیر بریتانیا و امضای سندی با این کشور وارد لندن خواهد شد.

مطالب مرتبط