بریتانیا و افغانستان تفاهم‌نامه همکاریهای بلندمدت امضا کردند

حامد کرزی و دیوید کامرون حق نشر عکس PA
Image caption این تفاهم‌نامه، روابط بریتانیا و افغانستان بعد از ۲۰۱۴ را مشخص می کند

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در لندن، تفاهم‌نامه همکاریهای بلند مدت امضا کردند. این تفاهم‌نامه چارچوب همکاریها و روابط دو کشور بعد از خروج نیروهای بین المللی به رهبری ناتو از افغانستان را، مشخص می کند.

قرار است نیروهای تحت رهبری ناتو و ائتلاف بین المللی ضد تروریسم به رهبری آمریکا در افغانستان، تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی این کشور را ترک کنند. این تفاهم‌نامه همچنین بریتانیا را به ادامه کمکهایش برای بازسازی افغانستان ملزم می کند.

تاسیس یک دانشکده افسری به کمک بریتانیا برای افغانستان از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.

حامد کرزی که برای امضای این تفاهم نامه به لندن سفر کرده است، از تلاشهای بریتانیا و "فداکاری سربازان این کشور در افغانستان" قدردانی کرد و گفت امضای این تفاهم‌نامه، نشاندهنده تعهد بریتانیا در قبال افغانستان است.

نخست وزیر بریتانیا نیز با تاکید بر ادامه همکاریهای کشورش با افغانستان گفت، هر دو کشور تمایل دارند قویا با همدیگر همکاری کنند تا مطمئن شوند که افغانستان آینده دموکراتیک و باثبات است و از شر وحشت های گذشته اش آزاد شده است.

نخست وزیر بریتانیا در مورد کمکهای کشورش به افغانستان در آینده و تاسیس دانشکده افسری برای نیروهای امنیتی افغانستان گفت، بازسازی و تقویت ارتش و پلیس افغانستان هدف اصلی و اقدام کلیدی برای رسیدن به امنیت است.

آقای کرزی پیش از سفر به بریتانیا، در پاریس با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه معاهده دوستی امضا کرده و همچنین درباره خروج نظامیان فرانسوی از افغانستان گفت و گو کرده است.

فرانسه سربازان خود را در سال ۲۰۱۳، یک سال زودتر از زمان مقرر از افغانستان خارج می کند.

آقای کرزی روز جمعه در پاریس گفت سربازان افغان جایگزین نظامیان فرانسوی خواهند شد.

او گفت: "فرانسه و دیگر کشورهای متحد در ده سال گذشته کمک بزرگی به افغانستان کرده اند."

به گفته آقای کرزی، افغانستان به خاطر کمک متحدان از آمادگی مسوولیت پذیری بیشتری برخوردار شده است.

دیوید لوین، خبرنگار امور جهانی بی بی سی می گوید بریتانیا بیشتر از هر کشور اروپایی دیگر در افغانستان نیروی نظامی دارد ولی تعداد سربازانش به قدری نیست که بتوانند جایگزین سربازان فرانسوی شوند.

آقای کرزی پیش از فرانسه و بریتانیا به ایتالیا سفر کرده بود.

مطالب مرتبط