خروج نظامیان خارجی سرمایه‌گذاری در افغانستان را کاهش داده است

اداره حمایت از سرمایه‌گذاری افغانستان (آیسا) خروج نیروهای خارجی از این کشور را تهدیدی برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در این کشور دانسته است.

مسئولان این اداره گفته‌اند که روند خروج نیروهای خارجی از این کشور باعث توقف روند سرمایه‌گذاری در افغانستان شده است.

روح‌الله احمدزی، مسئول بخش توسعه سرمایه‌گذاری آیسا گفته است که به دنبال طرح مساله خروج این نیروها، آن گونه که انتظار می‌رفت، میزان سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۱ افزایش نیافت و در عین حال نسبت به سال ۲۰۱۰ کاهش هم نداشته است.

آقای احمدزی گفت: "اعلام خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان خود شوکی بود برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ که قرار بود در افغانستان صورت بگیرد. این یک هشدار بود."

اطاق تجارت و صنایع افغانستان هم گفته است که آغاز خروج تدریجی نیروهای خارجی از این کشور بر میزان سرمایه‌گذاری در افغانستان تاثیر منفی گذاشته است.

خان‌جان الکوزی، معاون این اتاق گفت که دو عامل خروج نظامیان خارجی و عدم حمایت دولت از سرمایه‌گذاران باعث شده است که میزان سرمایه‌گذاری در افغانستان تا ۱۵ درصد کاهش یابد.

آقای الکوزی افزود که ابهام در روند مذاکرات صلح با طالبان، افزایش ناامنی و ربوده شدن تاجران و زورگویی تفنگسالاران از دیگر عوامل کاهش سرمایه‌گذاری در این کشور است.

معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: " مشکلات جدی قانونی هم وجود دارد. عدم حمایت دولت در برابر سیاست‌های اقتصادی کشورهای همسایه و یک سلسه عوامل دیگر هم هست، اما مساله امنیت عمده‌ترین چالشی است که باعث شده سطح سرمایه‌گذاری پایین بیاید."

با این حال، آقای الکوزی امیدوار است که تعهدات متحدان جهانی افغانستان در اجلاس بن (دسامبر ۲۰۱۱) در عرصه‌های مختلف و از جمله ادامه حمایت نظامی و مالی از افغانستان، بتواند جلو فرار سرمایه از این کشور را بگیرد.

در همین حال، شماری از تاجران ولایت هرات، در غرب افغانستان گفته‌اند که دولت به رغم آنکه قول داده که از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند، در زمینه کاهش عوارض گمرکی و فراهم کردن نیازمندی‌های اولیه کارخانه‌داران، از آنها حمایت نکرده است.

توریالی غوثی از تاجران هرات به بی‌بی‌سی گفت با آنکه بسیاری از کالاهای مورد نیاز مردم در این ولایت تولید می‌شود، اما دولت جلو واردات سرسام‌آور کالاهای مشابه از کشورهای همسایه را نمی‌گیرد.

وی گفت با توجه به پایین آمدن ارزش واحد پول بعضی از کشورهای همسایه در برابر دلار، کالاهای این کشورها با قیمت ارزانتر از گذشته وارد بازارهای افغانستان می‌شود که این مساله هم باعث شده محصولات تولید شده در داخل کشور به خوبی به فروش نرسد.

Image caption آقای احمدزی خروج نظامیان خارجی را در حد شوکی بر روند سرمایه گذاری در افغانستان دانسته است

آقای غیاثی افزود: "حدود ۱۳۰ کارخانه در هرات در حال بسته شدن بود که حالا بسته شده است. در این اواخر چند شرکت دیگر به خاطر بروز نوساناتی در بازارهای کشورهای همسایه به وجود آمد، چند کارخانه دیگر ما هم در حال بسته شدن هستند."

با این حال، اتاق تجارت و صنایع افغانستان قراردادهای اخیر بین این کشور و شماری از شرکتهای خارجی در عرصه استخراج نفت و معدن آهن حاجیگک را نقطه عطفی در روند سرمایه‌گذاری در این کشور می‌داند.

مسئولان اداره حمایت از سرمایه‌گذاری افغانستان نیز ابراز امیدواری کرده‌اند که میزان سرمایه‌گذاری در سال جاری میلادی در افغانستان نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

این در حالی است که برخی به این نظرند که موضوع مذاکرات صلح با طالبان و اعلام برنامه خروج تدریجی نیروهای خارجی از افغانستان، غیر از سرمایه گذاری، دیگر عرصه های زندگی مردم این کشور را هم تحت تاثیر قرار داده است.

اخیرا خبرگزاری آسوشیتد پرس از قول منابع سازمان ملل گزارش داد که در سال ۲۰۱۱ میلادی بیش از ۳۰ هزار افغان برای اقامت در کشورهای مختلف درخواست پناهندگی داده‌اند که این آمار بیانگر ۲۵ درصد افزایش نسبت به سالهای قبل در این زمینه است.

بر اساس این گزارش، عمده‌ترین دلیل خروج افغانها از کشورشان، نگرانی از خروج نیروهای خارجی از افغانستان و احتمال آغاز جنگهای داخلی در این کشور عنوان شده است.

مطالب مرتبط