آمریکا از گفتگو با طالبان در عربستان سعودی آگاه نیست

طالبان حق نشر عکس
Image caption آمریکا می گوید، قبل از آغاز گفتگوها، طالبان باید تروریسم را محکوم کنند

سفارت آمریکا در کابل گفته است که در مورد تلاشهای حکومت افغانستان برای آغاز گفتگو با طالبان در عربستان سعودی، اطلاعاتی ندارد.

جیمز کننگهام، معاون سفیر آمریکا در کابل که با خبرنگاران صحبت می‌کرد، همچنین گفت که گزارش رسانه ها در مورد اینکه دفتر طالبان در قطر گشایش یافته و با نمایندگان این گروه گفتگوهای ابتدایی صورت گرفته، بی اساس است.

این اظهارات آب سردی را بر گزارش رسانه‌ها می ریزد که اخیرا از آغاز گفتگوهای ابتدایی با طالبان در قطر و همچنین تلاشهای تازه برای گفتگوهای جداگانه با طالبان در عربستان سعودی حکایت داشت.

آقای کننگهام اما گفت که آمریکا از سهم گیری عربستان سعودی در تسریع روند مذاکرات صلح با طالبان، استقبال می‌کند.

او گفت: "من هیچ اطلاعات دقیقی ندارم که عربستان سعودی برای میزبانی مذاکرات صلح آماده شده باشد. البته رئیس جمهور کرزی گفته است که علاقمند همکاری عربستان سعودی در گفتگوهای صلح است و زمانی که سفیر گروسمن (نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان)، برای ارزیابی این موضوع به منطقه سفر کرد، مقامات سعودی از حمایت و همکاری خود نسبت به این مسئله اطمینان دادند."

او افزود: "با این حال، یکبار دیگر می‌گویم که در مورد گفتگوهای صلح در عربستان سعودی، هیچ اطلاعاتی ندارم."

رسانه های افغانستان اخیرا گزارش کردند که پیشرفت هایی در تلاشها برای گفتگو با طالبان صورت گرفته و همچنین شماری از زندانیان طالبان از بازداشتگاه گوانتانامو آزاد شده و به قطر منتقل شده اند.

معاون سفیر آمریکا در کابل، این گزارشها را نیز بی اساس خواند و گفت که هیچ زندانی طالبان تا حالا با هدف زمینه سازی برای گفتگو با طالبان، آزاد نشده است.

او گفت: "ما تا حالا در مورد تبادله زندانیان به هیچ توافقی نرسیده‌ایم. این یک موضوع بسیار پیچیده است و به زمان بیشتری نیاز دارد."

این تحولات و بویژه گفتگو برای ایجاد دفتر طالبان در قطر، نشانگر این است که دولت افغانستان و جامعه جهانی و نیز طالبان به این نتیجه رسیده‌اند که پایان دادن به بحران کنونی افغانستان، از راه نظامی ممکن نیست و جناح های درگیر، باید برای رسیدن به یک توافق، با هم گفتگو کنند.

اما به گفته خبرنگاران رسیدن به این توافق، کار آسانی نیست و نزدیک کردن مواضع جناح های درگیر در افغانستان، می تواند یک برنامه به شدت زمانگیر باشد.

مطالب مرتبط