روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۱ دلو

انتشار خبری مبنی بر این که مقامهای حکومت افغانستان قصد دارند با نمایندگان طالبان در عربستان سعودی دیدار کنند، در شماری از روزنامه های کابل مورد بحث و تحلیل قرار گرفته است.

روز دوشنبه، ۱۰ دلو/بهمن یک مقام ارشد حکومت افغانستان به بی بی سی گفت که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در نظر دارد که در هفته های آینده با طالبان در عربستان سعودی دیدار و گفتگو کند. این مقام گفته است که حتی اگر دفتر طالبان در قطر گشایش هم یابد، دولت افغانستان تلاشهای خود را از طریق عربستان و ترکیه در زمینه مصالحه ادامه خواهد داد.

هشت صبح نوشته که دولت افغانستان از همان آغاز اعلام خبر گشایش دفتر طالبان در قطر، نسبت به این موضوع "نگاه مملو از شک و نارضاییگ داشت و "از این موضوع ناراحت بود که چرا شفافیت و هم‌گرایی میان مقامات امریکایی و دولت افغانستان در تلاش‌ها برای مذاکره با طالبان وجود ندارد و چرا مقامات افغان با آن‌که طالبان را برادر خطاب می‌کنند، ابتکار گفتگوها را در دست ندارند."

روزنامه آغاز تلاشهای دولت افغانستان برای گفتگو با طالبان در عربستان سعودی را "گفتگوهای موازی" با مذاکرات قطر خوانده و نوشته که در حالی که هنوز نفس گفتگو با طالبان "مشروعیت لازم" کسب نکرده، اختلاف نظرها و وجود مجراهای گسترده در این مورد می تواند هم مردم افغانستان و هم گرانندگان این گفتگوها را سردر گم کند.

هشت صبح تاکید کرده که "دخیل ساختن عربستان سعودی در این گفتگوها، در واقع باز کردن جای پا برای پاکستان است؛ چون پاکستان نیز، آن‌گونه که پیداست، در گفتگوی آمریکا با طالبان در قطر، در حاشیه قرار گرفته است." نویسنده افزوده که "گفتگو با طالبان در عربستان سعودی، به صورت خودکار باعث نزدیکی پاکستان به افغانستان می‌شود و این امر می‌تواند نگرانی بزرگی برای آمریکا باشد."

نویسنده با این مقدمه نوشته: "آنچه می‌تواند موفقیت روند گفتگوها را تضمین کند، این است که پاکستان از هرنوع دخالت و سهم‌گیری در این گفتگوها به دور نگه داشته شود، چون پاکستان از سال‌های دراز به این‌سو، حسن‌نیت در رابطه به گفتگوهای طالبان و از سوی حکومت افغانستان نشان نداده است و هرنوع تلاشی را در این زمینه به ناکامی کشانده است."

ماندگار تلاشها برای گفتگو با طالبان در عربستان سعودی را گشایش "جبهه ای تازه" از سوی "مثلث کابل-اسلام آباد-ریاض" در مذاکرات صلح با این گروه خوانده است. نویسنده افزوده که این خبر در آستانه سفر حنا ربانی، وزیر خارجه پاکستان به کابل منتشر شده است که موضوع اصلی گفتگوهای او با مقامهای افغان در این سفر مصالحه با طالبان خواهد بود.

روزنامه از قول از یک عضو شورای صلح افغانستان نوشته که افغانستان و پاکستان در گفتگوهای صلح قطر در حاشیه نگهداشته شده و حالا تلاش دارند که گفتگوهای مستقیمی با طالبان داشته باشند.

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان "بازی پاکستان با کابل و آمریکا" نوشته که طالبان گاهی به آمریکا و گاهی به دولت افغانستان چراغ سبز نشان می دهند و هنوز مشخص نیست که این گروه به دنبال این "بازی سیاسی" چه هدفی دارد. ماندگار افزوده که ممکن است پاکستان، آمریکا و افغانستان را به بازی گرفته باشد و هدف از آن ایجاد شکاف میان این دو کشور و ادامه جنگ در افغانستان است.

این روزنامه همچنین نوشته که طالبان پیش از این همواره تاکید کرده اند دولت افغانستان را به رسمیت نمی شناسند و حالا اگر "به اشاره پاکستان" حاضر به گفتگو با رئیس این دولت شده باشند، باید نسبت به این رویکرد تازه طالبان شک کرد و منتظر "نتایج خطرناک" آن بود.

روزنامه اراده هم نوشته که سفر آینده حنا ربانی به کابل تلاشی است برای این که افغانستان و پاکستان در گفتگوهای صلح به حاشیه نروند. روزنامه معتقد است افغانستان و پاکستان به صورت مشترک با عربستان سعودی به توافق رسیده اند که در قبال گفتگوهای "مخفیانه" آمریکا با طالبان، موضع همسو داشته باشند.

روزنامه افزوده که پاکستان تصور می کند که در گفتگوهای صلح منزوی شده و دولت افغانستان هم فکر می کند که به صورت شفاف در جریان مذاکرات صلح قرار نگرفته است. حالا هر دو کشور به صورت مشترک احساس می کنند که ممکن است در گفتگوهای قطر مسائلی مطرح شود که به نفع آنها نباشد.

اراده با این مقدمه افزوده که حکومتهای افغانستان و پاکستان فکر می کنند که آمریکا از گروههای مسلح مخالف آنها به عنوان "اهرم فشار" علیه آنها استفاده می کند و به همین دلیل این کشور تلاش دارد که با توافق عربستان سعودی در مورد گفتگوهای صلح با طالبان "مثلث صلح افغانستان-پاکستان-عربستان" تشکیل دهند.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود نوشته که دولت افغانستان با این تصور بر میزبانی عربستان سعودی تاکید دارد که آمریکا در قطر اشراف بیشتری بر گفتگوها خواهد داشت، ولی در عربستان کمتر. روزنامه با این تحلیل افزوده که دولت افغانستان باور دارد که در مذکراتی که در عربستان سعودی صورت خواهد گرفت، نقش بیشتری به دولت افغانستان داده خواهد شد.

به نظر چراغ، حکومت افغانستان در گذشته هم به همین دلیل اصرار داشت که باید عربستان میزبان گفتگو با طالبان باشد، اما اعلام خبر موافقت آمریکا با طالبان برای گشایش دفتری برای این گروه در قطر برای دولت افغانستان غافگیرکننده بود و به همین دلیل، در آغاز در خصوص تایید یا رد این مساله موضع روشنی نداشت و ناراحتی خود را از آمریکا پنهان نکرد.

روزنامه باور نوشته که دولت افغانستان پیش از این همواره تاکید کرده که بهترین کشور برای میزبانی گفتگوهای صلح با طالبان عربستان سعودی و ترکیه هستند و همچنین از طالبان خواسته است که آدرسی در داخل کشور برای گفتگو داشته باشند، اما طالبان پاسخی به این درخواست نشان نداده است.

روزنامه از قول یک عضو شورای کویته، که رهبری گروه طالبان را به عهده دارد، نوشته که پیشنهاد گفتگو در عربستان سعودی از جانب حکومتهای افغانستان و پاکستان مطرح شده است و هدف از آن ایجاد آدرسی برای گفتگوهای صلح برای گروه طالبان است.

باور در سرمقاله خود نوشته که تلاشهای پراگنده در مورد گفتگوهای صلح بیانگر آن است که تا حال میان افغانستان و متحدان بین المللی آن هماهنگی لازم در این مورد وجود ندارد. به نظر نویسنده، حالا که دولت افغانستان تلاش دارد با طالبان در عربستان گفتگو کند، این کشور هم به دلیل اثرگذاری که بر طالبان دارد، می تواند محل مناسبی برای گفتگو باشد.

سرمقاله نویس باور معتقد است که اگر عرستان سعودی میزبان گفتگوهای صلح باشد، موضوع ارتباط طالبان با گروههای تروریستی و از جمله گروه القاعده می تواند چالشی در این زمینه حساب آید. روزنامه تاکید کرده که در این صورت طالبان باید ارتباط خود را با این گروهها قطع کند.

مطالب مرتبط