واکنش دبیر‌کل ناتو به اظهارات وزیر دفاع آمریکا

حق نشر عکس Reuters
Image caption راسموسن تاکید کرد که توافق اعضای ناتو مبنی بر ادامه ماموریت این سازمان تا پایان ۲۰۱۴ میلادی هنوز معتبر است

آندرس فو راسموسن، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، گفته است هر تغییری که در ماموریت نیروهای تحت فرمان این پیمان در افغانستان انجام می شود، باید با دیگر اعضای این پیمان هماهنگ باشد.

این اظهارات دبیرکل ناتو در پی اظهارات اخیر لئون پانه‌تا وزیر دفاع آمریکا مبنی بر توقف ماموریت‌های رزمی نیروهای آمریکایی در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ میلادی، منتشر شد.

وزیر دفاع آمریکا که در جریان سفرش به بلژیک برای دیدار با وزرای دفاع ناتو در هواپیما با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت: "امید این است که از اواسط تا اواخر ۲۰۱۳ بتوانیم نقش رزمی را به نقشی آموزشی، مشورتی تغییر دهیم که اساسا همان خواسته های پیمان لیسبون را برآورده می کند."

آمریکا حدود ۹۰ هزار سرباز در افغانستان دارد اما ۲۲ هزار نفر از آنها قرار است تا اوایل پائیز به کشورشان بازگردند.

اما آقای راسموسن که در حاشیه اجلاس وزرای دفاع ناتو در بروکسل سخن می‌گفت تاکید کرد که توافق اعضای ناتو مبنی بر ادامه ماموریت این سازمان تا پایان ۲۰۱۴ میلادی هنوز معتبر است.

اعضای ناتو در نوامبر سال ۲۰۱۰ میلادی در لیسبون توافق کردند که تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی به ماموریت نظامی خود در افغانستان ادامه دهند.

بر اساس توافق لیسبون، انتقال مسئولیت مرحله به مرحله مسئولیت‌های امنیتی مناطق مختلف افغانستان به نیروهای افغان، آغاز شده است ولی هنوز مسئولیت تامین امنیت بخش اعظم از مناطق افغانستان همچنان بر عهده ناتو است.

اعلام خبر کاهش ماموریت‌های رزمی آمریکا در افغانستان در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ میلادی با آنچه رهبران ناتو در لیسبون توافق کردند، همخوانی ندارد.

ظاهرا این اظهارات وزیر دفاع آمریکا، تغییر در جدول زمانبندی شده خروج نیروهای ناتو از افغانستان تلقی شده و واکنش دبیرکل این سازمان را در پی داشته است.

وزارت دفاع افغانستان نیز به اظهارات اخیر وزیردفاع آمریکا واکنش نشان داده و گفته است که برای پذیرفتن مسئولیت‌های امنیتی آماده است، اما جامعه جهانی نیز باید به تعهدات خود در قبال تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان به سلاح و تجهیزات مدرن، عمل کند.

یک سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که کشورش به ویژه در زمینه نیروی هوایی، به کمک جامعه جهانی نیاز دارد.

وزیر دفاع آمریکا گفته است که هنوز تصمیمی در مورد اینکه چه تعدادی از نیروهای آمریکایی در سال آینده افغانستان را ترک خواهند کرد گرفته نشده است و گفت که نبردهایی جدی در پیش است.

این درحالی است که گزارشهای اخیر ناتو نشان می‌دهد که حمایت های مردمی طالبان در مناطقی که ناتو از آن خارج شده بیشتر شده و همچنین سازمان اطلاعات ارتش پاکستان حمایت خود از گروهای شورشی بویژه طالبان را قطع نکرده است.

مطالب مرتبط