پنجابی‌های کویته؛ فرار از زادگاه بخاطر زندگی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ناامنی در ایالت بلوچستان پاکستان، میان ساکنان این ایالت ۸ میلیون نفری، تخم نفاق پاشیده است.

جدایی‌طلبان مسلح در این ایالت، شهروندان پنجابی‌زبان کویته را، وابسته به ارتش پاکستان می‌دانند و دشمن خود قلمداد می‌کنند.

جدایی طلبان بلوچ و ارتش پاکستان سالها است که علیه هم می جنگند و دشمنان دیرینه همدیگر هستند اما حالا آتش این دشمنی دامن پنجابی‌هایی غیر نظامی را گرفته که قبل از ایجاد پاکستان در کویته مستقر بودند و از آن زمان تا کنون در این شهر زندگی کرده اند اما حالا شماری از آنها می گویند، راهی جز فرار و ترک کویته، ندارند.

شعیب حسن یکی از آنها است او که سالها در کویته زندگی کرده است حالا ۹۰۰ کیلومتر دورتر از دوستان دوران کودکی‌اش، در حاشیه اسلام‌آباد پناه‌جسته.

پدرش در یکی از انفجارهای انتحاری در کویته کشته‌شد و پس از آن مادرش عطای زادگاه را به لقایش بخشید و راه هجرت گرفت.

شعب حسن می گوید "زندگی ما در امان نبود. ما پنجابی‌ها در کویته تهدید می‌شدیم، قربانی قتل‌های هدفمند می‌شدیم، پدرم که فیلمبردار بود در جریان کار شهید شد. انفجار انتحاری شد و پدرم درجا، جان داد."

شعیب حسن می گوید، ابتدا جسد یکی از سیاستمداران هزاره را به بیمارستان برده بودند، مردم زیادی اطراف بیمارستان جمع شده بودند اما وقتی چشم حمله کننده انتحاری به جمعیت افتاد، بمبش را به صدا درآورد و هشت نفر را کشت، پدر من هم در آن حمله کشته شد.

حالا شهر کویته دیگر برای خیلی از ساکنانش امن نیست از جمله برای پنجابی‌ها. عده ای پنجابی‌ها را اشغالگر ایالت بلوچستان می‌دانند و کشتن آنها را مجاز.

این نا امنی ها ساکنان کویته را به فکر فرار و مهاجرت انداخته است. فرار از این شهر به حدی زیاد و رو به افزایش است که کار خرید املاک و خانه را کساد کرده است.

فیاض احمد بنگش که بنگاه معاملات دارد می گوید:" کار خرید املاک کساد است. روز تا روز انفجارها زیادتر می شود. مردم به خرید خانه و زمین میلی ندارند. تقریبا نیمی از شهر کویته برای فروش خانه خود نام‌نویسی کرده اند، کسی نیست که بخرد."

شعیب که حالا در حومه اسلام آباد زندگی می کند، خانه ای را با پول فروش خانه اش در کویته، خریده است.

او می گوید در این معامله، حدودا پنجاه هزار دلار ضرر کرده است. ولی این معامله ای است که به حفظ سر می‌ارزد.

مطالب مرتبط