بازار نشر آثار ادبی در افغانستان

حق نشر عکس Science Photo Library
Image caption رشد انتشار آثار ادبی از ویژگیهای تحول فرهنگی در سالهای اخیر در افغانستان بوده است.

افغانستان در سالهای اخیر شاهد رشد قابل توجهی در عرصه انتشار آثار ادبی بوده است. اکنون شمار بیشتری از نهادهای فرهنگی و ناشران در کابل و دیگر شهرهای بزرگ افغانستان آثار نویسندگان را در زمینه داستان، شعر و گونه های دیگر ادبی به نشر می سپارند و محافل ادبی رنگ و رونق بیشتری به خود می گیرند. در همین حال، معرفی، نقد و همچنین ویرایش آثار ادبی کم کم جای خود را در میان حلقات فرهنگی باز می کند.

با این وصف، از نظر کارشناسان این عرصه، میزان توجه به ادبیات و نشر آثار ادبی، چه از سوی نهادهای رسمی و دانشگاهها و چه در میان خود اهل قلم، در مقایسه با سایر عرصه های فرهنگی اندک است، و در نتیجه آثار پدید آمده در این زمینه کمتر توانسته است مخاطبان خود را در میان مردم عادی بیابد.

این هفته بازار نشر آثار ادبی را در افغانستان را با دو تن از دست اندرکاران این عرصه به بحث گرفته ایم.

محمد حسین محمدی داستان نویس و مدیر انتشارات تاک در کابل می گوید که بازار کتابهای ادبی خصوصاً داستان کوتاه و رمان رشد کرده و طیف خوانندگان این آثار بیشتر شده است، اما در عین حال چاپ کتابهای ادبی را نمی توان معیاری برای بهبود بازار کتابهای ادبی دانست.

به گفته آقای محمدی، هنوز هم در افغانستان به صورت به صورت تخصصی کار نمی شود، و از همین رو بسیاری از آثار ضعیف ممکن است منتشر شوند، اما برای کارهای خوب امکان مالی برای انتشار پیدا نشود.

محمد رحیم ابراهیم مسئول انتشارات تعلیمی در مزار شریف از سوی دیگر معتقد است که اطلاع رسانی در مورد نشر آثار ادبی و به طور کلی کتاب بسیار ضعیف است و رسانه ها نتوانسته اند نقش مثبتی در این عرصه بازی کنند.

آقای ابراهیم در عین حال بر این نظر است که اکنون خوانندگان بیشتری برای آثار ادبی می توان یافت، هرچند میزان تحول در این عرصه رضایتبخش نیست.

در مجله فرهنگی هفته همچنین مطلبی از جهان سینما داریم: این هفته نامزدهای جوایز اسکار سال ۲۰۱۲ اعلام شد. هشتاد و چهارمین مراسم جوایز اسکار ماه آینده در هالیوود برگزار می شود.

فیلم سه بعدی هیوگو ساخته مارتین اسکورسیزی با نامزدی در ۱۱ رشته، از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی در صدر فهرست نامزدهای این دوره جوایز اسکار قرار گرفته است. همچنین فیلم آرتیست که روایتی است از گذار سینمای هالیوود از دوره فیلم های بدون صدا به فیلم های ناطق، در ۱۰ رشته نامزد جایزه اسکار شده است.

فیلم جدایی نادر از سیمین از ایران هم در دو رشته نامزد دریافت اسکار شده و این نخستین بار است که فیلمی از این کشور در دو بخش نامزد دریافت این جایزه شده است.

Image caption دختران جوان بلخ تلاش دارند با هنر نقاشی جایگاه خود را در جهان هنر تعریف کنند

در عرصه هنر همچنین گزارشی داریم از شمال افغانستان، درباره شماری از جوانان بلخ که تلاش دارند با نقاشی جایگاه خود را در جهان هنر تعریف کنند.

کلبه فرهنگی بلخ، در کوچه ای متروک در مزار شریف میزبان دهها دختر نوجوان و جوانی است که هنر نقاشی را برای بیان گفتنی های خود برگزیده اند، و با ترکیب رنگ‌ها تابلو می‌آفرینند.

در همین حال مسؤول این کلبه فرهنگی می‌گوید،‌ اگر امکانات و بستر مناسب مهیا شود، هنرمندان زن در افغانستان با هنرمندان دیگر کشورها رقابت خواهند کرد.سهراب سیرت، خبرنگار در مزارشریف، سری زده است به کلبه فرهنگی بلخ.

باز هم در وادی ادبیات، اخیراً شهر هامبورگ آلمان میزبان جمعی از اهالی شعر، فرهنگ و موسیقی بود. در این محفل که به ابتکار کانون فرهنگی افغانستان و آلمان برگزار شده بود، از کارنامه شعری و ادبی حمیرا نگهت دستگیرزاده تقدیر شد.

خانم نگهت در مصاحبه با ما گفت که علاوه بر شعر، اهالی موسیقی از افغانستان و ایران به اجرای قطعه های بدیع موسیقی پرداختند.

و در پایان مجله فرهنگی هفته از هدیه هنرمندان افغانستان برای ورزشکاران می شنویم. سرود صلح آهنگ تازه ای است هدیه برای ورزشکاران افغانستان که در مسابقات بين المللى دستاوردهایی چشمگیر داشته اند.

طاهر شباب و صديق شباب، دو برادر هنرمند این آهنگ حماسی را به زبان هاى درى و پشتو سروده و به کمیته ملی المپیک افغانستان هدیه کرده اند.

طاهر شباب در گفتگو با ما از این اثر تازه هنری اش گفت، موفقیتهای ورزشکاران افغانستان در سالهای اخیر او را واداشته تا برای تشویق آنان و به منظور ترویج همدلی و وحدت ملی دین خود را به این شکل نسبت به آنان ادا کند.

آنان آهنگ تازه را تقدیر هنرمندانه از ورزش و نخستین کار در نوع خود در افغانستان می شمارند.