روزنامه های کابل: دوشنبه، ۱۰ دلو

امضای چند سند همکاری میان افغانستان و کشورهای ایتالیا، فرانسه و بریتانیا در سفر اخیر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در صدر موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل قرار دارد.

روز یکشنبه، ۹ دلو/بهمن جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که این اسناد پیش از این که به اجرا گذاشته شوند، باید به تصویب پارلمان افغانستان برسد.

هشت صبح در مطلب اصلی خود با عنوان "فرصتهای سودآور در انتظار مجلس نمایندگان" نوشته که هر چند ارجاع پیمانهای راهبردی افغانستان و قدرتهای بزرگ، فرصتهای مهمی در اختیار مجلس قرار می‌دهد، اما چالشهای زیادی هم فراروی این فرصتها وجود دارد.

به نظر نویسنده، یکی از نگرانی‌ها "مداخله" همسایگان افغانستان از طریق اعمال نفوذ در میان نمایندگان برای مخالفت با تصویب این پیمانها است. هشت صبح افزوده که همسایگان مخالف این پیمانها هستند و علاوه بر آن، برخی از نمایندگان خود با این پیمانها از لحاظ فکری مخالفند.

این روزنامه همچنین نوشته که پیش از این حکومت با برگزاری لویه جرگه سنتی مجلس را به حاشیه راند و پیشنهادهای این جرگه را به عنوان مشورتهای مردم به دست دارد. از سوی دیگر تحریم این جرگه از سوی شماری از نمایندگان و حضور برخی دیگر از آنها در جرگه، عملا مجلس را دو پارچه کرد.

هشت صبح در ادامه نوشته که مجلس می‌تواند با استفاده از حق قانونی خود برای تصویب یا رد این پیمانها، فرصتهای مهمی در اختیار داشته باشد. به نظر روزنامه، حکومت پس از امضای این پیمانها نیازمند تصویب آنها از جانب مجلس است و با استفاده از این فرصت مجلس می‌تواند به تقویت مواضع خود بپردازد.

اما روزنامه وحدت در سرمقاله خود تاکید کرده که اگر این اسناد در مجلس نمایندگان مورد بحث و بررسی قرار گیرد، نمایندگان باید بر اساس تعهد و هوشیاری با آنها برخورد کنند و نگذارند که صف‌بندی‌های داخلی و گرایشهای سیاسی و جناحی بر اسناد استراتژیک و آینده کشور اثر بگذارد.

نویسنده اما انتقاد کرده که تا حالا بر اساس اظهار نظرهای مقامها و سخنگویان دولت افغانستان مشخص نشده که این اسناد حاوی چه موضوعهایی هستند و از لحاظ حقوقی چه جایگاهی دارند. وحدت افزوده که آنها در سخنان خود از این اسناد با نامهای مختلف یاد کرده‌اند که از لحاظ حقوقی با هم تفاوت دارند.

روزنامه تاکید کرده که اگر این اسناد در حد "پیمانهای استراتژیک" باشد، به دلیل این که با حاکمیت ملی ارتباط پیدا می‌کند، باید به تصویب شورای ملی افغانستان برسد و نمایندگان مردم در مورد تایید یا رد آنها تصمیم گیری کنند.

روزنامه اراده در سرمقاله خود امضای پیمانهای راهبردی میان افغانستان و قدرتهای اروپایی و آمریکا را تلاشی از جانب این کشورها برای "دایمی کردن حضور نظامی خود در افغانستان" دانسته و نوشته که این تلاشها پیش از پایان روند خروج نظامیان این کشورها از افغانستان در سال ۲۰۱۴ صورت می‌گیرد.

به باور این روزنامه، آمریکا علاقمند است که با امضای پیمان راهبردی با افغانستان، ضمن ایجاد پایگاههای دایمی نظامی در این کشور، به حضور نظامی خود در افغانستان ادامه دهد. اراده افزوده که کشورهای اروپایی هم می‌کوشند از آمریکا پس نمانند و پیمانهای مشابهی را با افغانستان امضا کنند.

با این حال، سرمقاله‌نویس اراده معتقد است که ماهیت پیمانی که قرار است با آمریکا امضا شود، با پیمانهایی که با کشورهای دیگر امضا شده یا در آینده امضا می‌شود، متفاوت است و به همین دلیل برخی محافل سیاسی در افغانستان نسبت به آن شک و تردید دارند.

این روزنامه در ادامه آورده که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سفر اروپایی خود با تشویق کشورهای اروپایی بر ادامه کمکهای اقتصادی و آموزش نیروهای مسلح افغانستان، "جنبه مردمی حکومت خود را به رخ آنها بکشد – چیزی که در ده سال گذشته در حد رویا باقی مانده است".

روزنامه محور در مطلب نخست خود سفر آینده حنا ربانی، وزیر خارجه پاکستان به کابل را بررسی کرده و آن "نمایشی" توصیف کرده است. نویسنده این سفر را واکنشی به جدی شدن روند گفتگوهای مستقیم آمریکا با گروه طالبان در قطر دانسته است.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز یکشنبه گذشته اعلام کرد که قرار است خانم ربانی چهارشنبه آینده وارد کابل شود و با حامد کرزی و زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان دیدار و گفتگو کند.

به نظر روزنامه محور، حالا آمریکا و طالبان با هم "روابط نزدیکی" دارند و حتی "خط دشمنی" میان خود را هم شکسته‌اند. نویسنده افزوده که چنین ارتباطی منجر به سرخوردگی پاکستان شده و این کشور فکر می‌کند که شانس حضور خود در گفتگوهای آمریکا و پاکستان را از دست داده است.

محور معتقد است که آمریکا تلاش دارد تا طالبان را از کنترل پاکستان خارج کند، اما سفر خانم ربانی تلاشی است برای راهیابی به هر نحو ممکن در گفتگوهای صلح با طالبان. روزنامه افزوده که نخستین تلاش پاکستان در این زمینه گفتگو با حکومت افغانستان است که خانم ربانی آن را در این سفر خود انجام خواهد داد.

اما روزنامه ماندگار گفتگوهای قطر را تلاشی برای "سپردن افغانستان به دست پاکستان" توصیف کرده و نوشته که آمریکا می‌خواهد حضور خود در افغانستان را به گونه‌ای تغییر دهد و پس از سال ۲۰۱۴ تنها به داشتن چند پایگاه نظامی اکتفا کند و "پاکستان به نحوی مدیریت افغانستان را به عهده داشته باشد".

به نظر این روزنامه، پاکستان تنها با حضور طالبان در قدرت می‌تواند چنین نقشی بازی کند. روزنامه افزوده که گروه طالبان در آغاز با همین هدف ایجاد شده بود، اما در آن زمان این گروه رفتار پرخشونتی داشت، ولی حالا تلاش می‌شود که چهره بهتری به این گروه داده شود.

ماندگار با این مقدمه نوشته که اگر قرار باشد آمریکا بر سر مساله افغانستان با پاکستان در قطر گفتگو داشته باشد، این موضوع آغاز بحران جدیدی در افغانستان و منطقه خواهد بود و اگر چنین نیست، چرا طالبان پس از شامل شدن پاکستان در گفتگوهای قطر از "انعطاف‌پذیری" خود سخن گفتند.

نویسنده در توضیح این مطلب نوشته که اخیرا ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به وال استریت ژورنال گفته که این گروه دیگر مانند تندروی و سختگیری نخواهد کرد و در صورتی که به قدرت برسند، با نیروهای بین‌المللی در امر مبارزه با کشت مواد مخدر همکاری خواهد کرد.

مطالب مرتبط