پیمان‌های استراتژیک در پارلمان افغانستان 'بررسی' می شوند

اعضای پارلمان افغانستان حق نشر عکس Getty
Image caption نگرانی هایی در مورد محتوای قراردادهای استراتژیک افغانستان با متحدان بین المللی اش وجود داشته است

وزارت خارجه افغانستان گفته است که تمامی اسناد همکاری که میان افغانستان و متحدان بین المللی اش امضا می شود، قبل از آنکه جنبه اجرایی پیدا کند، باید مورد تائید پارلمان افغانستان قرار گیرد.

این اظهارات در پی سفر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان به برخی کشورهای اروپایی مطرح می شود.

آقای کرزی در جریان این سفر پنج روزه، تفاهم نامه های جداگانه ای با کشورهای ایتالیا، فرانسه و بریتانیا امضا کرد و این تفاهم نامه ها، هر یک از این کشورها را متعهد به همکاری با افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ می کند.

دولت افغانستان می گوید، امضای این تفاهم نامه ها، برای تضمین حمایت جامعه جهانی از افغانستان پس از خروج سربازان ناتو از این کشور در سال ۲۰۱۴ حیاتی است.

با این حال، برخی حلقات سیاسی در افغانستان انتقاد کرده اند که جزئیات کامل این تفاهم نامه ها در اختیار نهادهای قانونی افغانستان قرار نگرفته و در این مورد ابهام وجود دارد.

در ادامه همین نگرانی ها، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به خبرنگاران در کابل گفت که پارلمان افغانستان فرصت خواهد داشت تا این تفاهم نامه ها را ارزیابی کند.

جانان موسی‌زی در یک کنفرانس خبری گفت: "تمامی سندها به پارلمان افغانستان می رود و پارلمان، براساس صلاحیت های قانونی خود فرصت خواهد داشت تا نظر خود را در مورد اسناد ارایه کرده و آن را تصویب کند."

امضای تفاهم نامه های جداگانه میان افغانستان و متحدان بین المللی این کشور، از مسایل جنجال برانگیز در داخل افغانستان بوده است.

این تفاهم نامه ها، به ویژه پس از آن رسانه ای شد که گزارشهایی در مورد تلاش آمریکا برای ایجاد پایگاه های دائمی نظامی در افغانستان منتشر شد و در پی آن، دولت افغانستان اعلام کرد که در نظر است یک قرارداد همکاری استراتژیک با آمریکا امضا شود که مسئله ایجاد پایگاه های دائمی این کشور در افغانستان را نیز شامل می شود.

پس از آن، حکومت افغانستان گفت که در نظر است علاوه بر آمریکا، با شماری دیگر از کشورها و نیز، اتحادیه اروپا و پیمان ناتو نیز قراردهای همکاری استراتژیک امضا شود.

تا حالا حکومت افغانستان این گونه قراردادها را با کشورهای چون هند، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا امضا کرده است.

مطالب مرتبط