روزنامه های کابل: شنبه، ۸ دلو

حضور چند نماینده گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر از مسائل عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه سرنوشت در تتر اول خود از قول یک عضو سابق گروه طالبان نوشته که دفتر طالبان در قطر آغاز به کار کرده، اما به رسانه ها اجازه داده نمی شود که وارد این دفتر شوند و با نمایندگان طالبان گفتگو کنند.

پیش از این روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف نوشته که مولوی قلم الدین رئیس پیشین اداره امر به معروف و نهی از منکر، طیب آغا رئیس دفتر ملا عمر رهبر طالبان، شیر محمد استانکزی معاون پیشین وزیر خارجه و مولوی شهاب الدین سفیر پیشین طالبان در عربستان سعودی در این دفتر حضور یافته اند.

روزنامه سرنوشت افزوده که همه این افراد انگلیسی را به صورت روان صحبت می کنند و در میان طالبان "افراد معتدل" دانسته می شوند. نویسنده از قول ارسلا رحمانی، عضو پیشین طالبان نوشته که حالا با حضور این افراد در دوحه مردم عام باور می کنند که سرانجام گفتگوها در قطر موفق خواهد شد.

اما روزنامه هشت صبح نوشته که گفتگوهای صلح نیازمند ساز و کارهای لازم و حمایت همه جانبه است و اگر این گفتگوها از حمایت احزاب سیاسی، مردم، پارلمان و نهادهای مدنی افغانستان برخوردار نباشد، به نتیجه ای نخواهد رسید.

به نظر این روزنامه، حضور برخی از چهره های طالبان در قطر را از یک سو بیانگر رویکرد جدیدی در فضای سیاسی افغانستان دانسته و نوشته که آمریکا حالا این گروه را از زیر سلطه پاکستان خارج کرده و بدون واسطه های اطلاعاتی این کشور با طالبان گفتگو می کند، اما نگرانی هایی هم وجود دارد.

هشت صبح همچنین افزوده که آمریکا تلاش دارد که گفتگو با طالبان برمحوریت حکومت افغانستان ادامه یابد، اما این حکومت فاقد یک سیاست شفاف است. به نظر نویسنده، هر گاه حکومت موضوع مصالحه را مطرح کرده، نگرانی گروههای سیاسی، پارلمان، رسانه ها و مدافعان حقوق بشر و زنان را در پی داشته است.

آرمان ملی در سرمقاله خود حضور "دیپلمات های" گروه طالبان در قطر را نشانه ای از جدی بودن مذاکرات مستقیم میان این گروه و آمریکا دانسته و نوشته با این که دولت افغانستان از حضور نمایندگان طالبان در قطر استقبال کرده، این گروهنوز هم از به رسمیت شناختن دولت خودداری کرده است.

به نظر این روزنامه، گروه طالبان از پاکستان دستور می گیرند و این مساله در "درخواست" این گروه از پاکستان برای شرکت در مذاکرات قطر مشخص شده است. روزنامه افزوده که سفر شجاع پاشا، رئیس سازمان اطلاعات پاکستان به قطر هم بیانگر آن است که پاکستان روند گفتگوهای قطر را زیر نظر دارد.

آرمان ملی در ادامه تاکید کرده که این "غیرعاقلانه" است که گفته شود طالبان بدون مشورت پاکستان وارد این "بازی خطرناک" شده اند و همچنین عاقلانه نیست که فکر شود پاکستان منافعی را که در قبال "مداخله" در امورد افغانستان دارد، فراموش کرده است.

نویسنده افزوده که هنوز مشخص نیست که آمریکا برای آغاز گفتگوهای قطر چه هدفی را دنبال می کند، اما تاکید کرده که این مذاکرات هم می تواند به نفع ثبات در کشور باشد و هم می تواند خطرات جدی را در پی داشته باشد. آرمان ملی در ادامه نوشته که به این گفتگوها نباید "خوشبین" بود و نه هم آن به رد کرد.

روزنامه وحدت در تتر اول خود از قول محمد محقق، عضو مجلس و عضو ارشد جبهه ملی تعیین چند عضو کمیسیون انتخابات از جانب حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان را تلاشی برای سازماندهی "تقلب پیش از وقت" در انتخابات ریاست جمهوری بعدی دانسته است.

اخیرا آقای کرزی با صدور فرمانی غلام دستگیر آزاد والی پیشین نیمروز، محمد هاشم فولاد عضو مجلس نمایندگان و ریدا عظیمی عضو پیشین مجلس سنا را به عنوان اعضای کمیسیون مستقل انتخابات تعیین کرد. انتصاب اعضای این کمیسیون از صلاحیتهای قانونی رئیس جمهوری است.

آقای محقق گفته که جبهه ملی تعیین این افراد را قبول ندارد و آنها افراد "بی‌طرف نیستند" و تحصیلات لازم برای اجرای کار به عنوان عضو کمیسیون انتخابات را هم ندارند. این سیاستمدار منتقد حکومت مدعی است که آقای کرزی این افراد را به کمیسیون انتخابات فرستاده تا در انتخابات بعدی زمینه "تقلب" فراهم شود.

روزنامه وحدت همچنین در سرمقاله خود نوشته که اعضای کمیسیون انتخابات بر اساس "نظام ناقص" انتخابات افغانستان از سوی رئیس جمهوری منصوب می‌شوند و به همین دلیل و بر اساس "ریشه‌ها، رشته‌ها و تعلقاتی" که باعث گزینش آنها می‌شود، این نهاد "وابسته" می‌شود و زمینه بی‌طرفی آن از بین می‌رود.

نویسنده در ادامه تاکید کرده که گزینش های "مساله‌دار" باعث می‌شود شفافیت کارکردهای کمیسیون انتخابات را زیر سوال برود و به همین دلیل، نهادهای سیاسی و مدنی نباید بگذارند که تجربه انتخابات ریاست جمهوری گذشته بار دیگر در کشور تکرار شود.

ماندگار عدم موفقیت مجلس نمایندگان افغانستان در انتخاب نائب دوم رئیس مجلس را به شدت مورد انتقاد قرار داده و نوشته که "طرفداران حکومت" در درون مجلس با استفاده از "رای سفید" به عنوان ترفندی برای دامن زدن به "مسائل قومی" استفاده می‌کنند.

در پنج دور رای گیری مجلس برای انتخاب نائب دوم مجلس در هفته گذشته هیچ فردی به دلیل ریخته شدن تعداد قابل توجهی از آرای سفید و باطل به صندوق رای گیری، نتوانست که بیش از نیمی از آرای اعضای حاضر در مجلس را به دست آورد و دور ششم رای گیری احتمالا امروز (شنبه، ۸ دلو/بهمن) برگزار خواهد شد.

ماندگار همچنین مدعی است که حکومت قصد دارد که افکار عمومی را از تمرکز بر مسائلی مانند گفتگو با طالبان منحرف کند و جوی را به وجود آورد که هم "اتلاف وقت" شود و هم توجه همه به مسائل داخلی مجلس مانند انتخاب نشدن نائب دوم رئیس مجلس جلب شود.

این روزنامه هشدار داده که اگر مجلس وقت خود را در تعیین نائب دوم رئیس از دست دهد، از صحنه سیاسی کشور به حاشیه رانده خواهد شد و در نتیجه "برنامه‌های دشمنان" مو به مو به اجرا گذاشته خواهد شد و در آن صورت نه مجلسی در کار خواهد بود و نه نمایندگانی بین خود رایگیری خواهند کرد.

روزنامه باور در سرمقاله خود نوشته که روز جمعه (۷ دلو) یک مامور پلیس پاکستان یک مهاجر افغان را به دلیل ندادن ۲۰ روپیه رشوه، هدف شلیک گلوله قرار داد. به نوشته روزنامه، پلیس از این راننده مهاجر ۱۰۰ روپیه خواسته بود، اما او ۸۰ روپیه داد و به دلیل ندادن ۲۰ روپیه دیگر زخمی شد و سپس در راه بیمارستان جان داد.

روزنامه این خبر و چنین برخورد پلیس پاکستان را "شفگت‌آور" خوانده و که پرسشهایی را در این مورد مطرح کرده و از جمله پرسیده که آیا خون یک مهاجر افغان در پاکستان تا این حد کم ارزش است که به دلیل نپرداختن ۲۰ روپیه رشوه هدف شلیک گلوله قرار می‌گیرد.

باور افزوده که این نخستین بار نیست که پلیس پاکستان با مهاجران افغان چنین برخورد می‌کند، به نوشته روزنامه، مهاجران پیش از این هم بارها به دلیل ندادن رشوه به پلیس پاکستان، در این کشور ماهها زندانی شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

سرمقاله‌نویس باور در ادامه تاکید کرده است که دولت افغانستان باید موضوع کشته شدن این راننده افغان در پاکستان را مورد بررسی و پیگیری جدی قرار دهد.

مطالب مرتبط