افغانستان و سازمان ملل خواستار ۴۳۷ میلیون دلار کمک جهانی شدند

Image caption حکومت افغانستان و سازمان ملل اعلام کرده اند که بیش از هشت میلیون افغان نیاز به کمکهای فوری دارند

حکومت افغانستان و سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواستار ۴۳۷ دلار شده اند تا بتوانند به بیش از هشت میلیون افغان که از جنگ، خشکسالی و حوادث طبیعی آسیب دیده اند، کمک کنند.

مسئولان نهادهای وابسته به سازمان ملل در نشست مشترک خبری با چند مقام افغان و مسئولان چند سازمان غیردولتی اعلام کردند که بیش از هشت میلیون افغان نیاز به کمک دارند.

درخواست تازه بخشی از درخواست هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری سازمان ملل برای کمک به کشورهای توسعه نیافته جهان است.

مقامهای دولت افغانستان و سازمان ملل متحد تاکید کرده اند که جامعه جهانی باید به این درخواست پاسخ مثبت دهد تا این کمک به نیازهای فوری اختصاص داده شود.

مایکل کیتینگ، هماهنگ کننده کمکهای بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان گفت که این درخواست بر اساس واقعیتها و مشکلات موجود در این کشور مطرح شده است.

او افزود: "در خواست ما در مجموع شامل ۴۳۷ میلیون دلار است که برای اجرای ۱۴۵ پروژه هزینه خواهد شد. این پروژه ها با همکاری سازمان ملل، نهادهای غیردولتی و حکومت افغانستان برنامه ریزی شده است."

آقای کیتینگ تاکید کرد که واقعیتهای افغانستان در طرح این درخواست در نظر گرفته شده و "کوشش شده که مسئله جنسیت رعایت شود و به نیازهای زنان و کودکان به موقع پاسخ داده شود".

او همچنین گفت که در افغانستان تعداد افرادی که از جنگ، خشکسالی، برفکوچ (بهمن) و سیل آسیب دیده اند به میلیونها نفر می رسد و آنها به کمکهای فوری نیاز دارند.

مقام های افغان می گویند ۲۸ درصد پول درخواست شده به کمکهای غذایی و برنامه های مربوط به امنیت غذایی در این کشور در نظر گرفته شده است.

جارالله منصوری، وزیر توسعه روستایی افغانستان در این نشست خبری ابراز امیدواری کرد که به این درخواست پاسخ مثبت داده شود.

اما با توجه به بحران اقتصادی جهان، هنوز روشن نیست که به درخواست مشترک حکومت افغانستان و نهادهای سازمان ملل پاسخ مثبت داده خواهد شد یا خیر.

سال گذشته نیز درخواست کمک بیش از ۵۰۰ میلیون دلاری برای رسیدگی به نیازهای فوری نیازمندان افغان صورت گرفته بود که به گفته مقامات، هفتاد درصد آن از سوی جامعه جهانی تامین شد.

مطالب مرتبط